Pod takim tytułem w niedzielne przedpołudnie 26 lutego br odbyła się 103 Bielska Edycja Krakowskiego Salonu Poezji w Galerii Bielskiej BWA. Gośćmi salonu byli znani krakowscy artyści Przemysław Branny i muzyk Konrad Mastyło.

Organizatorzy spotkania to Centrum Sztuki Kontrast oraz Galeria Bielska BWA a gospodarzami byli Ewa Kozak, Katarzyna Dendys-Kosecka i Grzegorz Czorny. Spotkanie rozpoczęło się od przekazania przez Przemysława Brannego pozdrowień dla zebranych od Anny Dymnej inicjatorki Krakowskiego Salonu Poezji, goszczącej w Bielsku-Białej na jubileuszowym 100 Salonie Poezji. Przemysław Branny czytał i zaśpiewał wybrane teksty polskich poetów. Usłyszeliśmy poezję Wisławy Szymborskiej m.in. „Niektórzy lubią poezję”, „Kot w pustym mieszkaniu”, „Nie dwa razy”, „Nienawiść”, „Album”, poezję Tadeusza Kubiaka, Elżbiety Zechenter-Spławińskiej  i Konstantego I. Gałczyńskiego, a na zakończenie poezję śpiewaną Agnieszki Osieckiej:

„A jeśli”

A jeśli ja szewcem jestem, jak wielu
statecznie robotą się trudzę
i dbam też, by buty dobiegły do celu,
z tą myślą się budzę.

A jeśli to mało, za mało ci jest
mój Panie Królewski na chmurze,
pamiętaj, że wzory z uśmiechów i łez
na własnej garbuję skórze….

Recytacja wybranej poezji oprawiona była  piękną  muzyką  pianisty Konrada Mastyły. Aktor Przemysław Branny na stałe jest związany z Krakowskim Teatrem Bagatela, współpracuje także z Teatrem Ludowym w Krakowie. Brał udział w wielu programach muzycznych prezentowanych przez Telewizję Polską. Za swoje role aktorskie i muzyczne otrzymał znaczące nagrody. Jest solistą oratorium „Tu Es Petrus”, którego autorami są Piotr Rubik i Zbigniew Książek. Aktorowi towarzyszył  wybitny pianista, kompozytor, akompaniator Konrad Mastyło, od wielu lat związany z Piwnicą pod Baranami oraz Teatrem Stu. Współpracował z Markiem Grechutą jako członek zespołu Anawa. Nagrał muzykę do znanych filmów Krzysztofa Kieślowskiego, Agnieszki Holland, Jakuba Kolskiego i innych. Zaliczany jest do najbardziej znanych polskich pianistów. Na to lubiane wydarzenie poetyckie zebrała się, jak zwykle bardzo duża grupa miłośników poezji, która gromkimi oklaskami podziękowała artystom  za niezwykłe przeżycia i wzruszenia.    

Bielska Edycja  Krakowskiego Salonu Poezji została wyróżniona i uhonorowana dyplomem na dorocznej uroczystości wręczania nagród  Ikary 2016.
Następne spotkanie z poezją już 26 marca br.

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter