Krzyże Wolności i Solidarności zostały wręczone działaczom solidarnościowego podziemia Podbeskidzia podczas spotkania zorganizowanego przez IPN O/Katowice oraz Zarząd NSZZ „Solidarność” Regionu Podbeskidzie 27 stycznia br. w Bielskim Centrum Kultury, dla uczczenia 36 rocznicy strajku generalnego „Solidarności” na Podbeskidziu.

Na spotkanie do BCK przybyli zaproszeni goście - bp senior Tadeusz Rakoczy, bp senior Paweł Anweiler z kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, parlamentarzyści, samorządowcy, członkowie NSZZ Solidarność na czele z jego Zarządem, uczestnicy wydarzeń z lat 80-tych. Wśród odznaczonych znaleźli się: Janusz Bargieł, Piotr Brańka, ks. prałat Bernard Czernecki, Jolanta Duda, Józef Dziedzic, Józef Golonka, Grzegorz Gołdynia, Jadwiga Gołdynia, Kazimierz Grajcarek, Adam Gwiżdż, Jerzy Jachnik, Józef Łopatka, Aleksandra Machowiak, Aleksander Marek, Tadeusz Motyka, Adam Pawlik, Magdalena Pawlik, Wacław Pierzchalski, Teresa Szafrańska, Bogdan Szozda i Stanisław Zarzycki, a pośmiertnie odznaczeniem tym uhonorowano Karola Fajkisa, Jana Frączka i Mieczysława Machowiaka.

O ich wielkim zaangażowaniu w walce o wolność przypomniał przyjaciel Solidarności bp senior Tadeusz Rakoczy: „Zaangażowanie polityczne wymaga poświęcenia i ciężkiej pracy oraz umiejętności bycia z drugimi i dla drugich, dla ich dobra prawdziwego, to się właśnie nazywa solidarność.  I dzisiaj zgromadziliśmy się tutaj, by po 36 latach podziękować Bogu za te wspaniałe dary, które złożył wówczas w wasze myśli i serca dla NSZZ Solidarność. Po latach powinniśmy być dumni, że przyczyniliście się do zwycięstwa i powinniśmy być wdzięczni dobremu Bogu za to, że natchnął was do tego dzieła i dał wam siłę oraz odwagę, by stanąć i wytrwać po właściwej stronie, po stronie Solidarności. Ta duma i to dziękczynienie powinny nas mobilizować do jeszcze większego wysiłku, do ofiarnej służby na rzecz dobra naszej ojczyzny, do refleksji i namysłu nad tym co dotychczas zrobiliśmy i co nadal robimy dla  wolności prawdziwej, odkupionej tak wielkim wysiłkiem, cierpieniem a nawet śmiercią wielu osób. Namysł powinien przyczynić się także do podejmowania dalszych wysiłków do ustawicznego nieustawania w pracy nad utrwalaniem i rozwojem wolności, do dokładania starań, aby już nigdy jej nie utracić. „Przed Twe ołtarze zanosim błaganie, Ojczyznę wolną pobłogosław Panie!”.

W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy odznaczenia wręczał prezes IPN dr Jarosław Szarek, który podziękował odznaczonym za poświęcenie i prosił, aby własne dzieje przekazywali młodemu pokoleniu, bo wartości Solidarności są bezdyskusyjne. „Dziękuję za wszystko co zrobiliście, abyśmy mogli żyć w wolnej i niepodległej Polsce” -powiedział Jarosław Szarek.    

Bielskie spotkanie było także okazją do uhonorowania wieloletnich, zasłużonych działaczy „Solidarności”. Wiceprzewodniczący Komisji Krajowej Tadeusz Majchrowicz przekazał dyplomy i odznaki „Zasłużony dla NSZZ Solidarność” Henrykowi Kenigowi oraz Henrykowi Malikowi. Z kolei Krzysztof Jaworski, szef „Solidarności” w Grupie Kęty SA otrzymał dyplom „Zasłużonego dla podbeskidzkiej Solidarności” i związaną z tym tytułem statuetkę beskidzkiego górala.

Uroczystość uświetnił występ szkolnego zespołu wokalnego „Antyrama” z VI Liceum im. Armii Krajowej, odtwarzając  słowem i pieśnią drogę od komunistycznego totalitaryzmu, przez zryw Solidarności, noc stanu wojennego do dzisiejszej jutrzenki wolności. Występ 7 osobowego zespołu uczniowskiego  prowadzonego przez mgr Aleksandrę Kluz – nauczycielkę Licem nr VI, autorkę zaprezentowanego programu, zachwycił słuchaczy. Ten tak bliski każdemu uczestnikowi tego spotkania temat, został nagrodzony brawami na stojąco i kwiatami.

Dalsza część uroczystości odbyła się na piętrze w sali wystaw BCK, gdzie przy zastawionym smakołykami stole, uczestnicy  mieli okazję do wspólnych rozmów i wspomnień.

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter