W Bielsku-Białej jest miejsce, gdzie udziela się pomocy przewlekle psychicznie chorym o charakterze psychotycznym będących w stanie remisji. To Środowiskowy Dom Samopomocy „Podkowa” prowadzony jako zadanie zlecone przez administrację rządową.

Nadzór nad ŚDS „Podkowa” sprawuje Prezydent Miasta oraz Wojewoda Śląski. Dom jest ośrodkiem wsparcia zapewniający pobyt dzienny dla podopiecznych, w którym organizuje się  terapie zachęcające do aktywnego udziału w zajęciach różnych pracowni m.in. plastyczno-ceramicznej, witrażowej, stolarskiej, rękodzieła, rekreacyjnej, ogrodniczej, kulinarnej, komputerowej – wyjaśniała dyrektor ŚDS „Podkowa” Joanna Brzozowska-Papuga. Wyniki jednej z nich  można podziwiać  w Galerii Bielskiej BWA w Klubokawiarni Aquarium. To prace malarskie podopiecznej ŚDS „Podkowa” Marty Fonferek.

W pierwszych dniach lutego odbył się  wernisaż jej malarstwa. Otwiera on jubileusz 20 lecia ŚDS „Podkowa”. Autorka wystawy, zaczęła swoją przygodę z malarstwem dzięki uczestnictwu w zajęciach pracowni plastycznej ŚDS. Tu odkryła swój talent i sposób na walkę z chorobą, ale także na sposób  wyrażający swoje przeżycia. Maluje na tekturze akrylem, ludzi o wyrazistych rysach twarzy, zwierzęta, rośliny. Na wystawie można oglądać obrazy zatytułowane m.in: „Ludzie i kosmiczne zwierzęta w dżungli”, „Kraina w puszczy”, „Wesoło na wsi”, „Muzyka i taniec”, „Świat Wenecji”, „Przygoda w puszczy”, „Statek i morze” i inne, pełne soczystych barw, przedstawiające przyjazny i ciekawy świat. „Marta odkryła zabawę kolorami i kształtem, która daje  jej satysfakcję” – mówi terapeutka Agnieszka Maruszak. „Wydaje się, że to jest jej sposób na radzenie sobie ze stresem, lękami i chorobą” – dodaje.

Obrazy Marty Fonferek były już prezentowane w Klubie Nauczyciela, w Regionalnym Ośrodku Kultury oraz Książnicy Beskidzkiej. Można je zakupić, wspierając tym samym działalność ŚDS „Podkowa”. Wystawa czynna będzie w Klubokawiarni Aquarium do 26 lutego. Organizatorzy zapraszają.

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter