Urząd Miejski Bielska-Białej serdecznie zaprasza na Dni Bielska-Białej z okazji 70 – lecia połączenia obu miast.  Bielskie instytucje kultury wraz z koordynującym obchody święta miasta Wydziałem Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego przygotowały bogaty program. Impreza rozpoczęła się  27 sierpnia i potrwa do 5 września.

W programie jest ponad 50 wydarzeń, odbywających się w ciągu 10 dni w kilkunastu lokalizacjach. Rozpoczeto  27 sierpnia, inauguracją Dni Bielska-Białej, którą zaplanowano o godz.18.00. Na początek na budynku przy pl. Ratuszowym 7 – vis à vis Ratusza - odsłonięty został wielkoformatowy mural autorstwa Wojciecha Kołacza ps. Otecki. Mural odnosi się do miejskiej symboliki – przedstawia spersonifikowaną rzekę Białą, która obejmuje dwie postaci symbolizujące Bielsko i Białą. Towarzyszą im elementy z heraldyki obu miast – lilie i róże. Stylistyka muralu inspirowana jest sgraffito Władysława Szostaka z lat 60. XX wieku widniejącym na ścianie Teatru Lalek Banialuka, starymi pocztówkami i lokalną sztuką ludową oraz kolorystyką sąsiednich budynków.

Chwilę po odsłonięciu muralu na scenie ustawionej na placu Ratuszowym nagrody otrzymały  BBohaterki i BBohaterowie. W czasie pandemii Wydział Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej ogłosił akcję społeczną BBohaterowie adresowaną do wszystkich bielszczan, chcących wskazać, uhonorować i podziękować osobom, które w szczególny sposób pomagały i nadal pomagają innym przetrwać trudny czas pandemii koronawirusa. Do Urzędu Miejskiego wpływały informacje o spontanicznych działaniach bielszczanek i bielszczan, którzy bezinteresownie, wiedzeni jedynie potrzebą serca, nieśli pomoc potrzebującym w radzeniu sobie z tą nieprzewidzianą i niezwykle trudną sytuacją – szyli maseczki, robili zakupy osobom w kwarantannie, wyprowadzali psy, pomagali w trudnym czasie. BBohaterkę lub BBohatera mógł zgłosić każdy mieszkaniec Bielska-Białej, a także działające w nim organizacje pozarządowe, związki wyznaniowe i kościoły oraz instytucje publiczne. BBbohaterów poznaliśmy podczas inauguracji Dni Bielska-Białej.

Po uroczystości otwarcia święta miasta rozpoczęła się część muzyczna spotkania na pl. Ratuszowym. Na początek wystąpił lokalny zespół Pociąg Rock’n’Roll - zespół nazywany Blues Brothers z Podbeskidzia, a gwiazdą wieczoru była - również świętująca jubileusz, ale 40-lecia - grupa Lady Pank. Koncert został zwieńczony pokazem sztucznych ogni.

Dalszy ciąg muzycznych atrakcji tego wieczoru zaplanowano pod hasłem Industrial Area Party na placu obok Grępielni przy ul. Partyzantów 22, mieszczącej popularny Metrum Jazz Club. W pierwszej części industrialnego koncertu wystąpili młodzi bielscy muzycy jazzowi Kamila Drabek, Marta Wajdzik, Tymon Kosma i Jan Pieniążek, a w drugiej - bardzo popularna i lubiana formacja Waglewski, Fisz, Emade. O północy na jam session muzycy przenieśli się do Metrum Jazz Club.

Przez trzy świąteczne dni 27-29 sierpnia na placu Wojska Polskiego odbywał się będzie Jarmark w Białej. Stanęły tam stragany rozlicznych rzemieślników z regionu i nie tylko, były stoiska z rękodziełem i strefa dla dzieci. Swoją działalność promowały  ośrodki pomocowe; wyższa Szkoła Finansów i Prawa w ramach programu Bądź bezpieczny w pandemii, Biuro Senatorskie Agnieszki Gorgoń-Komor oraz Beskidzka Izba Lekarska -  zachęcały do szczepień, rozmawiano o odporności i odpowiadano na pytania. Działał też mobilny punkt szczepień, a na szczepiących się  czekały niespodzianki. Piszemy o tym oraz o akcji krwiodawstwa zaplanowanej 28 sierpnia i o Dniu otwartym dla osób starszych i z niepełnosprawnościami na stronie: Szczepienia, krwiodawstwo i dzień otwarty | Magazyn samorządowy w Bielsku-Białej ( bielsko-biala.pl)

28 sierpnia o godz. 15.00 z placu Ratuszowego wyruszyła Parada Kapeluszy, do udziału w której miasto zaprosiło bielszczan-seniorów w fantazyjnych nakryciach głowy. Pochód przeszedł do Parku Słowackiego, gdzie o godz. 16.00 na scenie obok Bielskiego Centrum Kultury rozpoczęła się impreza „Radość najpiękniejszych lat” – koncert piosenek z repertuaru Anny Jantar i Marii Koterbskiej w wykonaniu zespołu Retrospekcja.

Również w sobotę od godz. 15.00 na placu Wojska Polskiego rozstawiło się Miasteczko Cyrkowe Frikart, zapraszające dzieci do wspólnej zabawy i poznawania arkanów sztuki cyrkowej.

Dla miłośników muzyki organowej organizatorzy Dni Bielska-Białej przygotowano recital znakomitego organisty Henryka Jana Botora W kręgu improwizacji organowych 28 sierpnia o godz. 17.00 w kościele Najświętszej Marii Panny Królowej Polski.

Fanów mocnego uderzenia i muzyki klubowej zaproszono 28 sierpnia o godz. 19.00 na plac Wojska Polskiego, gdzie z klimatycznego Jarmarku grupa bębniarzy Walimy w Kocioł poprowadziła muzyczną paradę na Rynek. Tam zaś królowali  specjaliści od gorączki sobotniej nocy – DJ Dred i Sandecki Brothers. Zabawa na Rynku trwała do godz. 3.00.

Kolejny dzień święta miasta będzie miał historyczny charakter. Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej zaprasza w niedzielne popołudnie, 29 sierpnia o godz. 15.00 na koncert plenerowy pod nawiązującą do urody bielskiej architektury nazwą Mały Wiedeń, którą jest obdarzane nasze miasto. Orkiestra Telemann wykona przeboje Johanna Straussa: walce, polki i marsze. Soliści zaśpiewają także popisowe arie i duety z najsłynniejszych operetek: Zemsta nietoperza, Księżniczka czardasza, Baron cygański czy Wesoła wdówka.

29 sierpnia o godz. 17.00 przenosimy się do Starego Bielska na piknik historyczny „Tu się wszystko zaczęło!” W programie mnóstwo atrakcji, m.in. będą działać grupy rekonstrukcji historycznych, zabrzmi muzyka dawna i etniczna, gwiazdą wieczoru będzie wykonujący muzykę opartą na tradycji celtyckiej zespół Carrantuohill.

Z okazji 70-lecia połączenia Bielska i Białej Książnica Beskidzka przygotowała wystawę okolicznościową „Był rok 1951” ze zbiorów Jacka Kachla; jest ona pokazywana do 12 września wzdłuż rzeki Białej przy ulicy 11 Listopada, naprzeciwko dawnej siedziby banku PKO. Promocja książki Jacka Kachla - o tym samym, co wystawa, tytule, wydanej przez Książnicę Beskidzką - odbędzie się 2 września o godz. 18.00 w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz.

Pełny opis wydarzeń i szczegółowy program znajduje na stronach poświęconych Dniom Bielska-Białej: https://bielsko-biala.pl/dnibb  i http://www.pelnakultura.info , a także w specjalnym, wydanym właśnie z okazji Dni Bielska-Białej bielskim magazynie aktualności Pełna Kultura.

UM Bielsko-Biała / Urszula i Andrzej Omylińscy

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter