W dniu 25 marca 2022 r. w bielskiej katedrze św. Mikołaja ks. biskup Piotr Greger sprawował Mszę św. w intencji pokoju na Ukrainie. Wraz z ks. biskupem Piotrem przy ołtarzu modlili się księża: Antoni Młoczek – proboszcz katedry, Robert Kasprowski – sekretarz ks. biskupa oraz Szczepan Kobielus i Paweł Stawarczyk – wikariusze katedralni.

Przed Eucharystią ks. biskup Piotr Greger przewodniczył nabożeństwu eucharystycznemu z Aktem poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Słowa modlitwy ks. biskup Piotr wypowiedział w jedności z papieżem Franciszkiem. Po zakończonym nabożeństwie odbyła się Droga Krzyżowa  pod przewodnictwem ks. proboszcza Antoniego Młoczka w którym uczestniczył ks. biskup Piotr.

W wygłoszonej homilii podczas Eucharystii ks. biskup Piotr podkreślił znaczenie wartości życia, które, jak zauważył, będąc darem Boga jest święte i nienaruszalne. Jednocześnie zaznaczył, że dzisiejszym kontekstem są dramatyczne wydarzenia wojenne na Ukrainie „Każdego dnia docierają do nas wiadomości o kolejnych ofiarach wojny. Czujemy fizyczną bezsilność i wewnętrzną złość wobec faktu agresji Federacji Rosyjskiej na wolny, niepodległy naród ukraiński. Jesteśmy tu dziś nie po to, aby oceniać, osądzać, potępiać, mścić się czy życzyć komukolwiek zła. Jesteśmy po to, aby się modlić i okazywać w ten sposób zdecydowany sprzeciw wobec wydarzeń w Ukrainie”.

„Papież Franciszek zaprasza dziś, abyśmy w jedności z Piotrem naszych czasów, dokonali Aktu Poświęcenia ludzkości, a zwłaszcza Rosji i Ukrainy, Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Nasza modlitwa w intencji pokoju, ma być wyrazem zawierzenia Bogu także w tych trudnych godzinach historii. Od miesiąca nasłuchujemy wieści z Ukrainy, w których dużo niepokoju i obawy. Pragniemy jednak w tych trudnych okolicznościach zawierzać życie, swoje oraz innych, Bogu, prosząc o zakończenie działań wojennych i upragniony dar pokoju. Wołanie o pokój polega na ukazywaniu innym Chrystusa i Ewangelii, ponieważ Jezus jest źródłem wszelkiego pokoju, a Jego Dobra Nowina jest Ewangelią pokoju. Przez propagandę świata systemu totalitarnego pojęcie pokoju zostało pozbawione prawdziwej treści, zostało zdeformowane do tego stopnia, że niełatwo jest przebić się do serca i uszu słuchaczy z przesłaniem pokoju, którą przynosi orędzie Jezusowej Ewangelii. Troska o pokój wyraża się także otwartym sercem wobec tych, którzy chroniąc życie i zdrowie zostali zmuszeni do opuszczenia swojej ojczyzny, a zdecydowana większość z nich znajduje schronienie w naszym kraju. Na różny sposób wyrażamy jedność z tymi, którzy zostali zmuszeni do zmagania się z atakami najeźdźcy. Jestem głęboko przekonany, że ostateczne zwycięstwo cywilizacji miłości i pokoju nie zależy od ustaleń parlamentów, rządów, komisji czy organizacji narodowych (chociaż są konieczne, chociażby wizerunkowo), ale ma swoje źródło w ludzkim sercu, gdzie z cierpliwością, determinacją, ogromną wolą poświęcenia, urzeczywistnia się na co dzień droga miłości .”

Na zakończenie ks. biskup Piotr powiedział: „Egzamin z miłości Boga i człowieka dokonuje się w codziennych, prozaicznych zachowaniach: nakarmić głodnego, napoić spragnionego, nagiego przyodziać, uchodźcom użyczyć własnego domu czy mieszkania. Tej codziennej miłości nie można zadekretować, nie da się jej zapisać w żadnych ustawach, nie można jej wymusić żadnymi sankcjami. Dlatego wszystkie programy, które pewnie muszą być podejmowane, będą tylko złudzeniem i oszustwem, jeśli nie odwołają się do potęgi codziennej miłości: cierpliwej i ofiarnej, otwartej i gotowej przebaczać; miłości, której w ostatnim czasie w naszym kraju tak wiele, chociaż nie wszyscy o tym chętnie mówią; miłości, która jest potęgą i wszystko zwycięża”.

Z Aktu Poświęcenia Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny: „My zatem, Matko Boga i nasza Matko, uroczyście zawierzamy i poświęcamy Twojemu Niepokalanemu Sercu siebie samych, Kościół i całą ludzkość, a zwłaszcza Rosję i Ukrainę. Przyjmij ten nasz akt, którego dokonujemy z ufnością i miłością; spraw, aby ustały wojny, i zapewnij światu pokój. Niech „tak”, które wypłynęło z Twojego Serca, otworzy bramy dziejów dla Księcia Pokoju; ufamy, że poprzez Twoje Serce, nastanie jeszcze pokój. Tobie więc poświęcamy przyszłość całej rodziny ludzkiej, potrzeby i oczekiwania narodów, niepokoje i nadzieje świata.

Tekst i foto: Marian Szpak

















Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter