W piątek w Kościele Jezusowym w Cieszynie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk". Wyjątkowy koncert Solus Christus, który odbył się w ramach obchodzonych Ewangelickich Dni Kościoła przyciągnął do świątyni prawdziwe tłumy wiernych. W koncercie, którego repertuar specjalnie powstał na okoliczność jubileuszu 500- lecia Reformacji, licznie uczestniczyli przedstawiciele duchowieństwa, władz miasta oraz Sejmiku Śląskiego, którzy jednogłośnie przyjęli rezolucję w sprawie ogłoszenia roku 2017 Rokiem Reformacji. Blisko 70 artystów chóru i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" wykonało utwory Jana Sebastian Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Georga Friedricha Händla. W repertuarze nie zabrakło także kompozycji założyciela i patrona Zespołu "Śląsk" Stanisława Hadyny, a także sakralnych utworów muzycznych opracowanych przez Jean Claudea Hauptmana.

Tuż po koncercie przedstawiciele władz Kościoła luterańskiego w towarzystwie gości odsłonili pamiątkową tablicę poświęconą Wacławowi, Adamowi i Katarzynie Sydonii. Obchodzone przez kolejnych kilka dni EDK to nie tylko koncerty, ale również wiele ciekawych wykładów, seminariów i spotkań, które w myśl tegorocznego hasła " Zawsze razem z Chrystusem" mają zbliżać i jednoczyć luteranów z całego kraju.

- Jesteśmy tutaj obecni i wspólnie świętujemy jubileusz 500- lecia Reformacji. Staramy się także być otwarci i pokazywać, że luteranie z całej Polski spotykają się wspólnie po to, by razem być, nawiązywać znajomości i lepiej się poznawać - wyjaśnia w rozmowie z nami ks. Piotr Sztwiertnia z biura Ewangelickich Dni Kościoła.

Zainaugurowane EDK nabożeństwem w leśnym Kościele na Równicy są obchodzone w kilku miejscowościach Powiatu Cieszyńskiego oraz Bielska-Białej. Jak przyznaje w rozmowie z nami ks. Piotr Sztwiertnia organizacja tego wydarzenia to było spore wyzwanie ze względów logistycznych, ale i ogromna duma.

- To rzeczywiście wyzwanie, ale z drugiej strony, musimy dostrzec i wiele zalet. Ewangelicy z pozostałych pięciu diecezji naszego Kościoła mogą zobaczyć, jak wyglądają poszczególne miasta charakterystyczne dla diecezji cieszyńskiej, zobaczyć tą różnorodność, która stanowi dla nas ogromne bogactwo – podkreśla.

foto i tekst Krzysztof Telma
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter