„Punkt wyjścia” to tytuł nowej wystawy zorganizowanej przez Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej, którą można oglądać w Zamku Sułkowskich przy ul. Wzgórze 16 do 31 grudnia br.
Autorką wystawy szkła unikatowego, artystycznego i użytkowego jest Justyna Żak.

Artystka czerpie inspiracje z podróży, z miejsc, krajów, które odwiedza. Specyficzny klimat, przyroda, oryginalne struktury skalne, barwy ziemi, stają się punktem wyjścia do twórczości Justyny Żak. Wrażliwość autorki, połączona ze znakomitym opanowaniem różnorodnych technik obróbki szkła, pozwala jej na swobodną zamianę doświadczeń i wiedzy w dzieła sztuki.

Wystawie towarzyszy katalog „Justyna Żak. Punkt wyjścia” oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych „Szklana alchemia,” które są współprowadzone przez artystkę. Zapisy na zajęcia prowadzi Dział Edukacji – 33 821 03 03.

Justyna Żak (ur. 1990 w Bielsku-Białej) — projektantka, artystka sztuk wizualnych. Absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. W 2014 roku obroniła dyplom z wyróżnieniem na kierunku Sztuka i Wzornictwo Szkła, rozpoczynając pracę jako pracownik naukowo-dydaktyczny na macierzystej uczelni. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2020 oraz laureatka licznych konkursów o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. W 2021 roku uzyskała tytuł doktora w dziedzinie sztuk plastycznych, w dyscyplinie sztuk projektowych. W pracy twórczej inspiruje się głównie motywami zaczerpniętymi z tradycji rzemieślniczych, jak i otaczającej natury, wierząc, że poprzez pierwotną więź z przyrodą można odpowiedzieć na uniwersalne pytania i potrzeby, które jako twórca wykorzystuje w swych działaniach.

Kurator wystawy: Iwona Koźbiał-Grzegorzek

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej / Urszula i Andrzej OmylińscyPodziel się artykułem:
FaceBook  Twitter