Z radością wyczekiwaliśmy na kolejną górską wyprawę na Żar, z okazji szóstego spotkania w ramach X edycji Ewangelizacji w Beskidach 2022. Mając w pamięci rozległe widoki na okolice Beskidu Żywieckiego i Małego, z pięknym obrazem jeziora Międzybrodzkiego i Żywieckiego, cieszyliśmy się na powtórkę z wcześniejszych przeżyć. A tu w sobotę 6 sierpnia br., pogoda spłatała nam sporą niespodziankę. Po przybyciu na wierzchołek góry Żar wszystko nagle otoczone zostało gęstą  mglistą, deszczową chmurą, bez żadnego widoku na poprawę.

Pogoda nie przeszkodziła jednak, aby w południe zgromadziła się  tu spora  grupa chętnych uczestniczyć w kolejnym spotkaniu eucharystycznym i uwielbianiu Boga.
Spotkanie przygotowała wspólnota Krucjata Wyzwolenia Człowieka diecezji bielsko-żywieckiej, działającej w Rychwałdzie.
Jej duszpasterzem jest O. Paweł Kijko  CFM Conv. Tematem rozważań w tak niecodziennej scenerii było: „Prawo do szczęścia” pochodzące
z  „25 praw i zasad  budowania pięknych więzi małżeńskich” według Jacka Pulikowskiego w opracowaniu o. Bogdana Kocańdy OFM Conv.

Centralnym wydarzeniem spotkania była Msza Św. Przewodniczył jej
o. Paweł Kijko  OFM Conv w koncelebrze z ks. Adrianem Trzopkiem – wikariuszem z parafii św. Kolbego w Ciścu oraz zaproszonymi z gdańskiej prowincji franciszkanów O.O. Rafałem i Hubertem. O oprawę muzyczną liturgii zadbali członkowie KWC  „Diakonia muzyczna” licząca 10 osób.

Rozpoczynając Eucharystię  O. Paweł zaznaczył, że modlimy się
w intencji uczestników X edycji EwB 2022. Przypomniał, że w tym roku obchodzimy 3 jubileusze: X edycję EwB, X rok od złożenia swoich
i współbraci ślubów zakonnych oraz X rocznicę powstania KWC, której jest opiekunem. „Chcemy – podkreślił na wstępie, - aby to  miejsce rozpromieniło się błogosławieństwem i chwałą Bożą”.

W wygłoszonym kazaniu O. Paweł zwrócił uwagę na zjawisko głębokiego zapamiętania faktów wówczas gdy zaangażowanych jest
w ten proces więcej zmysłów człowieka. Jako przykład przywołał wspomnienie ze swoich ślubów wieczystych, kiedy leżał na dywanie o szczególnym zapachu, i był wtedy najszczęśliwszym człowiekiem słysząc słowa: „Bóg mówi do ciebie – podoba mi się twoje serce”. Nie miał wątpliwości, że jest to to, co chciał i najbardziej potrzebował dla siebie. I w późniejszych trudnych dla siebie momentach mógł odwołać się do tej właśnie chwili.

„Takich wzmacniających chwil potrzebujemy też  w trakcie trwania każdego małżeństwa. W momentach trudnych trzeba wrócić do sytuacji, gdy powtarzaliśmy podczas ślubu, że będę cię kochał aż do śmierci. Ale, żeby wybuchła taka myśl, aby trwało małżeństwo,  trzeba odepchnąć wszelkie zniechęcenie czy próbę ucieczki, trzeba powiedzieć mężowi/żonie: kocham cię, potrzebuję abyś mnie przytulił/a, proszę, abyś mi wybaczył/a. Aby to ułatwić przygotowaliśmy  karteczki – niebieskie dla panów, żółte dla pań i będziemy je rozdawać. Jest tam napisane – kocham cię, a dalej podane są numery biblijne. Więc mężu, żono, jeśli trudno ci powiedzieć – kocham cię – to sięgnij  do tej ściągawki, otwórz Biblię pod odpowiednim wskazaniem, przepisz to własnoręcznie i zostaw swojej żonie, mężowi przy kubku z herbatą, na poduszce. Nie musisz tego mówić. Być może jeszcze nie masz w sobie tyle odwagi, żeby powiedzieć  to wprost. Więc zostaw taką wiadomość, ręcznie przepisaną w miejscu, w którym twój mąż czy żona to zobaczą. Kocham cię, przepraszam, przytul mnie, dziękuję, potrzebuję cię, wybacz mi - to zestaw, który potrzebuję i chcę dać. Podczas namaszczania olejkiem radości  te karteczki będą rozdawane. Ufam, że to pomoże nam wrócić do  bardzo  podstawowych, ale jednocześnie trudnych  spraw, żeby usłyszeć od kogoś, że jesteś kochany, że jesteś kimś ważnym, dla mnie jesteś kimś ważnym.” - podkreślił kaznodzieja.

Liturgia zakończyła się Bożym błogosławieństwem dla uczestników EwB i modlitwą za mieszkańców czterech stron świata. Można było  też otrzymać namaszczenia rychwałdzkim olejkiem radości.


O swojej przynależności do wspólnoty KWC opowiedziała Alicja Dembek  –tak: „Należę do wspólnoty KWC, biorę udział w akcji EwB od samego początku, bo to jest piękne dzieło, zachęcające nas do wyjścia w góry na spotkanie z Bogiem, którego pragnę. To dzieło jest dlatego ważne w ewangelizacji, bo wymaga od nas trudu, aby udać się w góry i spotkać się na wybranym szczycie. Jezus też zachęcał ludzi i wychodził z nimi w góry gdzie nauczał.
A w górach najbliżej nam do Pana Boga - dodała - Bernadeta Targosz.

Inna uczestniczka KWC - Barbara Urbaniec –powiedziała: ”Jesteśmy
w ręku Pana Boga i On działa sprowadzając nas tutaj. Nasza wspólnota KWC  modli się  również za ludzi uzależnionych, aby uwolnić ich od uzależnień, a przede wszystkim od lęku, który ich zniewala. Swoją abstynencją, darem serca i modlitwą wspieramy  osoby, które są uzależnione od różnych zniewoleń – od alkoholu, narkotyków i wielu innych. Wspieramy te osoby, tym czego my się wyrzekamy np. picia alkoholu. Wspólnota jest w Rychwałdzie od przeszło dziesięciu lat.
W tym roku obchodziliśmy 10 lecie naszego istnienia. Uczestniczymy corocznie 13 maja w pielgrzymce fatimskiej.  Prowadziłam tę wspólnotę przez siedem lat będąc jej liderem, teraz jestem jej członkiem. Obecnie liderem KWC jest Marian Orawczak.  

Do wypowiedzi dołączyła Nina Górna - „ Dzisiaj na górze Żar jest spotkanie organizowane przez KWC w ramach X edycji EwB. Modlimy się, jest Msza św, przychodzimy uwielbiać Pana Boga. Nasza wspólnota KWC dotyczy przede wszystkim abstynencji i modlimy się za ludzi uzależnionych. Wspieramy ich dając taki bezinteresowny dar, otaczając tych ludzi modlitwą, aby przez nas wyzwolić ich od tego co ich zniewala. My otwieramy się na Pana Boga, aby coś zrobić dla innych. Myślę, że tego doświadczą, pomimo warunków jakie tutaj dzisiaj są.
W naszej wspólnocie mamy aktualnie 30 aktywnych członków i każdy chętny jest do niej zaproszony. Można przyjechać do nas na rekolekcje, aby dowiedzieć się więcej. Jesteśmy otwarci na nowych członków
i kandydatów.

Mając ok. 15 lat pojechałam z moją mamą na rekolekcje do Rychwałdu. Poznałam ten ruch wspólnotowy, wiele rzeczy się dowiedziałam np. co to jest uzależnienie. Bardzo mnie to poruszyło i wciągnęło do wspólnoty.  KWC  jest to ruch nie tylko chrześcijański ale też społeczny, bo służy dla dobra innych ludzi. Poznałam  tam wiele osób działających, zaangażowanych w to dzieło. Stanica KWC powstała przy Sanktuarium MB w Rychwałdzie w 2016 r. Stała się tym samym centralnym miejscem rekolekcyjnym, miejscem formacyjnym. Jak bliżej poznałam działalność wspólnoty, to stwierdziłam, że to jest coś co mnie porusza, jest dla mnie ważne. Jestem teraz angażującym się członkiem tej wspólnoty.

Organizatorzy zapraszają 13 sierpnia br., na kolejne spotkanie EwB 2022 na Groń Jana Pawła II.
Przybądź!

Więcej zdjęć ze spotkania na Żarze można oglądnąć klikając TUTAJ
Wcześniejsze relacje ze zdjęciami z poprzednich spotkań EwB 2022 można odnaleźć pod następującymi linkami:

1. Rysianka: TUTAJ

2. Kotarz: TUTAJ

3. Trzy Kopce Wiślańskie: TUTAJ

4. Słowianka: TUTAJ

5. Krawców Wierch: TUTAJ

6. Pełny plan Ewangelizacji w Beskidach 2022: TUTAJ

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy



















Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter