W przeddzień Narodowego Święta Żołnierzy Wyklętych 28 lutego br. odbył się w Bielsku Białej Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Cześć i chwała bohaterom, którzy nie złożyli broni po 1945 r. lecz tak długo jak w tamtych warunkach mogli, walczyli o niepodległą i suwerenną Polskę przeciw komunistycznemu reżymowi zainstalowanemu w naszym kraju przez sowieckiego okupanta. Dzięki ich ofierze możemy dziś żyć w wolnej i niepodległej Polsce, bo to oni utrwalili narodową pamięć przez lata komunistycznej dyktatury, aby w sprzyjających warunkach mogła odrodzić się wolna Polska. Bóg, Honor i Ojczyzna to kolejne z haseł pod jakimi Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowały w Bielsku-Białej organizacje patriotyczne: NSZZ Solidarność - Region Podbeskidzie, Grupa Rekonstrukcji Historycznych Beskidy, Obóz Narodowo-Radykalny Bielsko-Biała, Towarzystwo Patriotyczne Żywiecczyzny, Stowarzyszenie Kibiców BKS Stal Bielsko-Biała, Klub Gazety Polskiej w Bielsku-Białej oraz poseł na Sejm RP Stanisław Pięta i posłanka do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, pod patronatem Światowego Związku Żołnierzy AK i Związku Żołnierzy NSZ.

Tradycyjnym miejscem rozpoczęcia marszu to plac przy świątyni Opatrzności Bożej a jego trasa przebiegała ulicami Szkolną, Listopadową, Cechową, Stojałowskiego, pl. Chrobrego, Żeromskiego do kościoła pw NSPJ, gdzie w intencji poległych i pomordowanych Żołnierzy Wyklętych oraz za ich rodziny odprawiona została Msza Święta. Eucharystii przewodniczył ks. Krzysztof Ryszka a homilię wygłosił ks. Tomasz Chrzan. Wskazał w niej na fundamentalny warunek mający wpływ na losy narodu polskiego jakim jest zgodna współpraca z poszanowaniem bożych przykazań. Wielokrotnie w naszej historii się zdarzało, że utratę niepodległości i popadnięcie w niewolę zawsze poprzedzało brak współpracy, egoizm i prywata. Tak było w XVIII w, tak było 100 lat temu, tak jest dzisiaj i tak pewnie będzie w przyszłości. Podkreślił wpływ odrzucenia Bożych zasad, skutkujący wadami narodowymi na upadek narodu. Wskazał na drogę będącą gwarancją pokoju i ładu w społeczeństwie, rodzinach i  sercu każdego jaką jest pokonywanie własnego egoizmu i twórczą współpracę z Bogiem.

Po Mszy Św. przy udziale Kompani Honorowej 18 Batalionu Powietrznodesantowego odbył się Apel Poległych a na zakończenie złożono wieńce pod tablicą upamiętniającą śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i pozostałe ofiary katastrofy smoleńskiej. Złożono też kwiaty i zapalono znicze pod tablicami upamiętniającymi miejsca kaźni jakimi były urzędy UB przy ul. Stojałowskiego i Żeromskiego.

Teraz wolna i suwerenna Polska jest w rękach Polaków i o to wspólne dobro należy roztropnie dbać.

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter