Uczestnicy Duszpasterstwa Akademickiego założonego przez śp. ks. Herberta Hlubka zostali zaproszeni na tradycyjne rekolekcje, które od dłuższego czasu odbywały się w Ośrodku Spotkań i Formacji Archidiecezji Katowickiej im. św. Jadwigi Śląskiej w Brennej. Organizatorami spotkania byli Jacek Bachniak, Ewa Stępień i Teresa Plewa. Odbywały się w dniach od 10 do 12 grudnia br. Wykłady prowadziła dr Danuta Piekarz – doktor teologii biblijnej, italianistka, wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II, w dominikańskim Kolegium Filozoficzno-Teologicznym w Krakowie.
W latach 2008-2013 została powołana przez papieża Benedykta XVI do Papieskiej Rady ds. Świeckich .Od wielu lat współpracuje z salwatoriańskim Centrum Formacji Duchowej w Krakowie jako tłumaczka i konferencjonistka. Angażuje się w posługę Centrum Formacji Duchowej również jako biblistka. Prowadzi tam otwarte spotkania grupy Sychar. Autorka wielu książek i publikacji również w internecie.

Temat adwentowych rekolekcji w Brennej brzmiał: Biblia w Eucharystii oraz Apokalipsa św. Jana
Jak wyjaśniła dr Danuta Piekarz te dwa zagadnienia, pozornie bardzo odległe, a tymczasem, jak mogli przekonać się uczestnicy, są one powiązane ze sobą. Apokalipsa bowiem nie tylko kilkakrotnie nawiązuje do Eucharystii, ale też opiera swoją strukturę na scenach liturgicznych, gdyż liturgia to zetknięcie się Bożej wieczności z ludzkim czasem, a Apokalipsa ma ukazać wiernym Boże spojrzenie na historię.

W pierwszych trzech konferencjach zostały omówione teksty biblijne związane z Eucharystią, najpierw teksty Starego Testamentu, które jakby prowadzą nas ku Eucharystii (manna, Melchizedek, uczta Mądrości...), a następnie teksty ewangeliczne ukazujące, jak Pan Jezus przygotowywał uczniów do daru Eucharystii i jak ustanowił ten sakrament podczas Ostatniej Wieczerzy. Uczestnicy zgłębiali także te fragmenty Nowego Testamentu, które wskazują nam, jak my dziś możemy spotkać Zmartwychwstałego Pana, a także jak Kościół I wieku sprawował Wieczerzę Pańską.

Drugą część rekolekcji stanowiło objaśnienie Księgi Apokalipsy, która nie jest tylko opisem tragicznych wydarzeń, ale przede wszystkim jest orędziem nadziei, przypominając, że pierwsze i ostatnie słowo w historii należy zawsze do Boga.

W zrozumieniu tej Księgi pomogło też wspólne obejrzenie - w sobotni wieczór - filmu "Apokalipsa św. Jana" (reż. G. Mertes). Film ten uczy bowiem, jak łączyć przekaz Apokalipsy z aktualnymi wydarzeniami i  doświadczeniami, a także bardzo plastycznie interpretuje tę Księgę – wyjaśniała wykładowczyni.
Konferencje były przeplatane  modlitwami - jutrznią, nieszporami, Mszą św., adoracją, a także miłymi spotkaniami "przy kawie" i muzyce. Ośrodek Spotkań i Formacji w Brennej stworzył wspaniałe warunki do wyciszenia, skupienia i namysłu nad swoim życiem i drogą do Boga, dbając o bezpieczeństwo oraz wygodę i podniebienia uczestników rekolekcji. Położony w pięknym górskim krajobrazie zachęca do stałych powrotów.

Swoimi refleksjami na temat przeżywanych rekolekcji podzieliła się Krystyna Rożek-Lesiak - jedna z uczestniczek:  „Wykłady, wiedza, precyzja, łączenie tekstów Starego i Nowego Testamentu  z przełożeniem na dziś i przyszłość zachwycały. Po każdym wykładzie wychodziło się z poczuciem oswojenia tego co wydawało się tajemnicze, groźne, budzące w nas niepokój, może i lęk, z poczuciem ufności, że to w rękach Boga są dzieje i my także. Przyszłość w Jego rękach to nie groza strasznych zdarzeń, ale zapowiada się fascynująca i piękna.

Na podkreślenie zasługuje przyjemność  słuchania żywego,  przekazu, bardzo komunikatywnego  spokojnego, pogodnego języka wykładów. Budziła podziw wiedza ,głębia rozumienia i wiązania tekstów Testamentów. Nie do przecenienia był też termin  spotkania, w trzecią niedzielę adwentu Gaudete-radujcie się, który wpisał się w atmosferę kontaktów. Niestety było nas, w stosunku do  poprzednich lat,z różnych przyczyn, można powiedzieć garstka- ponad 30 osób. Niektórzy już, niestety, przeszli do innego życia.”
 
Inna uczestniczka –Ewa  Stępień, dodała: Dr Danuta Piekarz ze znawstwem przeprowadzała nasze serca i umysły przez głębię Biblii i tajemnice Eucharystii. Pokazała nam jak głębokie jest To co odbywa się podczas Mszy świętej. Ogromna wiedza biblijna, talent wypowiadania się i niezwykła otwartość pani Danuty sprawiły, że treści tych rekolekcji zapadły nam głęboko w serca.

Jechaliśmy do Brennej z obawą, wszak czas jest covidowy. Jednak gościnność ośrodka spotkań rekolekcyjnych, wyjątkowe zrozumienie przez obsługę zasad profilaktyki przeciw covidowej, otwartość na potrzeby gości, sprawiły, że poczuliśmy się bezpiecznie, jak u Pana Boga za piecem.

Jesteśmy wdzięczni księdzu Łukaszowi Grzywoczowi -  Dyrektorowi Ośrodka w Brennej, za wspaniałą opiekę duchową,  umożliwienie oglądania filmu i wszelką pomoc.  Uczestnicy naszego spotkania też współtworzyli głęboką  i radosną atmosferę. Rozpoczęli zmagania z tematami biblijnymi, chóralnym śpiewem Bogurodzicy. Drążyli tematy dogłębnie. Radowali się też pięknymi okolicznościami przyrody. 

Z zainteresowaniem obejrzeli film Apokalipsa. Dzielili się swoimi talentami muzycznymi. Niezapomniana pozostanie nieoczekiwana niedzielna przed obiadowa sesja bluesa śląskiego w wykonaniu Marka Makarona (gitara i śpiew) i Andrzeja Krupy (saksofon).

Była to niedziela radości nie tylko ze względu na czas liturgiczny ale i na stan naszego ducha. Proponujemy już terminy następnego spotkania (Jak Bóg da) z panią dr D. Piekarz, w marcu, 18-20.03. 2022 roku w Brennej, ewentualnie w Tarnowskich Górach w ośrodku salezjańskim w dniach 10-12 czerwca 2022 r., tu nie znamy jeszcze rekolekcjonisty.”

Przeżyliśmy ten czas bardzo intensywnie i owocnie. Budził w sobie tęsknotę za Bogiem. Była to pomoc we właściwym przyjęciu Jezusa w czasie świąt Bożego Narodzenia, który ma w sobie potęgę i zwycięża  wszystko, co jest naszą ciemnością.

Więcej zdjęć można zobaczyć TUTAJ

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy









Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter