Na dziedzińcu kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej w Bielsku-Białej przy ul. Sobieskiego 10a eksponowana jest obecnie interesująca wystawa plenerowa pt „Wstańcie, chodźmy …”. 

Przedstawia ona  przebieg wyjątkowego wydarzenia jakie miało miejsce w 1979 r., czyli Pierwszą Pielgrzymkę papieża Jana Pawła II do swojej Ojczyzny. Ukazuje miejsca, które odwiedził kolejno: Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kraków, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim, Nowy Targ. Do zapoznania z nią zachęca jej organizator - Klub Inteligencji Katolickiej w Bielsku- Białej.

Wystawa składa się z 8 konstrukcji z fotografiami. Została przygotowana przez Katowicki Oddział IPN, w którego archiwach jest wiele dokumentów  wcześniej nieznanych i obecnie profesjonalnie udostępnianych. Na uwagę zwracają również dokumenty odnoszące się do sytuacji politycznej wywołanej wizytą Ojca Świętego w Polsce i poza jej granicami.

To „Dzięki tej pielgrzymce dokonało się wielkie obudzenie serc i umysłów milionów Polaków, dokonała się wielka moralna przemiana w życiu społecznym naszego kraju” – czytamy fragment komunikatu Konferencji Episkopatu Polski na jednej z prezentowanych na wystawie tablic.

Jak określa Elżbieta Kralczyńska – prezes Bielskiego Klubu Inteligencji Katolickiej  -  organizatora wystawy na terenie naszej diecezji; „Wystawa zawiera wiele informacji o pielgrzymce papieża JPII do Polski, o których nie wiedzieliśmy albo zapomnieliśmy. Dla KIK-u bardzo ważne jest stałe przypominanie jaką wielką rolę odegrał  Ojciec  Święty w naszym życiu  i  kraju.”

Ekspozycję na dziedzińcu kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej w Bielsku-Białej będzie można zwiedzić do Niedzieli Palmowej (28 marca br), po czym zostanie przewieziona do Kaniowa. Pozostałe miejsca jej prezentacji będą ogłaszane. „Jest długa kolejka chętnych – zauważa pani prezes - staramy się odpowiednio to zaplanować.” Czasu do odwiedzenia wystawy, w jej obecnym miejscu, zostało już niewiele, warto się tam wybrać.  Organizatorzy zapraszają!

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy

 

 

 

 

 

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter