W prawdziwie świątecznym nastroju przebiegało ostatnie w roku 2016 spotkanie Klubu Literackiego Nadolzie. Trzynastego grudnia o godz. 16 w uświęconej lokalną tradycją sali zebrań Macierzy Ziemi Cieszyńskiej gościli znani poeci – Ryszard Grajek z Czechowic-Dziedzic i Jerzy Handzlik z Bielska-Białej w towarzystwie wokalistki – Eweliny Stanclik / „anioła wokalnego”/, studentki wychowania muzycznego Uniwersytetu Śląskiego. Spotkanie prowadziła prezes Jolanta Skóra.

Liczne grono odbiorców – klubowych poetów i reprezentantów kilku organizacji społeczno - kulturalnych wysłuchało poetyckich refleksji R. Grajka i fraszek J. Handzlika. Poeci zaprezentowali swoje najnowsze utwory oraz zawarte w zbiorach ”Pod okiem Kaliope”/ R. Grajek, 2011/ i „Płatki i kolce” / J. Handzlik, 2016/.

Ryszard Grajek urodzony w Gnieźnie, mieszkaniec Czechowic – Dziedzic, organizator Międzynarodowych Festiwali Poezji Słowiańskiej, przedstawił refleksyjną poezję pełną tematów egzystencjalnych i osobistych związanych z Podbeskidziem oraz utwory nawiązujące do słynnych autorów. Jerzy Handzlik, bielszczanin, fraszko pisarz i esperantysta, właściciel Radia Bielsko i gazety Kuriera radia Bielsko ukazał w formie fraszek wiele tematów z naszej codzienności i ze swoich realiów radiowych. Pobudzonych intelektualnie przez refleksyjną i humorystyczną nutę miłośników poezji wzruszyła Ewelina Stanclik, sięgając do repertuaru Cz. Niemena /”Pod papugami”/ i do kolęd. Szczególne wrażenie na słuchaczach wywarła kolęda Zbigniewa Preisnera poświęcona tym, którzy odeszli.

Ryszard Grajek zapraszał wszystkich obecnych poetów do publikowania na łamach Kuriera radia Bielsko, wskazując to powszechnie dostępne nie tylko w Bielsku – Białej ale i na Śląsku cieszyńskim / 32 tys. egzemplarzy/ i w wersji internetowej medium jako skuteczne narzędzie promocji literackiej. Podczas spotkania prezentowano również pełen poezji Kalendarz Cieszyński na rok 2017.

Tekst: Szymon Broda
Fotografie: Wacław Morawski

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter