Bogaty program pikniku artystyczno-edukacyjnego „Rodzinny Dzień Dziecka – Bezpieczne Dziecko” przygotowuje Miejski Dom Kultury w Bielsku-Białej. Ta duża rodzinna impreza plenerowa odbędzie się w sobotę, 28 maja w godz. 11.00-15.00 w Parku Słowackiego. Jej częścią będą też 27. Ogólnopolskie Dni Bezpieczeństwa, Kultury Ruchu i Ratownictwa Drogowego organizowane przez Fundację Na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Organizowany od kilku lat festyn cieszy się dużym zainteresowaniem bielszczan. Podczas ostatniej Miejski Dom Kultury, dzięki wsparciu sponsora, rozdał uczestnikom … ponad 10 tysięcy lodów (!). Także w tym roku organizatorzy zaprosili do partnerskiej współpracy zaprzyjaźnione podmioty i wspólnie przygotowali na to dziecięce święto wiele atrakcji, takich jak: artystyczne warsztaty, animacje czasu wolnego, koncerty, pokazy służb mundurowych. Zapowiadają wiele niespodzianek dla najmłodszych i nieco starszych.

Strefa artystyczna 

Podobnie jak w poprzednich latach na głównej scenie przy Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej zaprezentują się żywiołowe zespoły taneczne i wokalne działające we wszystkich placówkach Miejskiego Domu Kultury. W parku obok sceny - ale także nieco dalej, w alejkach i na terenach zielonych - zostaną ustawione oryginalnie zaaranżowane stoiska z materiałami potrzebnymi do podjęcia interesujących działań artystycznych pod okiem wykwalifikowanych instruktorów.

Wszystkie dzieci będą mogły skorzystać z bezpłatnych zajęć, obejmujących różne dziedziny twórcze oraz zostaną zaproszone przez animatorów do wykorzystania zdobytych umiejętności podczas gier i zabaw. Nikt nie będzie się tam nudził. Będzie można też … podróżować między strefami … i przenieść się w czasie na hawajską wyspę, by później z bielskim Gandalfem przemieścić się do obozu Bractwa Śródziemia albo sprawdzić swoje siły na specjalnym torze przeszkód i na chwilę zamienić się w strażaka, policjanta lub żołnierza.

- W tym wyjątkowym czasie chcemy zaprosić również do wspólnego świętowania dzieci, które przybyły do Bielska-Białej z ogarniętej wojną Ukrainy – mówi dyrektor Miejskiego Domu Kultury Zbigniew Hendzel. – Szykuje się Międzynarodowy Dzień Dziecka, jakiego dotąd w naszym mieście nie było. Równolegle wprowadzony zostanie drugi bardzo ważny element imprezy - 27. Ogólnopolskie Dni Bezpieczeństwa, Kultury Ruchu i Ratownictwa Drogowego realizowane wspólnie z Fundacją Na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. To wydarzenie ma na celu propagowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym i w całości poświęcona jest tematyce podnoszenia poziomu wiedzy teoretycznej i praktycznej uczestników ruchu, a zwłaszcza dzieci i młodzieży. Propaguje także zasady bezpieczeństwa w górach i udzielania pierwszej pomocy.


Strefa przyjaznej edukacji

Na terenie parku Fundacja Na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego pod wielkim namiotem przygotuje specjalne Miasteczko Ruchu Drogowego. Tam o godz. 12.00 dotrze korowód drużyn szkolnych, który o godz. 11.30 wyruszy z placu ratuszowego, W trakcie 27. Ogólnopolskich Dni Bezpieczeństwa, Kultury Ruchu i Ratownictwa Drogowego, rozstrzygnięte zostaną konkursy - w tym międzyszkolny z wiedzy o ruchu drogowym- z atrakcyjnymi nagrodami dla zwycięzców, wśród których są m.in. telewizory, słuchawki bezprzewodowe, plecaki i torby turystyczne.

Jak informuje prezes zarządu Fundacji Na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Alina Porębska-Puszyńska, w tym dniu zorganizowane zostaną również dla uczestników imprezy konkursy sprawnościowe. Dostępne będą m.in. symulatory - dachowania, jazdy samochodem i motocyklem. Będzie można spróbować sił na ściance wspinaczkowej. Przewidziane są dodatkowe atrakcje – w tym pokazy zabezpieczania linii papilarnych czy wystawa specjalistycznego sprzętu – przygotowane we współpracy z policją, strażą pożarną, strażą miejską i Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym.

Strefa dobrej zabawy W organizację imprezy włączyli się ponadto przedstawiciele 18 Batalionu Powietrznodesantowego. Powstanie wojskowy tor przeszkód Komandos - wyjątkowy pod względem stopnia trudności oraz rozmiarów plenerowych – stanowiący wyzwanie dla prawdziwych twardzieli. Zobaczyć będzie można najnowsze wyposażenie polskiej armii. Klub 18 bpd Dom Żołnierza zapewni kącik artystyczny z krzyżówkami, łamigłówkami, grami. Do dyspozycji gości będzie również zjeżdżalnia oraz iście królewski zamek do skakania.

Niezapomniane emocje zapewni Park w Dechę, specjalizujący się w organizacji czasu wolnego dla dzieci i młodzieży w oparciu o aktywne formy ruchu budujące sprawność ogólną - zarówno w wymiarze indywidualnym, jak sprzyjającym integracji w grupie. To właśnie Park w Dechę przygotuje na tę okazję wiele urządzeń, które warto zobaczyć i najlepiej – uwaga: bezpłatnie – samemu wypróbować.
Na wszystkich uczestników pikniku czekają słodkie niespodzianki. Jakie? Wystarczy przyjść 28 maja do Parku Słowackiego i skorzystać!

Równolegle do wymienionych atrakcji przez cały czas będą odbywały się - pokazy, koncerty i konkursy na drugiej scenie – pod namiotem, gdzie w zimie działa lodowisko. Zorganizowanie festynu z takim rozmachem możliwe jest dzięki wsparciu miasta Bielsko-Biała oraz firm Aqua, PreZero, Profi Credit, Łukosz, Rogelli.pl, Lewiatan Komorowice. 28 maja początek atrakcji w Parku Słowackiego już o godz. 11.00, o godz. 12.00 nastąpi przywitanie korowodu 27. Ogólnopolskich Dni Bezpieczeństwa, Kultury Ruchu i Ratownictwa Drogowego oraz oficjalne otwarcie rodzinnej imprezy plenerowej. Patronat nad wydarzeniem objął prezydent miasta Jarosław Klimaszewski.

Wydział Prasowy UM Bielska-Białej / Urszula i Andrzej OmylińscyPodziel się artykułem:
FaceBook  Twitter