"Zerwany Kłos” to wyjątkowy film, który zobaczyliśmy w Bielsku-Białej 17-tego lutego br. w kinie Cinema City, znajdującym się w Centrum Handlowym Gemini Park przy ul. Leszczyńskiej 20.

Akcja filmu toczy się podczas trwania I wojny światowej w okolicach Tarnowa. Bohaterką filmu jest 16 letnia dziewczyna Karolina, która nie mając żadnych studiów  posiada dobrze ukształtowaną postawę religijną i narodową, dobrze wiedziała, że jest Polką i dzieckiem Boga i nie pozwoliła, w zetknięciu z żołnierzem rosyjskim, zbezcześcić swojego ciała. W obronie swojej godności poniosła śmierć męczeńską. To bardzo piękny i mądry film, adresowany do wszystkich, nie tylko katolików, bo podkreśla wartości podstawowe, bliskie każdemu człowiekowi, ale szczególnie zobaczyć go powinna młodzież, która pozbawiona jest autorytetów moralnych, wychowywana w szkołach często liberalnych na antywartościach. Film ukazując przejmujące treści spełnia również rolę formacyjną, bo Karolina jest postacią nadająca się na współczesny autorytet moralny. Pokazana została jej niezwykła dojrzałość w sprawach wiary i stosunkach międzyludzkich. Wartości, którymi żyła są potrzebne dzisiejszej młodzieży. Film uwidacznia jakie są granice między dobrem a złem, prawdą i fałszem.

Producentem filmu jest Fundacja Lux Veritatis. Występujący w nim profesjonalni aktorzy i studenci oraz absolwenci WSKSiM w Toruniu w sposób  przekonywający przedstawili swoje role, wiarygodnie ukazali prawdę tamtych czasów. Byliśmy zachwyceni ich aktorską grą dostarczającą widzom wielkie przeżycie. Piękna muzyka i zdjęcia przyrody podkreśliły wartość tego filmu. Obecny na pokazie ks. Tadeusz Krzyżak - proboszcz parafii Najdroższej Krwi Pana Jezusa Chrystusa w Bystrej, na gorąco, powiedział nam po filmie: „Pokazano tu zwycięstwo miłości nad nienawiścią,  a wiara w Jezusa Chrystusa może odmienić każdego z nas. Warto ten film rozpropagować, aby oglądnęła go jak największa grupa młodzieży”.

Karolinę Kózkównę papież św. Jan Paweł II beatyfikował w 1987 r. Jej kościół parafialny w Zabawie ustanowiony został  Sanktuarium, dokąd kierują się liczne pielgrzymki a błog. Karolina jest patronką Ruchu Czystych Serc i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. W kinie Cinema City w Bielsku-Białej film „Zerwany Kłos” wyświetlany jest od 17 II codziennie na seansach w godz. 11,20, 13,30 i 17,30.

Bilety są do nabycia w kasach, przez internet oraz rezerwacja pod tel. 33 485 39 39.

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter