W piątek 22 kwietnia w centrum handlowym Gemini Park w Bielsku-Białej rozpoczyna działalność Minicentrum Nauki „Science Point ATH”, przygotowane przez Akademię Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej.

Jak informuje Małgorzata Zarębska, główna koordynatorka projektu: „W „Science Point ATH” organizowane będą warsztaty i pokazy popularnonaukowe, przygotowane przez pracowników i studentów ATH, m. in. warsztaty z programowania robotów, pokazy eksperymentów chemicznych i fizycznych, zajęcia językowe, warsztaty matematyczne, kursy pierwszej pomocy, wykłady propagujące zdrowy tryb życia i ekologię, warsztaty teatralne i plastyczne, zajęcia z wykorzystaniem druku 3D, prezentacja świata widzianego pod mikroskopem, prezentacje zagadnień związanych z Internetem Rzeczy i wiele więcej. Organizowane będą również cykliczne spotkania z gośćmi specjalnymi – znanymi osobami związanymi z nauką i jej popularyzacja. Ważnym punktem tematycznym będzie także promowanie sportu.”

Dużą atrakcją dla odwiedzających będzie stała wystawa „Fale wokół nas”, przygotowana przez Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” w Toruniu. Przybliża ona w prostej, interaktywnej formie zagadnienia naukowe związane ze zjawiskiem fal – dźwiękowych, wodnych i innych.

Oferta „Science Point ATH” adresowana jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży szkolnej, ale organizatorzy są przekonani, że spotka się z żywym zainteresowaniem także dorosłych i seniorów. Prezentowane urządzenia oraz prowadzone na miejscu warsztaty mają łączyć w sobie naukę z zabawą. Samodzielne przeprowadzanie doświadczeń, które w przystępny sposób wyjaśniają skomplikowane zjawiska otaczającego nas świata, to najlepszy sposób zachęty do pogłębiania własnej wiedzy.

Minicentrum Nauki w Bielsku-Białej „Science Point ATH” będzie funkcjonować do końca października 2022 r. Odwiedzać je można od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00-19.00. Projekt „Science Point ATH – Minicentrum Nauki w Bielsku-Białej” został dofinansowany (w kwocie 234 000 zł) ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki, w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu”.

„Fale wokół nas” – wystawa naukowa w Science Point ATH
Przygotowana przez Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” w Toruniu wystawa składa się z atrakcyjnych stanowisk, które w przystępny sposób przybliżają zagadnienia naukowe związane ze zjawiskiem fali. Wszystkie stanowiska związane są z muzyką, fizyką dźwięku lub falą wodną. Wystawa skierowana jest zarówno do dzieci i młodzieży szkolnej, jak i dorosłych. Jest w pełni interaktywna. Wymaga zaangażowania nie tylko manualnego, ale przede wszystkim intelektualnego.

Odwiedzający mogą na własnym ciele doświadczyć tego, w jaki sposób rozchodzi się dźwięk – nie tylko w powietrzu, ale też w ciałach stałych. Posłuchają rytmu bicia swojego serca i zagrają na kolorowych organach rurowych. Sprawdzą też siłę swojego głosu, przetworzą go cyfrowo i użyją mikserów do tworzenia muzyki.

Poza falami akustycznymi, odwiedzający poznają również fale wodne i świetlne. Będą mogli dowiedzieć się jak działa światłowód i rozszczepić światło białe przy użyciu pryzmatu. Wprawią też wodę w ruch, stworzą wir, a nawet sprawdzą, jaki wpływ mają gęstość i lepkość na sposób, w jaki ciecze opływają ciało stałe.

Dział Marketingu ATH Bielsko-Biała / Urszula i Andrzej Omylińscy

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter