O każdej porze roku jest ozdabiane inaczej. Przez całe lato i jesień zdobią je okazałe dekoracje kwiatowe, w okresie bożonarodzeniowym bajeczne choinki, stroiki, oświetlone drzewa a od 2006 r cieszą oczy murale, powstające sukcesywnie do 2016 r. Jest ich obecnie 18, pięknie wpisujących się w okoliczną architekturę.

Murale tworzone są dzięki projektom Fundacji Galerii Bielskiej, Galerii Bielskiej BWA i Urzędu Miejskiego. Usytuowane są na prywatnych kamienicach, wieżowcu, budynkach użyteczności publicznej oraz murach. Wszystkie projekty zyskały akceptację konserwatora zabytków i miejskiego plastyka. Zostały wkomponowane w przestrzeń wokół ściany, na której się znajdują. Odwołują się do symboli i skojarzeń związanych z kulturą miasta i regionu. Można na nich zobaczyć m.in. pasterza niosącego owcę, surrealistyczny wizerunek sowy, gigantyczną koronkę; tramwaje, które kursowały po mieście w latach 1895–1971; maszyny wykorzystywane w przemyśle włókienniczym, z którego słynęło Bielsko-Biała, czy detale architektoniczne miasta.

Wśród 10 autorek i 14 autorów murali są absolwenci uczelni artystycznych, jak Karolina Zdunek, Małgorzata Rozenau, Mariusz Waras, Jacek Grabowski, czy Natalia Rak. Autorami bielskich murali są również  Artur Bosowski „Turbos“, Marcin „Malik“ Malicki, czy Dariusz Paczkowski. Ostatnio ukazał się przewodnik  „Bielsko-Biała – Murale”, a  26 stycznia br odbyło się spotkanie  w Galerii Bielskiej BWA pt: „Gdy na ulicy rządzi sztuka” promujące wydany przewodnik. Udział w nim wzięli artyści – autorzy murali, przedstawiciele UM, osoby odpowiedzialne za powstanie murali w mieście i wspierające ich powstanie  oraz miłośnicy B-B.

Swój pomysł na temat prezentowany na muralu jedna z autorek Izabela Ołdak tak przedstawia: „interesuje mnie tematyka związana z naturą, botaniką. Chcę w przestrzeni miejskiej ukazać piękno ornamentyki i kolorów znajdujących się w przyrodzie. Tak, aby uzupełniały ich brak w mieście, aby  miasto ozdabiały, z pozytywnym wpływem na mieszkańców”. Z kolei Marcin Malicki, grafik pochodzący z Bielska-Białej  najważniejszą rolę murali widzi w „uatrakcyjnieniu przestrzeni publicznej, chociażby krótkotrwale z powodu nietrwałości tej sztuki. Mój projekt zrealizowany w Bielsku-Białej opiera się na postaci Chrystusa Frasobliwego – temacie występującym  często w sztuce ludowej. Odwołuje się także do franciszkańskiej postawy afirmującej naturę, czerpiąc z niej radość oraz spokój ciała i ducha”.

Wydawnictwo przewodnika przygotował zespół Galerii Bielskiej BWA: Justyna Łabądź, Agata Smalcerz i Krzysztof Morcinek w wersji językowej polskiej i angielskiej.  Bezpłatny przewodnik dostępny jest w Galerii Bielskiej BWA oraz w Punkcie Informacji Turystycznej w Bielsku-Białej. Ułatwi chętnym zobaczyć wszystkie murale podczas  2 – 3 godzinnego miejskiego spaceru.

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter