W najpiękniejszym miesiącu letnim, gdy cała przyroda kwitnie i dostarcza nam swe owoce, obchodzimy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i związany z nią zwyczaj święcenia ziół, podkreślający związek człowieka z naturą. Dlatego dzień 15 sierpnia obchodzimy jako święto MB Zielnej.

Z tej okazji, już po raz piąty, zorganizowano spotkanie poetycko – muzyczne w zabytkowym Dworku Młynarza we wsi Rudze koło Zatora, aby uczcić to maryjne święto. W tym niezwykle pięknym miejscu i czasie zebrali się twórcy z okolicznych miejscowości, aby oddać cześć patronce ziemi będącej w najbujniejszym rozkwicie, patronce ziół kwiatów, owoców  i zbóż.

A wśród nich byli m.in.: Urszula i Tadeusz Siarczyńscy, Urszula Drzyżdżyk – Dziudziel, Jan Paliczka, Barbara Jurczyk, Alicja Sokulska, Bogusław Zakordoniec, Maria Dąbek, Wacław Płonka, Marta Stawiarz, Maria Wacławek-Owda, Maria Szarapata, Ireneusz Ostaszewski, Barbara Korczyk,Danuta Bomba,  Urszula Omylińska.

Spotkanie tradycyjnie poprowadziła znana poetka Bogusława Chwierut z Libiąża. Wprowadzając zebranych w uroczysty nastrój przypomniała krótko historię Święta Matki Boskiej Zielnej, podkreślając, że jest to jedno z najważniejszych świąt maryjnych w roku liturgicznym. Świąteczny nastrój wywołała również pieśń do słów Jana Paliczki z muzyką Tadeusza Siarczyńskiego zachęcająca uczestników spotkania do tworzenia wonnych, kolorowych bukietów, aby nimi udekorować kapliczkę Matki Boskiej.

Po tym bodźcu wszyscy zebrani udali się na zewnątrz dworku, gdzie na stołach czekały już przygotowane  zioła i kwiaty
z okolicznych łąk i pól, do układania leczniczych  i pachnących bukietów. To barwne bogactwo natury, ich intensywny zapach otwierało nas na to co niewidzialne, boskie, przynoszące człowiekowi zdrowie, spokój i dobre samopoczucie.

W takim uwielbieniu nad światem wszyscy uczestnicy zostali zachęceni, aby udekorować przygotowanymi przez siebie kompozycjami kwiatowymi, miejscową kapliczkę znajdującą się na pobliskim zabytkowym dębie. Świąteczny nastrój wzmogła modlitwa jednej z uczestniczek pani Marii Dąbek, która zachęciła pozostałych, do włączenia się w ten akt uwielbienia.

Po tych wzruszających chwilach przy kapliczce, przyszedł czas, już w atrakcyjnym Dworku Młynarza,  na prezentację wierszy,
w których  Nasza Matka zabłysnęła wielkim blaskiem, była lekiem na wszelkie zło, nadzieją na lepsze jutro, a bukiety z  ziół stały się domową apteczką. A  między innymi wysłuchaliśmy wiersza Barbary Jurczyk pt. „Modlitwa dziękczynna”

Maryjo Matko Nasza Przenajświętsza, Tyś do nieba wzięta
wstaw do Pana się za nami, serdecznie Cię o to błagamy
My grzesznicy,obłudnicy,zabłąkani okrutnicy,
wciąż błądzimy,wciąż szukamy, łaski Twoje wypraszamy
Na meandrach życia pogubieni, o opiekę Cię  prosimy
 Ty nam zsyłasz życiodajne plony, łąki kwieciem usłane,
złote zboża, wonne zioła,
z Twojej ręki chleb powszedni spożywamy,
dzięki wielkie za to wszystko Ci składamy.
 
Organizatorzy spotkania  przygotowali również smakowity poczęstunek przy ognisku i muzyce tak, aby biesiadę duchową uzupełnić też ucztą dla podniebienia. A przy tym radosne, przyjacielskie rozmowy, po czasie ograniczeń, były dla każdego bardzo oczekiwane i pożądane.

Naładowani energią Bożą dziękujemy organizatorom państwu Sopickim – właścicielom Dworku Młynarza – i prowadzącej imprezę poetce Bogusławie Chwierut za te wszystkie przeżycia. Niech Dobry Bóg błogosławi Wam na każdy dzień. Do zobaczenia w przyszłym roku.

Więcej zdjęć można zobaczyć TUTAJ

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy

















Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter