W ramach Parafialnego Klubu Kulturalnego "Beczka" w dniu dwudziestego piątego lutego 2017r. byliśmy w Tauron Arenie w Krakowie na premierze musicalu "Karol".

W drodze do Krakowa nawiedziliśmy wadowicką bazylikę p.w. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny oraz już w Krakowie, Łagiewnikach - Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się", gdzie w Kaplicy Kapłańskiej uczestniczyliśmy w Mszy świętej sprawowanej przez naszego księdza opiekuna Mariusza Kiszczaka.

Musical "Karol" w reżyserii Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego to opowieść o człowieku, który żyjąc w niezwykłych czasach sam staje się postacią niezwyczajną. Jest to pełna zabawnych anegdot, ciepła, wzruszająca, a momentami dramatyczna opowieść o pogodnym chłopaku z Wadowic. Na musicalowej scenie poznajemy postać człowieka pełnego pogody ducha, poczucia humoru oraz twórczej pasji i miłości do ludzi. Człowieka, który ze wskazanych cech i wartości uczynił znak rozpoznawczy Kościoła w XX wieku, zmieniając nie tylko oblicze Stolicy Piotrowej, ale także Europy i naszego Kraju. Musical "Karol" to również opowieść o papieżu innym niż wszyscy jego poprzednicy na Stolicy Piotrowej, to również opowieść o człowieku, a nie wyłącznie o głowie Kościoła, o poecie, filozofie, aktorze i przyjacielu wiernych, nie o urzędniku watykańskim.

Przedstawiony Ojciec Święty w musicalu jest wierny rodzinnym ideałom i młodzieńczej pasji, który skutecznie przełamywał sztywny protokół Stolicy Piotrowej, a na nowo prezentujący światu nieco zakurzone chrześcijańskie cnoty jak: poczucie humoru, szczerość, skromność, serdeczność i otwartość na ludzi. Przez życie papieża przechodzimy etapami, powiązanymi z historią Polski, a momenty przełomowe zostały ilustrowane filmami wyświetlanymi na ekranie. Samego papieża gra trzech aktorów: Artur Rudnik-Lolka, Wojciech Daniel - młodego Karola Wojtyłę i Jacek Kawalec - ksiądz Wojtyła oraz Jan Paweł II. Oprócz Jacka Kawalca występują m.in. Basia Gąsienica-Giewont (Emilii Wojtyła), Mateusz Deskiewicz (Karol Wojtyła - senior oraz kardynał Caruso), Dariusz Niebudek (ks. Stanisław i żebrak).

Urokowi musicalowi "Karol" dodają zaangażowane gwiazdy naszej muzyki jak: Edyta Geppert, Anna Wyszkoni oraz Piotr i Wojciech Cugowscy. Musical "Karol" nie wiem czy będzie przebojem ale na pewno będzie miał swoją widownię wśród tych, którzy chcą przypomnieć sobie czasy Jana Pawła II albo tych, którzy swoim dzieciom będą chcieli pokazać, kim był Karol Wojtyła - nasz Święty Jan Paweł II.

Tekst i foto: Marian Szpak

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter