Na wielkopostne rekolekcje absolwentów i członków DA diecezji gliwickiej, katowickiej, sosnowieckiej i bielsko-żywieckiej, utworzonego przez śp. ks. Herberta Hlubka w ubiegłym wieku, zaprosili organizatorzy Lidia i Jacek Bachniakowie. Tym razem na miejsce 3 dniowego spotkania od 3 do 5 marca br. wybrany został Dom Rekolekcyjno Wypoczynkowy księży Orionistów „Orionówka” położony w urokliwym miejscu nad brzegiem jeziora w Międzybrodziu Bialskim z widokiem na górę Żar.

Na czas spotkania z Panem Bogiem przyjechało ponad 50 zaprzyjaźnionych osób, będących przedstawicielami kilku pokoleń.     Rekolekcje poprowadził o. Tomasz Golonka OP – przeor klasztoru OO Dominikanów i proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Katowicach. Rozpoczynając rekolekcje nt „O doświadczeniu Boga” o. Tomasz stwierdził z nadzieją, że będą one dorzuceniem światełka do ogrodu życia już uprawianego przez uczestników spotkania przez kilkadziesiąt lat. I w obszarze doświadczenia Pana Boga wg św. Tomasza z Akwinu poruszaliśmy się przez trzy rekolekcyjne dni, podczas których  o. Tomasz w sposób plastyczny, szczegółowy, stawiał pytania i analizował odpowiedzi. Rozkładał problem na czynniki pierwsze, składał je później ponownie, aby można było zrozumieć, co mamy na myśli mówiąc o doświadczeniu Pana Boga.Swoje refleksje ze spotkania rekolekcyjnego prof. Jerzy Kasprzyk z Politechniki Śląskiej w Gliwicach tak ujął:

„Rekolekcje - to zebrać na nowo i to faktycznie było takie rozbieranie i zbieranie na nowo. A tematem refleksji o. Tomasza było "Doświadczenie Boga", a więc kto doświadcza, kogo doświadcza, jak to się odbywa i po co, by w końcu dojść do metody opartej na "lectio divina". Dla mnie to podejście oparte na filozofii św. Tomasza z Akwinu było trochę zaskakujące, a na pewno odświeżające moje własne myślenie na ten temat. Szczególne wrażenie zrobił styl prowadzenia konferencji przez o. TomaszaGolonkę, taki dość swobodny, powiedziałbym trochę młodzieżowy, ale pociągający i chroniący przed znużeniem. Warto, przynajmniej raz na jakiś czas, na nowo przemyśleć swoje podejście do życia duchowego i te rekolekcje stanowiły właśnie taką okazję”.

Na gorąco swoje przemyślenia prof. Aniela Dylus z Uniwersytetu Kardynała S. Wyszyńskiego w Warszawie tak ujęła:

„W tych rekolekcjach dla mnie osobiście najważniejsze było przypomnienie rzeczy, które skądinąd się zna, ale które  warto odświeżyć. To była prezentacja tomistycznego – według św. Tomasza z Akwinu – „poukładanego” sposobu zbliżania się do Boga. Prosty schemat, według którego słuchaliśmy nauk był fantastyczny. Tematem przewodnim było doświadczenie Boga, relacje z Bogiem, spotkanie z Bogiem. Rozkładając na „czynniki pierwsze” fenomen spotkania, prowadzący skoncentrował się – po pierwsze – na tym, kto ma się spotkać. Przypomniano nam, kim jesteśmy i że właśnie przez nasze zmysły, rozum, wolę, duszę i ducha zbliżamy się do Boga. Ożywiające było to repetytorium antropologii filozoficznej i teologicznej. Spotkanie Boga, który przecież stał się człowiekiem, może być bardzo zwyczajne. Próbujemy się do Niego zbliżyć nie tylko duchem i duszą, ale i ciałem, uczuciami, pożądaniami. W osobie ludzkiej wszystko to jest ze sobą splecione. W drugim kroku, rekolekcjonista próbował odpowiedzieć na pytanie, kogo doświadczamy. Przypomniał, kim jest Bóg. Następnie podjął pytanie, dlaczego i po co chcemy spotkać Boga, scharakteryzował motywy i cele, jakie nami kierują. W końcu przybliżył metody doświadczania Boga – też w nawiązaniu do duchowości dominikańskiej. Przypuszczam, że dla wielu uczestników usłyszane treści nie były może przełomowe czy rewelacyjne, ale cenne ze względu na swą prostotę i realizm. Na pewno pomogą w codziennym trudzie zbliżania się do Boga.”.

Uzupełnieniem wspólnego spotkania były dwa bardzo ważne  wystąpienia: Haliny Jarczewskiej nt Choroby Alzheimera oraz prof. Aldony Skudrzyk o Demencji cyfrowej. Za ubogacenie nas, odnowienie duchowe,  pogłębienie więzi przyjacielskich dziękujemy o. Tadeuszowi i organizatorom rekolekcji  w Orionówce. Na pamiątkę rekolekcjonista otrzymał  książkę z wypowiedziami członków DA „My z niego wszyscy ….”  wydanej z okazji złotego jubileuszu kapłaństwa  ks. Herberta Hlubka.

Na następne spotkanie umówiono się w dn.24-26 XI  w Brennej. Informacje u Jacka Bachniaka, tel. 506 350 577 lub 507 592 124; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter