W kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej – Komorowicach w sobotę 27 stycznia br. odbyło się spotkanie opłatkowe Rodziny Radia Maryja. Spotkanie to miało charakter modlitewny, dlatego towarzyszyło mu wiele intencji. Uczestniczyli w nim przedstawiciele biur i kół RRM działających przy parafiach diecezji bielsko-żywieckiej z ich przewodniczącą Małgorzatą Moskot z biura RRM przy parafii Chrystusa Króla w Bielsku-Białej – Leszczynach. Radio Maryja reprezentowali o.o. redemptoryści: o. Piotr Dettlaff i o. Bolesław Słota  Obecny był też ks. Dawid Kubień – wikary w parafii św. Franciszka w Bielsku-Białej – Wapienicy. W spotkaniu uczestniczył również poseł Stanisław Szwed.

Wydarzenie rozpoczęło się modlitwą różańcową, a następnie Eucharystią, której przewodniczył o. Bolesław z udziałem o. Piotra oraz ks. Dawida. Homilię wygłosił o. Piotr.
Zachęcił w niej do refleksji nad zachodzącymi aktualnie zmianami w naszym kraju.

„W tym jedynym czasie wraz z mędrcami ze wschodu udajemy się do Betlejem, gdzie w ubogiej  stajni przyszedł na świat Bóg. Przyszedł
z miłości i z miłością, a naród żyjący w ciemności ujrzał światłość wielką. Ale co należy podkreślić, z całą mocą , nie było dla niego miejsca w gospodzie. Przyszedł do swoich, a swoi go nie przyjęli. Historia Bożego Narodzenia powtarza się   na współczesnych kartach dziejów świata, również naszej ojczyzny i naszego polskiego narodu.

Wielu  zamyka przed nim drzwi swojego serca. Ilu współczesnych Herodów próbuje usunąć Go w życiu osobistym, społecznym, politycznym i narodowym? Ile jest chłodu i niechęci wobec Boga 
w naszym polskim Betlejem?- pytał kaznodzieja.
Co się z tobą Polsko stało, gdy  przez wiele polskich miast przechodziły marsze śmierci, w których próbowano wmówić polskiemu społeczeństwu, że zabicie dziecka poczętego jest prawem kobiety. Jakim prawem jest morderstwo łamiące fundamentalne prawo do życia każdego człowieka.

A dzisiaj 15 letnim dzieciom daje się , bez żadnych ograniczeń, śmiercionośną tabletkę mówiąc: zabijaj. Przestrzegał nas św. Jan Paweł II mówiąc: „Naród, który zabija własne dzieci jest narodem bez przyszłości”. Co się z tobą dzieje Polsko: profanacje miejsc i obiektów sakralnych, epatowanie, dyskryminowanie ludzi wierzących, wyrzucenie religii ze szkół, likwidacja Funduszu Kościelnego wbrew obowiązującemu prawu i opiłowywanie katolików. To działanie spadkobierców bezbożnego PRL-u. Co się z tobą Polsko stało? A co można powiedzieć o bezwstydnym ataku na największego z rodu Słowian , na św. Jana Pawła II, o codziennym epatowaniu medialnym autorytetu kościoła w naszej ojczyźnie, kapłanów, osób wierzących i samego kościoła. Co się z tobą Polsko stało? W imię źle pojętej tolerancji programowo realizowanej w naszej ojczyźnie pod hasłem „Róbta co chceta” wciska się nam na siłę lewacki zakłamany model rodziny składający się z osób tej samej płci.  Przystaje się  na  demoralizację dzieci i młodzieży mówiąc, że to standardy europejskie. Co się z tobą Polsko stało? Przestrzegał nas błog. Kard. Stefan Wyszyński – Prymas Tysiąclecia, przed utratą własnej, narodowej tożsamości wypływającej z Krzyża Chrystusa. Mówił: „Albo Polska będzie katolicka, albo nie będzie jej wcale” – podkreślił o. Piotr.

Zwrócił też uwagę na to, że „Nasz naród przetrwał mimo tylu prób zniszczenia go, bo przenosił z pokolenia na pokolenie polskie znaki, nie stracił z oczu Chrystusa i Jego Kościoła, dla ciebie Polsko i dla twej chwały. Kumoterstwo, niefrasobliwość, brak profesjonalizmu, ściemnianie, brak decyzyjności, patrzenie na sondaże, decyzje podejmowane pod publiczkę, nie mogą mieć miejsca.  Dla ciebie Polsko i dla twej chwały prawdziwy Polak musi podejmować często niepopularne decyzje. Każdemu Polakowi musi przyświecać dobro Polski. Nasza ojczyzna ciągle potrzebuje miłości, potrzebuje pomocy, potrzebuje jedności, zgody w budowaniu dobra wspólnego. Musimy wszyscy zgodnie - jak nawoływał św. Jan Paweł II, urzeczywistniać  cywilizację miłości.

Sprawa Polski nie kończy się na zdobyciu wolności. Powinniśmy myśleć o wychowaniu młodego pokolenia, od którego  zależy jaka będzie Polska  w przyszłości, jakich synów i córki wychowają nasze rodziny - zaakcentował homilista.
Kochani! „Macie wiele do zrobienia w Polsce” – tak do Rodziny RM wołał św. Jan Paweł II. A Benedykt XVI ze swojej zachodniej ziemi mówił do nas Polaków: „Proszę was byście dawali świadectwo Ewangelii przed dzisiejszym światem, niosąc nadzieję ubogim, cierpiącym, opuszczonym, zrozpaczonym, pragnącym wolności, prawdy i pokoju. Proszę was, aby czyniąc dobro bliźniemu i troszcząc się  o dobro wspólne świadczyli, że Bóg jest miłością. Proszę was, abyście skarby wiary dzielili z innymi narodami Europy i świata, oraz  z waszymi rodakami.
Panie Jezu, niech blask Twojego narodzenia rozjaśni noc świata. Niech moc Twojego orędzia miłości zniweczy butne podstępy złego, niech dar Twojego życia pozwoli nam coraz lepiej rozumieć jaką wartość ma życie każdej ludzkiej istoty.
Podnieś rękę Boże Dziecię, błogosław,  mimo wszystko, ojczyznę miłą”- zakończył kaznodzieja.

Po Mszy św. odbyło się spotkanie opłatkowe z poczęstunkiem i wspólne kolędowanie w sali Domu Parafialnym przy kościele. To czas wspólnej, poświątecznej radości i okazja do spotkania z o.o. redemptorystami z Radia Maryja, wzajemnego złożenia życzeń bożonarodzeniowych, porozmawiania, bycia razem. Łamanie się opłatkiem i składanie wzajemne życzeń są wyrazem naszej jedności i miłości. Uzmysławiają nam jak bardzo te zwyczaje są złączone z tradycją chrześcijańską i historią naszego narodu.

Była też okazja do zaopatrzenia się w najnowsze wydawnictwa Radia Maryja i zamówienia Mszy św. Dodatkowo do zebranych wypowiadali się kolejno o. Piotr, poseł Stanisław Szwed  i o. Bolesław.
O. Piotr przekazał serdeczne pozdrowienia od całego zespołu RM począwszy od o. Dyrektora, sióstr, braci zakonnych i osób świeckich posługujących przy RM. Do wszelkich podziękowań i życzeń służą m.in. właśnie te spotkania opłatkowe. Bo samych pracowników RM jest mala garstka, a wszelką wielką pracę w terenie wykonują właśnie członkowie biur, kół przyjaciół RRM. Podziękowania  ślemy za wszelki złożony dar serca - podkreślił.
Dotychczasowa działalność RM nie była  łatwa – wyjaśniał  o. Piotr. Większość tego czasu to ustawiczna batalia o jego przetrwanie. Obecnie też zaczął się trudny czas, odbierania przyznanych m.in. na cele oświatowe czy muzealne funduszy, pod zmyślonymi pretekstami i bez żadnych uzgodnień. O tej trudnej historii RM powstała książka napisana przez o. Dyrektora T. Rydzyka „Cud w eterze. Rozmowa z o. Tadeuszem Rydzykiem”, opisująca te trudne sprawy, prowadzone w celu zniszczenia RM i TV Trwam. Zwrócił też uwagę na ważne znaczenie jakim jest wielopokoleniowość RRM począwszy od dziadków, a skończywszy na wnukach. Dzięki temu ma miejsce przekaz drogi do Pana Boga, w rodzinie. 

Z kolei poseł Stanisław Szwed dziękował za możliwość spotkania, zwrócił uwagę na znaczenie tego, że RRM  jest wspólnotą sił patriotycznych, którą stale trzeba rozbudowywać i chronić, a najważniejsze  abyśmy byli razem. Ma to ogromne znaczenie wobec sytuacji tworzącej się jawnej dyktatury, jaka powstała w Polsce po ostatnich wyborach. Można ją obserwować w parlamencie,
w mediach, w różnych instytucjach państwowych i taka sytuacja może się rozwijać i trwać. Również to dotyczy obszaru wiary
i systematycznie się objawia chociażby w sprawach funkcjonowania RM czy TV Trwam, które oprócz pogłębiania wiary jak żadne inne, budują patriotyzm w naszej ojczyźnie. Oznaki walki z religią są już mocno widoczne jak chociażby zdejmowanie krzyży w miejscach publicznych czy symboli patriotycznych. Odziałowuje to negatywnie również na ludzi pełniących różne funkcje publiczne, którzy zaczynają się bać obecnej władzy, co będzie zachęcać do  tworzenie zachowawczych postaw, aby np. nie utracić pracy. Należy również zwrócić uwagę na medialną manipulację ludźmi szczególnie poprzez media społecznościowe. Najbardziej dotyczy to ludzi młodych, którzy wcześniejszych czasów nie pamiętają, bo ich nie przeżyli. Stąd ta ważna rola spada na starsze pokolenie, które tę wiedzę musi im przekazać.

Ważną rolę w naszej działalności ma modlitwa, - kontynuował poseł Stanisław, również różańcowa, aby przez nią doprowadzić  w naszym narodzie do  umocnienia wspólnoty chrześcijańskiej, dzięki której przetrwał. I tego życzę wszystkim, abyśmy dożyli do normalnej rzeczywistości, w której nie wywraca się porządku prawnego. Dziękuję również całemu zespołowi RM z o. dyrektorem na czele  za ich wspaniałe dzieło, dobrze służące przez 32 lata Polsce.

Również o. Bolesław wyjaśniając wydarzenia jakie miały miejsce w naszym kraju podczas ostatnich wyborów parlamentarnych wskazał, że „Swoją wiarę należy stanowczo manifestować, nie dawać się manipulować różnymi, nawet wyglądającymi na szlachetne, akcjami ale poniewierające wartości religijne. Dlatego hasło: Bóg, honor i ojczyzna od dawnych czasów po dzisiejsze, musi być jednoznaczne i bez wątpliwości. Nie można pozwolić, aby ten fundament różnymi zabiegami niszczyć, ale stać na jego straży i być czujnym, bo tylko tak uratujemy naszą ojczyznę i również naszą tożsamość”.

Kończąc spotkanie o.o. redemptoryści podziękowali zebranym, że Radio Maryja i TV Trwam mogą gościć w naszych domach, a także za wspólne modlitwy, zamawiane Msze św. i wsparcie.

Niech dobro, Maryja z Dzieciątkiem Jezus królują pośród nas.

Więcej zdjęć można zobaczyć TUTAJ

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter