W Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej – w Zamku Książąt Sułkowskich przygotowana została nowa wystawa  zatytułowana „Jeźdźcy na wzgórzu”.

Jest to rzeźbiarski projekt kuratorski Bronisława Krzysztofa, inspirowany biblijnym tematem czterech jeźdźców Apokalipsy według św. Jana. Do realizacji koncepcji artysta zaprosił dodatkowo Milana Lukáča ze Słowacji, Marka Brzózkę z Węgier oraz Petera Nižňanskýego z Czech. Każdy z czterech artystów wykonał figurę jeźdźca według własnej interpretacji tekstu i we właściwym dla siebie stylu.
    
Bronisław Krzysztof (PL) (ur. 1956 r.) – absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1981 r. w pracowni prof. Jerzego Jarnuszkiewicza. Od 1981 realizuje własne projekty, zajmuje się rzeźbą, medalierstwem, projektowaniem graficznym i designem.  Prace Bronisława Krzysztofa były pokazywane na ponad 40 wystawach indywidualnych oraz ponad 160 wystawach zbiorowych na całym świecie. Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in.: Dyplomu Honorowego Ministra Kultury  i Sztuki  (1988),  nagroda prezydenta miasta Bielska-Białej Ikar (1994), Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2016). Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych na całym świecie, m.in. w Muzeum Watykańskim w Rzymie, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Śląskim w Katowicach. Mieszka w Bielsku-Białej.

Milan Lukáč (SK) (ur. 1962 r.) – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie Studiował w latach 1981–1987 w pracowni prof. J. Kulich oraz prof. L. Snopek. Studiował także w Paryżu, Wiedniu i Madrycie. Od 1990 r. pracuje jako nauczyciel akademicki na Wydziale Architektury i Designu Słowackiego Uniwersytetu Technicznego w Bratysławie. Zajmuje się twórczością rzeźbiarską, rysunkiem, grafiką  i malarstwem. Jest autorem wielu monumentalnych dzieł, pomników i miejsc pamięci w Słowacji. Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in. : nagrody Paul-Louis Weiller, Akademia Sztuk Pięknych, Instytut Francuski w Paryżu (1990), nagrody Levallois-Perret (1998). Prace artysty znajdują się w licznych kolekcjach na Słowacji i na świecie. Mieszka w Bratysławie.

Marek Brzózka (HU) (ur. 1983 r.) – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Budapeszcie. Studiował pod kierunkiem prof. Kő Pála w pracowni rzeźby figuratywnej. Kształcił się także w Segedynie, Krakowie i Monachium. Od 2013 r. jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym na Węgierskim Uniwersytecie Artystycznym w Budapeszcie (MKE). Artysta specjalizuje się w rzeźbie, zwłaszcza w rzeźbie plenerowej. Mieszka w Segedynie.

Peter Nižňanský (CZ) (ur. 1956 r.) – absolwent Szkoły Sztuk Stosowanych w Bratysławie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Pradze,  gdzie studiował w pracowni Jiříego Bradáčka. Artysta specjalizuje się w rzeźbie monumentalnej, płaskorzeźbie i medalierstwie. Czynnie uczestniczy w wystawach indywidualnych i zbiorowych na całym świecie. Jego realizacje znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych. Mieszka w Pradze.

Wystawa jest czynna od 11 listopada do 31 grudnia 2021 r., organizatorzy zapraszają.

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej / Urszula i Andrzej Omylińscy

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter