To już po raz dziewiąty  przeżyliśmy  wielką ucztę duchową – Festiwal Poezji Słowiańskiej Czechowice-Dziedzice, którego organizatorem i pomysłodawcą jest Ryszard Grajek – poeta, prezes Stowarzyszenia Autorów Polskich Oddział Bielsko-Biała.

Festiwal odbył się w dwóch miastach: w Czechowicach-Dziedzicach i Bielsku-Białej w dniach od 3 do 5 października br. Jego celem była prezentacja dorobku poetyckiego, wymiana poglądów na temat  osiągnięć i perspektyw zaproszonych gości oraz popularyzacja wartościowej literatury twórców naszego regionu. Bogaty program imprezy obejmował 15 wydarzeń w różnych miejscach obu miast: w szkołach średnich, Domach Kultury, w Centrum Edukacji Ekologicznej, Miejskiej Bibliotece Publicznej i w Książnicy Beskidzkiej. W imprezie wzięło udział ponad 70 poetów z różnych stron Polski, głównie z Podbeskidzia. Z powodu restrykcji związanych z pandemią koronawirusową, tym razem, nie zaproszono literatów z zagranicy.

Inauguracja tego znakomitego święta poezji  odbyła się 3 X w Centrum Edukacji Ekologicznej  w Czechowicach-Dziedzicach. Zaczęła się od serdecznego powitania, licznie przybyłych gości,przez prowadzącego  imprezę Ryszarda Grajka oraz spacerem po mieście, aby poznać jego historię, z przewodnikiem Jackiem Cwetlerem – kustoszem Izby Regionalnej.
W ciągu trzech kolejnych dni poeci mieli okazję do zaprezentowania gościom swoją twórczość w oprawie multimedialnej. Była też możliwość podzielenia  się  wynikami  innych form aktywności, w swoim środowisku, na niwie kultury.    Spotkania poetyckie odbyły się również dla  młodzieży szkół średnich m.in w Zespole Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej, w Zespole Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych w Bielsku-Białej oraz w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie  w Czechowicach-Dziedzicach.

Festiwalowi towarzyszyła wystawa książek poetyckich, które  można było nabyć,wymienić  lub ofiarować.  Prezentacje poetów, uświetniły występy wokalistów Zespołu Retrospekcja w Miejskim Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej oraz Teatru Muzycznego Movimento działającego w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach.

Główną atrakcją Festiwalu były sesje literackie z wybitnymi przedstawicielami literatury polskiej. I tak w Książnicy Beskidzkiej odbyła się „Rozmowa między wierszami’ z prof. dr hab. Marianem  Kisielem –  poetą, historykiem literatury, tłumaczem z Barbarą Gruszką-Zych – poetką, dziennikarką Gościa Niedzielnego. Kolejną sesję literacką przeprowadzono  w Centrum Edukacji Ekologicznej w Czechowicach-Dziedzicach gdzie o tym jak pisać wiersze  rozmawiali  Wojciech Kass – poeta, dyrektor Muzeum im. Gałczyńskiego w Praniu z Agnieszką Herman – poetką.
Natomiast w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach ze znakomitymi poetami Józefem Baranem i Juliuszem Wątrobą rozmawiała redaktorka Polskiego Radia Katowice Ewa Niewiadomska o ich twórczości poetyckiej.
Można było usłyszeć wiele ciekawych i oryginalnych stwierdzeń na temat poezji, jej roli w dzisiejszym świecie i o twórczości wyżej wymienionych poetów.

Ta trzydniowa impreza to był czas wyjątkowy. Połączył w solidarnym akcie twórczym poetów, umożliwił spotkania ze wspaniałymi ludźmi, znakomitymi twórcami słowa, ale także innych dziedzin sztuki. Wyzwolił chęć nawiązania, odnawiania znajomości i podtrzymania przyjaźni.
Potwierdza to wypowiedź uczestniczki spotkania Renaty Cygan – poetki, redaktorki czasopisma „Post Scriptum”: „Jestem już na kolejnym festiwalu. Dla mnie ważne są tu  nawiązane przyjaźnie, integracja  z innymi poetami, artystami. W tym konkretnie spotkaniu, obfitującym  wybitnymi osobowościami,   słucham wszystkiego uważnie. Jest to dla mnie ważna nauka. Daje mi to wiedzę o tym, po co piszemy. Spotkania z innymi poetami, artystami są również dla mnie cenne. Słucham co inni mają do powiedzenia, o czym  piszą i konfrontuję to z moimi wyobrażeniami. Na przyszłość  planuję  dalszą współpracę z zaprzyjaźnionymi artystami, wzajemną korespondencję, opisy w różnych czasopismach.  Każde takie spotkanie mobilizuje nas do dalszej działalności, doskonalenia siebie i swojego warsztatu twórczego”.

Swoje przemyślenia na temat wydarzenia opowiedziała też Barbara Gruszka-Zych „To spotkanie, po ubiegłorocznej pandemii jest ważne, bo człowiek który pisze cokolwiek, odnajduje swoich czytelników, spotyka się z nimi osobiście twarzą w twarz, może z nimi rozmawiać i poczuć, że są realnymi odbiorcami, bo w czasie pandemii np. dziennikarstwo zamarło. Reportaże, wywiady były wykonywane przez telefon. Wyglądało to na fikcję literacką. Dziennikarstwo, jako dokument, to  przecież spotkanie z drugim człowiekiem. Dopiero na styku takiego realnego spotkania, może rodzić się coś, co jest prawdziwą wiadomością o człowieku, o świecie. A co wyniosłam z tego festiwalu? Przede wszystkim  radość ze spotkania tak wielu różnych osób, których trzeba uważnie słuchać, aby wybrać dla siebie rzeczy ważne, zgodne ze swoimi wartościami. Między innymi z wielką uwagą słuchałam  wypowiedzi Wojciecha Kassa i jego wierszy, które są moimi ulubionymi”.

Inny uczestnik - Jerzy Granowski - dodał:   „Wyraźnie zauważam, że festiwal daje poczucie więzi literacko-poetyckiej między uczestnikami,  z którymi  spotykamy się rzadko lub wcale, z różnych powodów, chociażby przez  pandemię. Pokrzyżowała ona wiele planów i przeszkodziła w wielu zamiarach. Takie spotkanie jak dzisiejsze daje pewną furtkę, a nawet  bramę,  która potrafi rozszerzyć horyzonty myślowe. Ważne jest  to, że spotykamy się na takich imprezach, które pozwalają wymienić doświadczenia, odświeżyć i utrwalać przyjaźnie, zawierać nowe znajomości, łączące wszystkich pisarzy. Na co zwróciłem szczególną uwagę? Najważniejszą sprawą, którą zauważyłem, to aktywność  organizatora festiwalu Ryszarda Grajka. Ma dużo energii.  Jest człowiekiem, który wie co robi, jest bardzo dobrze zorientowany w sprawach literackich i co szczególnie ważne, potrafi skrzyknąć wszystkich twórców nie tylko z Polski, ale też z zagranicy. Jest tu taka międzynarodówka, z którą mamy do czynienia poprzez media społecznościowe, co pobudza i mobilizuje do działania. Dlatego jest to takie ważne dla nas”.

O festiwalu wypowiedziała się też Barbara Grzybek z Zabrza: „Pobyt tutaj jest dla mnie wielkim wyzwaniem.  W prawdzie piszę wiersze od jakiegoś czasu, natomiast nigdy ich nie prezentowałam osobiście, a szczególnie w takim zacnym gronie. Dlatego bardzo mocno to przeżyłam. Chłonęłam  wszystko co  usłyszałam i wręcz uczyłam się.  Jestem bardzo wdzięczna panu Ryszardowi, który mnie  tutaj zaprosił. Należę w Zabrzu do  grupy poetyckiej „Warsztatownia literacka”, prowadzoną przez red. Szczawińskiego.  Z obecności na festiwalu jestem bardzo zadowolona. Ponieważ generalnie lubię satyrę, to właśnie takie utwory na festiwalu, zapadły mi w pamięć. Lubię gdy na przekór wszystkiemu, jest jakaś puenta w wierszu, co odnajduję np. w wierszach Juliusza Wątroby”.

Festiwal został objęty opieką medialną przez Agencję Informacyjną, Polskie Radio Katowice, Radio Bielsko, Gazetę Czechowicką.  Partnerami i współorganizatorami były ośrodki kultury miast, w których odbywały się te wydarzenia: Centrum Edukacji Ekologicznej, Miejska Biblioteka Publiczna i Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach, Książnica Beskidzka i Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej. Odbywał się pod patronatem starosty bielskiego, burmistrza Czechowic-Dziedzic oraz prezydenta miasta Bielska-Białej.

Więcej zdjęć można zobaczyć TUTAJ

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter