Święty Wojciech urodził się około 956r. w Czechach, a pochodził z zamożnego rodu Sławnikowiców. Święcenia kapłańskie przyjął w Pradze w 981 roku, a już w dwa lata później otrzymał sakrę biskupią.

W 986r. wyjechał do Rzymu i wstąpił do klasztoru benedyktynów na rzymskim Awentynie. Przebywając w Rzymie zetknął i zaprzyjaźnił się z młodym cesarzem Ottonem III, pozyskując jego zgodę na prowadzenie akcji misyjnej w krajach pogańskich. Właśnie w tedy przybył do Polski na dwór Bolesława Chrobrego, a z jego krótkim pobytem w naszym kraju wiąże się założenie jednego z klasztorów benedyktyńskich prawdopodobnie w Łęczycy. W roku 997 rozpoczął misję ewangelizacyjną wraz z przyrodnim bratem Radzimem Gaudentym i prezbiterem Boguszą - Benedyktem wśród Prusów. Spotkali się tam z wrogim przyjęciem i Wojciech został zmordowany natomiast jego współtowarzyszy oszczędzono i wysłano do Polski. Książę Bolesław Chrobry potrafił wykorzystać śmierć Wojciecha do własnych celów politycznych. Sprowadził zwłoki Wojciecha do Polski i pochował go w Gnieźnie, które jako miejsce kultu Wojciecha zyskało dużą popularność i stało się celem pielgrzymek do jego grobu, a wkrótce miejscowe biskupstwo podniesione do rangi archidiecezji. W 1000 roku do jego grobu pielgrzymował cesarz niemiecki Otton III. Męczeństwo Wojciecha odbiło się głośnym echem w całej Europie.

Paweł Jasienica tak pisze o nim: Był Wojciech przyjacielem najszlachetniejszych ludzi epoki, duchownym z najgłębszego powołania, ascetą, który chętnie odgrodziłby się od świata w murach klasztoru. Śmierć Wojciecha wywarła olbrzymie wrażenie w świecie zachodniego chrześcijaństwa. Wstrząsnęła zwłaszcza umysłem Ottona III, który zaczął gorliwie zabiegać o kanonizację męczennika. Najdalej w roku 999 papież uznał Wojciecha świętym. Relikwie świętego Wojciecha i jego brata Radzima złożone w gnieźnieńskiej katedrze zostały przewiezione do Czech przez księcia Brzetysława I, który w 1038 roku najechał na Polskę. Do dzisiejszego dnia znajdują się w katedrze świętego Wita w Pradze. Święty Wojciech jest jednym z trzech głównych patronów Polski jak również diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, diecezji elbląskiej i archidiecezji gnieźnieńskiej, a w szczególności Gniezna.

Tekst i foto: Marian Szpak
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter