Uroczystą Mszą św. 6 sierpnia br. w bazylice mniejszej i sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w bielskim Hałcnowie została  za inaugurowana już XXX diecezjalna pielgrzymka na Jasną Górę, pod „Eucharystia źródłem pojednania”

Mszy świętej przewodniczył ks. biskup Roman Pindel,a wraz z nim przy ołtarzu modlili się pochodzący z Cieszyna - ks. biskup Tadeusz Kusy - środkowoafrykańskiej diecezji Kaga- Bandoro, ks. Marek Studenski – wikariusz generalny naszej diecezji bielsko – żywieckiej, ks. Piotr Konieczny – proboszcz sanktuarium, ks. Damian Koryciński - główny przewodnik pielgrzymki oraz księża przewodnicy grup pielgrzymkowych.

Słowo Boże do pielgrzymów wygłosił ks. biskup Tadeusz Kusy, który nawiązując do czytanej Ewangelii ( Mk 9 , 2 – 10) i przypadającego święta Przemienienia Pańskiego powiedział, że ludzkie życie z Jezusem, a w szczególności w dniach pielgrzymki ma szansę „zajaśnieć Boską obecnością Chrystusa”. „Przez sześć dni w drodze chcemy słuchać Jego słowa, chcemy mówić do Niego w czasie modlitwy, chcemy zjednoczyć się z Nim w ofierze eucharystycznej. Eucharystia jest darem Jezusa, który przez swą świętą ofiarę pojednał nas z Ojcem i chce, byśmy przyjmując Jego znak miłości w Eucharystii, żyli komunią z Nim i komunią serc między nami”. „Pielgrzymka to czas i przestrzeń naszej modlitwy, osobistej i wspólnej, w ciszy i we wspólnym śpiewaniu. W tej modlitwie modlą się nie tylko nasze usta i serca, ale też nogi i całe ciało”.

Ks. biskup Tadeusz poprosił pielgrzymów, by modlili się także w intencji jego siedmioletniej posługi misyjnej w Kaga- Bandoro. Przyznał, że obecnie jego główną troską są parafie cierpiące z powodu wojny. „Zło wojny to napady, grabieże, zabijanie ludzi, palenie wiosek, jakie doświadczmy od ponad 8 lat, kiedy rozpoczęła się agresja zbrojnych grup muzułmańskich”. Ks biskup Tadeusz wspomniał, że jego  troską są także chorzy kapłani, ale i młodzi kapłani, którzy zaczęli posługiwanie w parafiach, niektórzy już jako proboszczowie. Dodał również, że w jego diecezji czeka kilka pustych domów czekających na przybycie nowych wspólnot sióstr misjonarek.

Pielgrzymi  w ilości  trzystu osób ( z polecenia Głównego Inspektora Sanitarnego) z hałcnowskiego sanktuarium wyruszyli  w trzech grupach – „Św. Jana Pawła II”, „Św. Józefa Bilczewskiego” i „Bł. o Michała Tomaszka”. Po połączeniu z pątnikami wyruszającymi z innych miejscowości na Jasną Górę dotrze ok. 800 - 900 osób z diecezji bielsko – żywieckiej  Najstarszym pielgrzymem jest 75-letnia bielszczanka Wanda, a najmłodszym 8- miesięczny Bruno z Kęt.

Równocześnie z grupami pielgrzymów z Bielska-Białej w stronę Jasnej Góry wyruszają pielgrzymki z innych części naszej diecezji bielsko – żywieckiej: 5 sierpnia z Istebnej, 6 sierpnia z Andrychowa i z Cieszyna, a 7 sierpnia z Oświęcimia i Czechowic-Dziedzic. Wszystkie grupy połączą się rankiem 11 sierpnia i wspólnie wejdą na jasnogórskie błonia.

Pomimo nie najlepszej pogody, padającego deszczu zachmurzonego nieba, pośród wyruszających  w drogę pielgrzymów widziałem radość,że po roku mogli znów iść w pielgrzymce  do Pani Jasnogórskiej. Szczęść Wam Boże.

Tekst i foto: Marian Szpak





















 



Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter