Dzień dziś wesoły, bo monarchowie idą pokłonić się Bożej Dziecinie. Głoszą chwałę Bożą i swoją wiarę w Chrystusa – słyszeliśmy 6 I br. podczas koncelebrowanej Mszy Świętej pod przewodnictwem ks. bp. Romana Pindla – ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej – w kościele pw. św. Floriana w Żywcu – Zabłociu.

Radośnie było również, bo była okazja złożenia serdecznych życzeń naszemu Pasterzowi w 8 rocznicę święceń biskupich oraz ingresu do katedry św. Mikołaja w Bielsku-Białej.

Ekscelencjo, ks. biskupie! W 8 rocznicę sakry biskupiej z wielką wdzięcznością i radością pragniemy Ci podziękować za posługę dla naszego kościoła diecezjalnego. Życzymy Ci światła i mocy Ducha Świętego  w tej zaszczytnej, ale jakże odpowiedzialnej pracy. Ująłeś to w głębokich słowach wypowiedzianych w dzień Twoich święceń kapłańskich: „Niech ofiara mojego życia tak się przed Tobą Panie Boże dokona, aby się Tobie podobała.” Niech Maryja – Matka Kościoła i Matka naszego Pana Jezusa Chrystusa, która jest światłością świata zachowa Cię w głębi swojego niepokalanego serca. Szczęść Boże!

W tej radosnej liturgii uczestniczyli wierni z okolicznych żywieckich parafii oraz różne zespoły i stowarzyszenia. A wśród nich: Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Pilsko”, Zespół Pieśni i Tańca „Żywczanie” z Żywca, Jukace Zabłoccy, Stowarzyszenie Dzieci Serc
z Radziechów, Wspólnota „Wiara i światło”, dzieci ze wspólnot parafialnych przebrane za aniołki, Wspólnoty dziecięce i młodzieżowe działające przy parafiach, Młodzieżowy Wolontariat Misyjny, „Chorągiew Żywiecka” – Bractwo Rycerskie z Żywca, Królowie Kacper ze swoją świtą ubraną w kolorze czerwonym, Melchior ze swoją świtą ubraną w kolorze zielonym i Baltazar  ze swoją świtą ubraną w kolorze żółtym, husaria, grupa muzyczna, oraz przedstawiciele władz miasta Żywca i Starostwa Powiatowego z osobami zaproszonymi.

Rozpoczynając homilię ks. bp Roman Pindel wyjaśnił: „Dzień dziś  wesoły” – ponieważ po zakończeniu Eucharystii wyruszamy w drogę. Mamy przed sobą określony etap i cel. Jesteśmy podobni do tych, którzy w Ewangeliach wyruszają, aby dotrzeć do Jezusa narodzonego w Betlejem. Wyruszymy z tej świątyni, by spotkać innych, aby razem przeżywać, wyznawać naszą wiarę  i radość z narodzenia Syna Bożego.Kontynuując homilię kaznodzieja opisał kto od początku wielbił nowo narodzonego Jezusa podając przykład zwierząt, pasterzy,aniołów ale i władców oddających mu hołd i cenne dary w postaci złota, miry i kadzidła.
„Nie jesteśmy więc pierwsi, gdy budujemy aktualizujące szopki w kościołach, wystawiając jasełka czy idąc w orszakach Trzech Króli przez miasta i wioski”. Rozważania hierarcha zakończył pytaniem: Wreszcie rozważmy, że w dzień święta Objawienia Pańskiego, a więc proklamowania zbawienia dla wszystkich starych i nowych pogan, idziemy przez dzisiejszy Żywiec ogłaszając „Dzień dziś wesoły”, ale czy  będzie to dzień wesoły dla wszystkich mieszkańców Żywca i okolicy?

Po uroczystej Eucharystii oprawionej śpiewem kolęd i pastorałek przez obecne w kościele zespoły muzyczne, uformował się orszak i wyruszył w kierunku rynku, by dzielić się radością z obecności wśród nas Bożej Dzieciny. Korowód utworzony przez zespoły świeckie był atrakcyjny, kolorowy, urozmaicony, świadczący o wielkiej mobilizacji parafian. Patrzyliśmy na to z podziwem. Piękne stroje regionalne, różne góralskie akcenty, husaria na koniach, królowie w konnym powozie, dzieci przebrane za aniołki, muzycy, wszystko to potwierdzało przywiązanie do piękna, tradycji i wiary.

Na rynku ,gdy rozległa się kolęda "Mędrcy świata monarchowie ,gdzie śpiesznie dążycie?, królowie oddali pokłon Bożej Dziecinie i złożyli jej cenne dary. A potem rozpoczęło się radosne kolędowanie.
Pod koniec uroczystości słowa podziękowań za tak pięknie zorganizowane wydarzenie i liczny udział Żywczan, skierował do zebranych na rynku, burmistrz miasta Antoni Szlagor , a ks. bp Roman wyraził radość, że tak licznie zgromadzeni wierni głoszą chwałę Bożą i wyrażają wiarę w Chrystusa, udzielając na zakończenie Bożego błogosławieństwa.

Spotkanie na rynku zakończyło się przy śpiewie kolęd i pastorałek oraz  przygotowanych przez wolontariuszy smakołykach. Dostępny też był ciepły poczęstunek zorganizowany przez uczniów klasy wojskowej Zespołu Szkół Agroturystycznych i Ogólnokształcących z Żywca Moszczanicy na rzecz wsparcia 3 letniego Wiktorka z Węgierskiej Górki, walczącego o lepsze życie.

Uroczystość na rynku prowadził znany aktor Teatru Polskiego w Bielsku- Białej – Rafał Sawicki.

Więcej zdjęć można zobaczyć TUTAJ

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter