W najstarszej dzielnicy Bielska-Białej znajduje się prawdziwa perła sztuki średniowiecznej – kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Od lat świątynia ta jest odnawiana. Na szczególną uwagę zasługuje tryptyk ołtarzowy pochodzący ze szkoły krakowskiej Wita Stwosza.  3 maja 1997 r  zostały przekazane świątyni relikwie świętego Stanisława ze Szczepanowa, patrona Polski.  Dla parafii tradycją są coroczne uroczystości majowe ku czci św. Stanisława BM.

Tak też było 7 maja br. Uroczystość rozpoczęła się od sumy odpustowej, której przewodniczył o. Rafał z Sanktuarium św. Stanisława w Krakowie w koncelebrze z ks. Zygmuntem Siemianowskim proboszczem parafii, o. Andrzejem Kowalskim, zaproszonymi kapłanami wraz z dziekanem ks. Krzysztofem Ryszką. W homilii o. Rafał nawiązując do postaci św. Stanisława powiedział m.in.: … W czasach św. Stanisława nie brakowało tych, którzy chcieli kościół zniszczyć przez swoje nieposłuszeństwo. Żył św. Patron w okresie, kiedy musiał sprzeciwiać się królowi. Tak to już jest, że ci którzy mają władzę bardzo często sprzeciwiają się Bogu. Jeżeli któryś naród ma szczęście, że rządzą nim bogobojni ludzie ma obowiązek wyjątkowo ich szanować. I wyjaśniał: Wszelka władza od Boga pochodzi, to znaczy, że tym ostatecznym, który udziela władzy ludziom jest Bóg. Jeżeli od Boga pochodzi to ci, którzy dzierżą władzę mają się starać być  posłuszni temu, od którego ich władza pochodzi. Mają Boga czcić, Bogu służyć, prawo Boże zachowywać i rozpowszechniać. Ale są grupy u władzy, które realizują tylko własne interesy i o. Rafał przypomniał, że : Tak działo się w czasach św. Stanisława. Mógł nie reagować. Ale widząc zło moralne, upomniał króla. Na zakończenie kaznodzieja podkreślił, że: Dzisiaj przypomina nam to św. Stanisław, abyśmy nie bali się być odważnymi. Abyśmy umieli kochać siebie i ojczyznę. Bo ojczyznę mamy kochać na mocy IV przykazania o czym mówi nasz Katechizm. Bo Ojczyzna to nasza Ojcowizna. A Ojcowizny nikt się nie wyrzeka. A kochać ojczyznę trzeba tą jedną miłością płynącą z Boga, bo tylko ta miłość jest zbawiająca na wieki. I czasem dla tego trzeba ponosić cierpienia. […] Taki zostawił nam wzór św. Stanisław. […]

Akcentem końcowym tej uroczystej Eucharystii była procesja z relikwiami św. Stanisława wokół kościoła oraz uczczenie ich indywidualnie przez parafian. Modlitwę uświetnił chór „Inwencja” z kościoła pw. M. Kolbe z Aleksandrowic oraz zespół młodzieżowy Oazy przy kościele św. Stanisława BM. Na godziny popołudniowe ks. proboszcz Zygmunt zaprosił parafian i mieszkańców Bielska-Białej na Festyn Parafialny – Piknik Starobielski, który odbył się na terenie zielonym, wokół plebanii kościoła św. Stanisława. Poprowadził go Adam Ruśniak. Imprezę przygotowano starannie, udekorowano scenę, postawiono namioty ze stołami i ławkami, dla dzieci dmuchany zamek i ściankę  wspinaczkową oraz boisko Mega piłkarzyków. Parafianie upiekli wspaniałe ciasta, serwowali potrawy z grilla. Do skosztowania był starobielski smalec i grochówka.
 
Programy artystyczne przygotowały dzieci z pobliskiego przedszkola nr 44 - przedstawiając widowisko „Kaczka Dziwaczka” a uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 31 - przedstawienie o św. Terasie oraz widowisko "Spowiedź Ptaszków". Z Domu Kultury Stare-Bielsko wystąpiły grupy taneczne: "Balerina", "Plus Minus", "Alter Ego", hiphopowe - "Maluchy" oraz "Enter", pokaz ZUMBY zaprezentowali Irena i Czesław Ptaszkiewiczowie, wystąpił także zespół Karate Tradycyjnego. Wystawione zostały również prace rękodzieła artystycznego uczestniczek Domu Kultury w Starym Bielsku. Dla dzieci organizowano ciekawe gry, zabawy i konkursy. Zebranych bawiły występy  starszych panów ze Starobielskiego Klubu Seniora, a do tańca zapraszał regionalny zespół artystyczny „Magurzanie” oraz zespół wokalny Sekret.

Ze specjalnymi pokazami przyjechała dzielnicowa jednostka Straży Pożarnej, specjalistyczna Karetka Pogotowia Ratunkowego oraz Wydziału Profilaktyki Bielskiej Straży Miejskiej. Podczas tej majówki rozegrany został Turniej Mega piłkarzyków o Puchar ks. proboszcza Zygmunta, w którym wzięło udział osiem, 6-cio osobowych drużyn. Pierwsze miejsce i Puchar zdobyła drużyna Iglasta, 2. Strażacy 3. Tytani. Impreza zgromadziła bardzo wielu chętnych do uczczenia święta św. Stanisława oraz uczestnictwa w parafialnym festynie. Każda grupa wiekowa zaprezentowała swoje umiejętności i przyczyniła się do wesołej zabawy. Była okazja do rozmów, śpiewu, skosztowania wybornych smakołyków a przede wszystkim bycia razem w tak licznej, radosnej, parafialnej wspólnocie. Serdeczne  podziękowania należą się organizatorom i występującym uczestnikom Pikniku Starobielskiego za  wielkie zaangażowanie w organizację tak wspaniałej imprezy jednoczącej parafian w każdym wieku, podziękowania należą się również sponsorom, dzięki którym impreza nabrała szczególnego smaku, zakończona fajerwerkami.

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter