Ks. prof. Józef Tischner – filozof z Łopusznej, odszedł do Domu Ojca, ponad 16 lat temu, ale we wspomnieniach i żywej pamięci wciąż jest wśród nas. Był profesorem filozofii w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i wykładowcą kilku innych uczelni, teologiem, publicystą, pisarzem, autorem prac poświęconych zagadnieniom istnienia człowieka i teorii wartości. W 1981 r. został kapelanem „Solidarności”. Wspierał rozwój kultury góralskiej, odprawiał dla górali Msze Św. niedaleko Turbacza, które gromadziły tysiące ludzi. Napisał m.in. „Historię filozofii po góralsku”.

Aby  upowszechnić myśli  ks. prof. w 2002 r. powołano do życia Stowarzyszenie „Drogami Tischnera”, które propaguje  jego twórczość wśród dzieci i młodzieży oraz wspiera służące temu różne inicjatywy w dziedzinie oświaty i wychowania. Prezesem  Stowarzyszenia jest jego brat Kazimierz Tischner. Wśród podejmowanych zadań zorganizowana została wystawa zawierająca osobiste dedykacje ks. prof. wpisywane w rozprowadzanych jego książkach. Wystawa wędruje po całej Polsce a w styczniu 2017 r dotarła do Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej. Dnia 19 stycznia odbył się jej wernisaż połączony z projekcją filmu pt. „Jego oczami” w reżyserii Szymona J. Wróbla. Film ten to współczesna podróż tropem ludzi i miejsc bliskich ks. prof. Tischnerowi, gór, łąk, wspaniałych widoków, uliczek Krakowa, zakamarków Starego Sącza czy Łopusznej. To wzruszające wspomnienia Jego brata Kazimierza w rozmowie z reżyserem. 

Na wernisażu obecny był przyjaciel ks. prof. Tischnera ks. kanonik Władysław Zązel – kapelan Związku Podhalan, który barwnymi opowieściami przybliżył  sylwetkę ks. prof. Tischnera. Obecny był również reżyser filmu Szymon J Wróbel, który krótko wprowadził  widzów w akcję filmu a po jego projekcji udostępnił swoją książkę pt „Jego oczami” z dołączoną płytą CD zawierającą oglądany film. Oprócz licznej grupy sympatyków ks. prof. Tischnera na spotkanie przybyli również przedstawiciele Urzędu Miasta. Ciepłe wspomnienia trwały długo. Warto odwiedzić Dom Pamięci ks. prof Tischnera „Tischnerówkę” i jego grób w Łopusznej. Więcej informacji można znaleźć na stronie Stowarzyszenia „Drogami Tischnera”: http://www.tischner.info.pl/inf/

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter