Mszy św. w intencji Ojczyzny 11 listopada br. w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w Bielsku-Białej przewodniczył ks. biskup ordynariusz Roman Pindel. Przy ołtarzu wraz z nim modlili się księża z bielskich parafii: Stanisław Wawrzyńczyk – proboszcz parafii, Antoni Młoczek – proboszcz parafii katedralnej, Józef Oleksy – proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej, Piotr Góra – sekretarz ks. biskupa, Krzysztof  Ziobro – kapelan bielskiego 18 Batalionu Powietrznodesantowego, Piotr Iwanek – wikariusz w parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka, Damian Dadak – wikariusz w parafii Narodzenia NMP.

W wygłoszonej homilii ks. biskup Roman Pindel powiedział: „Wspominamy dziś rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po wielu latach niewoli i niebytu państwowego. Dokonało się to po wcześniej nieudanych, krwawo tłumionych powstaniach i działaniach na rzecz przywrócenia niepodległości Polski. Stało się tak również dzięki patriotyzmowi innego rodzaju, który stawiał sobie za cel zachowanie Polski w sercach, w języku, kulturze, a także w działalności gospodarczej czy dbałości o wykształcenie Polaków. Po odzyskaniu niepodległości okazało się, jaką wartość ma młodzież wolna od pijaństwa, dbająca o sprawność fizyczną, pracę nad sobą i wszechstronny rozwój. Nieodzowni okazali się wykształceni specjaliści i naukowcy różnych dziedzin i dobrze wyszkoleni wojskowi. Tego typu wybory w danym momencie odnośnie sposobu odzyskania niepodległości, organizacji państwa, ustroju społecznego, pomyślnego rozwoju gospodarczego należą do rozstrzygnięć w sferze roztropności i mądrości. Tak przynajmniej widzi to Biblia, która wyżej ceni mądrość niż wyuczoną wiedzę czy umiejętności. Przypomina o tym dziś usłyszane słowa Księgi Mądrości przypisywanej tradycyjnie Salomonowi, najpotężniejszemu królowi Izraela. Przywołujemy dziś postać Salomona, jako że możemy wiele się nauczyć z jego życia, wiary i postępowania. Najwybitniejszy władca Izraela i jego życie może stanowić dobre pouczenie dla pełniących władzę centralną czy lokalną. Zachęcani do poznawania tej mądrości, dziękujmy dziś Bogu za wszystkich, którzy ponad 100 lat temu, dzięki mądrości doprowadzili do odzyskania niepodległości dla naszej ojczyzny i za tych, którzy budowali dzięki niej nową państwowość. Miłosiernemu Bogu polecamy. Zachęcani do poznawania tej mądrości, dziękujmy dziś Bogu za wszystkich którzy ponad 100 lat temu, dzięki mądrości doprowadzili do odzyskania niepodległości dla naszej ojczyzny i za tych, którzy budowali dzięki niej nową państwowość. Miłosiernemu Bogu polecamy”.

W uroczystościach udział wzięli członkowie polskiego parlamentu, przedstawiciele władz miejskich i samorządowych, reprezentanci dowództwa wojska, policji i straży pożarnej, harcerze bielscy komandosi, bielska Orkiestra Dęta – formacja wojskowa oraz liczne poczty sztandarowe.

Po Mszy św. uczestnicy wydarzenia przeszli na pobliski Cmentarz Wojska Polskiego, na którym spoczywają żołnierze polegli w I i II wojnie światowej. Po modlitwie odbył się Apel Poległych z udziałem Kompanii Honorowej 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego. Uroczystość zakończyła ceremonia składania kwiatów i wieńców  przez delegacje uczestniczące w obchodach święta.

Cmentarz wojskowy w Bielsku-Białej– zabytkowy cmentarz wojskowy, został utworzony w 1921r. na potrzeby bielskiego garnizonu. Centralną część cmentarza stanowi prostokątny plac, przy którym znajdują się trzy pomniki :ogólny pomnik żołnierski ("bojowników o wolność i demokrację") pomnik upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej pochodzące z Bielska-Białej i okolic i ku czci żołnierzy Armii Krajowej. Wokół niego usytuowane są kwatery z 53 grobami, tylko częściowo wymienionych z nazwiska, żołnierzy, którzy zmarli w latach 1921–1939.

Wzdłuż głównej alei, biegnącej od bramy do głównego placu, znajdują się mogiły zbiorowe, m. in. żołnierzy poległych w wojnie obronnej Polski (m. in. w bitwie pod Węgierską Górką), żołnierzy poległych w 1945 r. i harcerzy, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.

Tekst i foto: Marian Szpak


 

 

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter