W dniu 21 listopada w kościele św. Maksymiliana Kolbe w Bielsku-Białej Aleksandrowicach odbyły się diecezjalne  ŚDM. W  świątyni zgromadziło się kilkaset młodych ludzi z diecezji bielsko-żywieckiej, wraz z duszpasterzami. W ten sposób przeżywali radość spotkania z Bogiem i drugim człowiekiem. Młodzi ludzie uczestniczyli w koncercie ewangelizacyjnym zespołu Anti Babylon System. Wprowadzeniem do Eucharystii była adoracja Najświętszego Sakramentu, połączona z sakramentem pokuty.

Uroczystą Eucharystię sprawował ks. biskup Roman Pindel wraz dekanalnymi duszpasterzami  młodzieży na czele z ks. Kamilem Kuchejdą – diecezjalnym duszpasterzem młodzieży. W wygłoszonym słowie Bożym ks. biskup Roman Pindel zwracając się do młodzieży powiedział:   „To już 36. Światowy Dzień Młodzieży, ale po raz pierwszy obchodzony nie w Niedzielę Palmową, ale w Niedzielę Chrystusa Króla. Także i na ten dzień Ojciec święty skierował do młodych na całym świecie orędzie, proponując jako temat „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś” (Dz 26,16). Te słowa zapamiętał św. Paweł ze spotkania z Jezusem na drodze do Damaszku. Myślę, że to świetne hasło dla nas, zwłaszcza żyjących w Polsce, w czasie, gdy dużo się wykrzykuje, i to w sposób wojowniczy i nienawistny. Gdy zdaje się, że nikt nie słucha drugiego, a zamiast rozmowy, aby zrozumieć argumenty drugiego, nieraz z obu stron wykrzykuje się wyzwiska i przekleństwa. Dlaczego tak ważne dla nas są słowa Jezusa do Pawła „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś” (Dz 26, 16). Co one oznaczają? Skąd się wzięły i co zrobił z tymi słowami Apostoł? 

Przyjrzyjmy się temu, co się wydarzyło w drodze do Damaszku. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na to, jak Pan obchodzi się z Szawłem, przekonanym do tego, że powinien zabijać w imię religii ludzi inaczej wierzących. Nie mówi mu: «Człowieku, kto cię tak wkręcił?» Nie każe mu analizować, dlaczego nie poznał nauki Jezusa, a stał się zaślepionym nienawiścią, i który myśli, że można przemocą oczyścić świat ze zła. Jezus tylko mówi: «Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz? moment spotkania pod Damaszkiem każe nam zastanowić się nad naszym zapytaniem: „Kim jesteś Panie, o którym uczę się już 8, 10, 12 lat na religii?”. „Kim jesteś dla mnie? Kim jesteś wobec mojego życia? Kim jesteś, bym był pewny, że bez Ciebie nie mogę się zbawić? Analizując dalej scenę, gdy Szawła ogrania światło, ks. biskup Roman wskazał na przesłanie, jakie kieruje Jezus utożsamiający się z prześladowanymi wyznawcami. „Odpowiedź musi zaskoczyć prześladowcę: «Ja jestem Jezus, którego ty prześladujesz». To znaczy, że nie wystarczy Jezus i Jego śmierć i zmartwychwstanie. Potrzebny jest Kościół przez żywych świadków wiary, przez wspólnotę z Jezusem i przez braterską wspólnotę

Kiedy poznamy Jezusa jako naszego Zbawiciela i Pana, usłyszymy równocześnie zaproszenie do wspólnoty wierzących. A przede wszystkim przynaglenie: „Wstań już!” I uzasadnienie, dlaczego? Ponieważ trzeba się ruszyć i podjąć to, co Jezus dla mnie przygotował i co już czeka. Szaweł usłyszał, że to Jezus go ustanowił sługą i świadkiem tego objawienia, na drodze. Ale także tego co jeszcze będzie mu objawiane.

Jeżeli poznaliśmy, kim jest Jezus, jeżeli wyznaliśmy naszą wiarę, to nie jest koniec drogi do wiary. Trzeba nam pójść dalej jak Szaweł. On do uczniów Jezusa w Damaszku, którzy mu wiele wyjaśnili i przyjęli do wspólnoty Kościoła. Potrzeba także w naszym życiu pójścia dalej, codziennie słuchając Pana, rozmawiając z Nim, poznając coraz bardziej Jego zamiary i styl życia, zapisany na kartach ewangelii. Bądźmy wytrwali, gdy już wstaniemy i będziemy świadkami tego Poznania Jezusa na naszych drogach”. Obchody Światowych Dni Młodzieży na szczeblu diecezjalnym, obchodzone po raz pierwszy w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, są częścią duchowego przygotowań do kolejnego międzynarodowego spotkania podczas Światowych Dni Młodzieży; najbliższe odbędą się w sierpniu 2023 r. w Lizbonie.

O czekającym wydarzeniu opowiedział młodym diecezjalny koordynator przygotowań do tego przedsięwzięcia ks. Andrzej Wołpiuk, który właśnie wrócił z Portugalii i poinformował o najnowszych ustaleniach. Jak zaznaczył, Polaków będzie gościło siedem diecezji z portugalskiej metropolii Braga. „Portugalia na was czeka. Modliłem się za was w Fatimie” – zapewnił kapłan, zachęcając do włączenia się w przygotowania. Przedstawiciele grupy młodych z diecezji, którzy podjęli przygotowania do ŚDM Lizbona 2023 przekazali biskupowi znaczek z logo tego wydarzania i specjalny różaniec z Fatimy. Wszystkim zaangażowanym w niedzielne spotkanie młodych podziękował na koniec duszpasterz młodzieży ks. Kamil Kuchejda, główny organizator wydarzenia.

Zanim powstała idea Światowych Dni Młodzieży, dwukrotnie w Rzymie odbyły się spotkania młodych (1984-85), w których wzięło udział ponad pół miliona młodzieży z całego świata. Oficjalnej mszy św. przewodniczył papież Jan Paweł II. Sukces tego wydarzenia sprawił, iż papież zdecydował się na cykliczne organizowanie spotkań z młodzieżą. Zgodnie z jego zapowiedzią, Kościół katolicki co roku w niedzielę palmową będzie obchodzić Światowy Dzień Młodzieży. Co ważne, w jednym roku obchody miały mieć charakter scentralizowany i odbywać się w Rzymie, a później w kolejnych miastach i krajach. W następnym roku zaś, miały być zdecentralizowane: na szczeblu diecezji, dekanatów i parafii. Światowe Dni Młodzieży organizowane są w formie religijnego festiwalu, na którym młodzież z całego świata ma okazje spotkać i wspólnie modlić się z papieżem. Jest to największe tego typu wydarzenie, w którym młodzież ma okazje manifestować swoje przywiązanie do wiary katolickiej. W okresie pomiędzy kolejnymi Światowymi Dniami Młodzieży, zgodnie z wolą Jana Pawła II, młodzi spotykają się w diecezjach w Niedzielę Palmową ze swoimi biskupami. Symbolami ŚDM są Krzyż Roku Świętego i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani.  Od 2021r. diecezjalne spotkanie z decyzją papieża Franciszka będą organizowane w Niedzielę Chrystusa Króla.

Tekst i foto: Marian Szpak













 

 

 

 

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter