W dniu dzisiejszym przypada wspomnienie Matki Bożej z Lourdes i Światowy Dzień Chorego. Lourdes - to miasto w południowo-zachodniej Francji, w którym to XIX wieku miały miejsce jedne z najważniejszych objawień maryjnych w dziejach Kościoła.

Jedenastego lutego 1858 roku Maryja po raz pierwszy objawiła się ubogiej dziewczynie Bernadecie Soubirous. Bernadetta wraz z siostrą i przyjaciółką udała się w okolice Groty Massabielskiej po suche gałęzie, potrzebne, by rozpalić w domu ogień. Kiedy Bernadetta została sama, usłyszała dźwięk przypominający szum wiatru, a następnie zobaczyła poświatę, z której wyłoniła się postać Pięknej Pani trzymająca w ręku różaniec. Dziewczyna opowiedziała o tym zdarzeniu swoim współtowarzyszkom, która rozniosła się w szybkim tempie po okolicy, do tego stopnia, że dwudziestego pierwszego lutego, przy Grocie Massabielskiej  Bernadecie towarzyszyło kilka tysięcy ludzi. W kolejnych miesiącach Bernadetta była poddawana licznym szykanom, lecz nie przelękła się i regularnie przychodziła do Groty, a Maryja kilka razy się jej objawiała. W sumie osiemnaście razy Maryja objawiła się Bernadecie, a po raz ostatni szesnastego lipca w święto Matki Bożej Szkaplerznej. W czasie objawień miało miejsce kilka bardzo istotnych wydarzeń, które w późniejszym czasie pozwoliły potwierdzić ich prawdziwość a istotne są do dzisiejszych czasów.

W dniu dwudziestego piątego lutego w Grocie Massabielskiej wytrysnęło cudowne źródło. Następnego dnia po wodę do źródła posłał miejscowy kamieniarz, który wcześniej stracił  prawe oko , a na lewe widział coraz słabiej, po umyciu oczu wodą ze źródła odzyskał wzrok, a cud zapoczątkował wiele innych uzdrowień. Do dzisiejszego dnia jednym z najważniejszych punktów pielgrzymki do Lourdes jest napicie się wody ze źródła czy nawet wykąpanie się w niej. Maryja, podobnie jak w czasie innych objawień wzywała przede wszystkim do pokuty, przemiany życia i modlitwy różańcowej. Dwudziestego piątego marca, gdy Bernadetta na polecenie miejscowego proboszcza zapytała Piękną Panią o imię, Ta odpowiedziała: Jestem Niepokalanie Poczęta. Cztery lata wcześniej papież Pius IX ( ur. 13.05.1792r - zm. 7.02.1878r.) ogłosił dogmat o Niepokalanym Poczęciu. Mówi się, że prosta dziewczyna nie mogła jednak o tym wiedzieć ani słyszeć, a fakt, że właściwie tak określiła imię Pięknej Pani, był jednym z argumentów za prawdziwością objawień.

Czternaście lat od czasu objawień, po wielu badaniach, komisja biskupa z Targes ogłosiła dekret stwierdzający prawdziwość objawień i już w 1864 roku przystąpiono do budowy świątyni na miejscu objawień, a którą w 1875 r. poświęcił arcybiskup Paryża. W 1891 r papież Leon XIII ( ur. 2.03.1810r. - zm. 20.07.1903r.) ustanowił święto Objawienia się Najświętszej Marii Panny z Lourdes, a w 1907r papież Pius X ( ur. 2.06.1835r. - zm. 20.08.1914r.) ustanowił to święto na cały Kościół. Po reformie liturgicznej  w roku 1969 otrzymało ono jednak jedynie rangę wspomnienia dowolnego i dopiero nasz Święty Papież Jan Paweł II przyczynił się do podniesienia rangi dnia Najświętszej Marii Panny z Lourdes, w 1992r. ogłaszając ten dzień Światowym Dniem Chorego. Nasz Święty Papież Jan Paweł II odbył dwie podróże do Lourdes w 1983r oraz 2004r z okazji sto pięćdziesiątej rocznicy ogłoszenia przez papieża Piusa IX dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Marii Panny. Bernadetta Soubirous w 1866 r. wstąpiła do klasztoru Notre Dame de Nevers, gdzie po trzynastu latach pobytu w wieku trzydziestu pięciu lat zmarła na gruźlicę. W dniu dwudziestego piątego czerwca1925 r. papież Pius XI (ur. 31.05.1857r. - zm. 10.02.1939r.) ogłosił Bernadettę Soubirous błogosławioną, a  ósmego grudnia 1933r świętą.

Tekst i foto: Marian Szpak
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter