W dniach od 11-14 maja 2023 r. odbył się Międzynarodowy Festiwal Gospel w Bielsku-Białej pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego. Organizatorami tego wydarzenia byli Miejski Dom Kultury w Bielsku-Białej, Dom Kultury w Olszówce oraz Parafia Ewangelicko-Augsburskiej w Białej. Zwieńczeniem festiwalu był wielki festiwalowy Koncert Finałowy Jubileuszowych X Wiosennych Warsztatów Gospel. W warsztatach muzyki gospel wzięło udział ponad 130 wokalistek i wokalistów z terenu Bielska-Białej, Żywiecczyzny, Krakowa, Katowic oraz Warszawy. Kościół Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Białej, został wypełniony po brzegi.

Swoją obecnością podczas koncertu zaszczycili nas:

- Poseł na Sejm RP p. Mirosław Suchoń,
- Zastępca Prezydenta Miasta Bielska-Białej p. Adam Ruśniak,
- Zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej p. Piotr Ryszka wraz z Radnymi Miasta Bielska-Białej,
- Przewodnicząca Komisji Edukacji i Kultury Rady Miasta Bielska-Białej p. Małgorzata Zarębska,
- Naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Miasta Bielska-Białej p. Przemysław Smyczek.
- Gospodarze - Proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej ks. Robert Augustyn wraz,
małżonką Ireną oraz Dyrektorka SP nr 10 im. Mikołaja Reja p. Maria Czauderna,
- p.o. Dyrektora Miejskiego Domu Kultury p. Małgorzata Motyka-Madej z kierowniczkami i kierownikami placówek,
- Dyrektor Senior MDK p. Franciszek KopczakI
- Przewodniczący Rady Osiedla Mikuszowice Śląskie p. Wiesław Gęga
- Dyrektorki i dyrektorzy, kierowniczki i kierownicy placówek kulturalnych oraz oświatowych naszego miasta, duchowieństwo, przedstawiciele prasy oraz wspaniała Publiczność.

Pierwsze Wiosenne Warsztaty Gospel odbyły się  w Domu Kultury w Olszówce w 2013 roku. Początkowe warsztaty poprowadziła popularna w Bielsku-Białej wybitna pedagog, dyrygentka Zuzanna Pradela. Kolejne w 2014 roku odbyły się pod kierownictwem pochodzącej z Danii, a mieszkającej w Krakowie, Lei Kjeldsen. Podczas trzecich warsztatów w 2015 roku chórem dyrygowała działająca w Krakowie Sylwia Buchalska. Na czwarte warsztaty przyjęła zaproszenie Amerykanka Rhonda Adams. W kolejnych edycjach warsztaty prowadzili znakomici artyści, nauczyciele i trenerzy muzyki gospel: Ela Ekiert, Michał Czulak, Łukasz Kubica, Gabi Gąsior oraz  w ubiegłej edycji IX Wiosennych Warsztatów Gospel-Brian Fentress. W tym roku, w ramach Jubileuszu Wiosennych Warsztatów Gospel został ogłoszony I Międzynarodowy Festiwal Gospel w Bielsku-Białej. Festiwal jest kontynuacją trwających od ponad 10 lat warsztatów, zainicjowanych i organizowanych przez pasjonatkę muzyki gospel p. Małgorzatę Motykę-Madej, niegdyś Kierowniczkę Domu Kultury w Olszówce, dzisiaj p.o. Dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Bielsku-Białej.


W tym roku, w ramach pierwszego Międzynarodowego Festiwalu Gospel w Bielsku-Białej, zorganizowanego od 11 do 14 maja, odbyły się: Warsztaty WARM UP! (piosenka uwielbieniowa), Warsztaty Gospel dla Solistów, oraz X Jubileuszowe Wiosenne Warsztaty Gospel.  Finał X Wiosennych Warsztatów Gospel był szczególny nie tylko za sprawą wokalistów –Uczestników Festiwalu, ale także dzięki wspaniałym Instruktorom, którzy w tej edycji zechcieli poprowadzić Warsztaty Gospel.

– LEA KJELDSEN

Z pochodzenia Dunka, główny architekt ruchu gospel w Polsce. Od 1999 r. współorganizuje Warsztaty Gospel w Krakowie i wspiera popularyzację muzyki gospel w całej Polsce. Otrzymała odznaczenie Honoris Gratia – za szczególne zasługi dla Krakowa.  Pracuje na rzecz Stowarzyszenia Gospel oraz ogólnopolskiego projektu Republika Gospel. Założycielka wielu chórów m.in.: KGC, Grodzka Gospel, Saltrom Gospel Choir, Miechów Gospel Choir, Chór Gospel Senior i Alwernia Gospel Choir

- ZUZANNA PRADELA
absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, nauczycielka w szkołach muzycznych – teoretyczka, akompaniatorka, dyrygentka chórów, orkiestr i zespołów instrumentalnych, muzyk diakonii muzycznej Wspólnoty „Miasto na Górze”. Inicjatorka warsztatów gospel w Bielsku-Białej. Prowadziła również Warsztaty Gospel w Zebrzydowicach oraz słowackim Namestowie. Jako instruktor warsztatów współpracowała z takimi osobami jak: Gerald T. Smith (USA), Peter Francis (GB), Wayne Ellington(GB). Prowadziła I edycję Wiosennych Warsztatów w Domu Kultury w Olszówce.

- DANIEL CEBULA-ORYNICZ
Absolwent szkoły muzycznej I i II st. w Katowicach w klasie kontrabasu, ukończył licencjat w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie w klasie wokalistyki jazzowej. Studia magisterskie ukończył na Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie wokalistyki jazzowej mgr Wojciecha Myrczka. Obecnie jest doktorantem wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jako wokalista bierze udział w wielu projektach muzycznych, których jest zarówno pomysłodawcą jak i gościem. Stale współpracuje z Filharmonią Zabrzańską, Orkiestrą Wojskową Sił Powietrznych w Bytomiu, Marcinem Wyrostkiem, Wojciechem Mrozkiem, Orkiestrą Em Band i wieloma innymi. Finalista muzycznych programów telewizyjnych, oraz zdobywca wielu nagród w prestiżowych konkursach w Polsce i za granicą.

- COLIN WILLIAMS
Wokalista, muzyk i aranżer, śpiewa od 3 roku życia a dyryguje chórami od osiemnastego. Pracował dla BBC przy projektach BBC Songs of Praise, BBC Radio Gospel Train. Jako nauczyciel angażuje się w wydobycie ze studentów ich najlepszego głosu i śpiewanie z entuzjazmem. Jako dyrygent posiada 30-letnie doświadczenie. Pracował z BBC Songs of Praise, Harlem Gospel Choir, Liverpool Harmonic Choir, St John’s International School Belgium i wieloma innymi także w Polsce. Obdarzony wybitnym słuchem, niepowtarzalną barwą, charyzmą i niezwykłą energią na scenie. Prosto z Bradford z Wielkiej Brytanii.

Podczas koncertu towarzyszył wspaniały zespół muzyczny w składzie:

JACEK OBSTARCZYK – kierownik muzyczny, pianino, instrumenty klawiszowe
MATEUSZ SKRZYP – instrumenty klawiszowe
ADRIAN STASZUK – gitara
JAKUB BEJDA – bas
SEWERYN PIĘTKA – perkusja

Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Gospel w Bielsku-Białej pragną serdecznie podziękować:

- Prezydentowi Miasta Bielska-Białej p. Jarosławowi Klimaszewskiemu za objęcie honorowym patronatem tego wydarzenia.

- Zastępcy Prezydenta Miasta Bielska-Białej p. Adamowi Ruśniakowi oraz Naczelnikowi Wydziału Kultury i Promocji Miasta Bielska-Białej p. Przemysławowi Smyczkowi za wsparcie w rozwoju Festiwalowego Projektu Warsztatów Gospel w Bielsku-Białej.
- p.o. Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Bielsku-Białej p. Małgorzacie Motyce-Madej za ogromne wsparcie merytoryczne i organizacyjne Festiwalu.

- ks. Robertowi Augustynowi Proboszczowi Parafii Ewangelicko-Augsburskiej oraz Irenie Augustyn za współorganizację tego wydarzenia, modlitwę. Dziękuję za wielkie wsparcie Parafii i Parafian.

- ks. Kamilowi Leszczyńskiemu z Parafii Najświętszej Marii Panny Królowej Świata mieszczącej się w dzielnicy Mikuszowice Śląskie, za współpracę, modlitwę oraz Mszę Św. w imieniu Uczestników Festiwalu.

- Wolontariuszom Bielskiego Chóru Gospel,

Podziękowania kierujemy również dla Dyrekcji SP nr 10 im. Mikołaja Reja p. Marii Czuderny.

Festiwal oraz wieńczący go koncert muzyki gospel odbył się dzięki szczodrości naszych wspaniałych Partnerów i Sponsorów:

Gmina Bielsko-Biała
Wydział Kultury i Promocji Miasta Bielska-Białej
Miejski Dom Kultury w Bielsku-Białej
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Białej
Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej
Rada Osiedla w Mikuszowicach Śląskich
Hotel Klimczok Resord&Spa w Szczyrku – sponsor Koncertu Finałowego
Miejska Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” – sklep Delikatesy Centrum
Cukiernia i Piekarnia Bronowscy
Prezes Beskidzkiego Hurtu Towarowego p. Marcin Szarek
Prezes Bielskiego Związku Sybiraków p. Eugeniusz Osika

Dom Kultury Olszówka / Urszula i Andrzej Omylińscy

 

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter