Z okazji 30-lecia koronacji Hałcnowskiej Piety w bazylice Nawiedzenia NMP- sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku- Białej Hałcnowie, od 1 września br. obywają się uroczystości, spotkania, wystawy.

W dniu 8 września br. w uroczystość Narodzenia Matki Bożej o godzinie piętnastej odbyła się Koronka do Miłosierdzia Bożego wraz błogosławieństwem lurdzkim oraz Msza święta w intencji chorych.

Koronkę do Miłosierdzia Bożego i błogosławieństwem lurdzkim prowadził i udzielił ks. Szczepan Kobielus- diecezjalny duszpasterz „ Apostolstwa Chorych”.

Mszę świętą dla chorych odprawił ks. Szczepan Kobielus, który zwracając się do chorych powiedział, że przypadająca w tym dniu święto Narodzenia Matki Bożej – Matki Bożej Siewnej. Maria jest Matką urodzaju, która chce w naszym życiu -  przeoranym naznaczonym cierpieniem, chorobą ,samotnością zasiać ziarno, a tym ziarnem jest Jezus Chrystus. Na zakończenie homilii ks. Szczepan zacytował teks anonimowego chorego wyrytego na tablicy z brązu w Instytucie Rehabilitacji w Nowym Jorku pt. „Prosiłem....”

Prosiłem Boga o danie mi mocy w osiągnięciu powodzenia- Uczynił mnie słabym, abym się nauczył pokornego posłuszeństwa: Prosiłem o zdrowie o dokonanie wielkich czynów – Dał mi kalectwo, abym robił rzeczy lepsze: Prosiłem Boga o bogactwo, abym mógł być szczęśliwym – Dał mi ubóstwo, abym był rozumny: Prosiłem o władzę, żeby mnie ludzie cenili- Dał mi niemoc, aby odczuwał potrzebę Boga: prosiłem o towarzysza, abym nie żył samotnie- Dał mi serce, abym mógł kochać wszystkich braci:

Prosiłem o radość- A otrzymałem życie, abym mógł cieszyć się wszystkim: Niczego nie otrzymałem, o co prosiłem- Ale dostałem wszystko, czego się  spodziewałem: Prawie na przekór  sobie:moje modlitwy niesformułowane zostały wysłuchane. Jestem spośród ludzi najhojniej ze wszystkich obdarowany.... Maryjo! Matko Boża Siewna Pani Hałcnowska  popatrz na nasze  życie przeorane bólem cierpieniem samotnością, chorobę, włóż to  nasze życie swojego syna Jezusa Chrystusa, abyśmy wydali plon na życie wieczne- powiedział na zakończenie ks. Szczepan.

Po zakończonej Eucharystii odbyło się spotkanie przy stole z poczęstunkiem pysznym domowym ciastem i oczywiście herbata, kawa do wyboru. Wszyscy chorzy obdarowani zostali przez ks. proboszcza – kustosza sanktuarium Piotra Koniecznego  jubileuszowymi świecami. W tym dniu odbyła się jeszcze Koronka do Matki Bożej 7 Boleści z rozważaniami Jana Budziaszka, a po wieczornej Mszy świętej Młodych, Jan Budziaszek wygłosił prelekcję  co znaczy „Maryja w jego życiu”. Uroczystości tego dnia w hałcnowskim sanktuarium zakończone zostały „Apelem Maryjnym”.

Parę zdań o Janie Budziaszku:

Jan Budziaszek od 1965r. związany był na stałe z zespołem Skaldowie, a od 1979r. współpracował z zespołem swingowym „Playing Family”. Grał z Jarosławem Śmietaną w grupie Extra Ball, w Kwartecie Tomasza Stańki, współpracował z Marylą Rodowicz i grupą Pod Budą, oraz z New Life’m. Uczestniczył w wielu festiwalach muzycznych: Norymberga, Jazz Jamboree, Bratysława, Berkeley, Reno. Szacuje się, że zagrał ponad 5000 koncertów. Nagrał 30 płyt, jest ponadto autorem wielu godzin muzyki na potrzeby teatru i telewizji.

Jest świeckim rekolekcjonistą i autorem książek, w tym m. in.: „Dzienniczek perkusisty (część 1)”, „Dzienniczek perkusisty (Część 2)”, „Dzienniczek perkusisty - Odkrycie Ameryki”, „Królewska Droga Krzyża”, „Jan Budziaszek i Jacek Zieliński - Wielkich Polaków Modlitwy za ojczyznę”, oraz kilku książek wydanych w postaci kasety, m. in. „Jan Budziaszek zaprasza do różańca”, „Do nieba idzie się”, „Medjugorski różaniec”, „Królewska droga krzyża”. Jan Budziaszek jest pomysłodawca koncertów „Jednego Serca, Jednego Ducha”, który odbywa się corocznie wieczorem w dniu Bożego Ciała w Parku Sybiraków w Rzeszowie od 2003 roku.Tekst i foto: M.Szpak


 

 

 

 

 

 

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter