W dekanacie cieszyńskim katechezy dla narzeczonych odbywają się od 2013 roku, wraz z przyjściem do parafii św. Elżbiety księdza Jacka Gracza, który wcześniej pełnił tu funkcję administratora a obecnie pełni proboszcza parafii św. Marii Magdaleny, a także został mianowany przez Biskupa Romana Pindla Duszpasterzem Dekanalnym Rodzin.

Ksiądz Jacek Gracz wyszedł z inicjatywą rozpoczęcia kursów przedmałżeńskich dla narzeczonych, którzy chcieliby w przyszłości zawrzeć związek małżeński. Wcześniej w dekanacie cieszyńskim - jako jednym z nielicznych w diecezji, nie odbywały się nauki dla narzeczonych. Ksiądz Jacek Gracz od samego początku bardzo mocno zaangażował się w pracę na rzecz przyszłych małżeństw, dzięki temu co roku narzeczeni mają okazję odbyć takie nauki już w trzech terminach - na wiosnę, przed rozpoczęciem lata i na jesień. I taka formuła obowiązuje do dzisiaj. Pierwsze nauki odbywają się w terminie luty/marzec, drugie w maju i trzecie we wrześniu.

Spotkania odbywają się w Domu Parafialnym przy parafii św. Elżbiety w Cieszynie, zazwyczaj w ostatnie dwie soboty wyznaczonego miesiąca i trwają od godziny 9:30 do godziny 14:00. Podczas katechez dla narzeczonych, pary mają okazję wysłuchać czterech wykładów, prowadzonych przez czterech wykładowców z odpowiednim przygotowaniem duchowym i pedagogicznym. Warto dodać, że w dekanacie cieszyńskim skład wykładowców jest niezmienny od lat. Katechezę dla narzeczonych poprowadzą: ks. Bartosz Łacek, ks. Marcin Wróbel, lek. Maria Magdalena-Manowska, oraz Pani Jolanta Macura.

Głównymi tematami wykładów będą: małżeństwo jako sakrament, etyka małżeńska, odpowiedzialne rodzicielstwo, metody rozpoznawania płodności, psychologia życia rodzinnego, apostolstwo rodziny w Kościele, sakrament pojednania, uczestnictwo we Mszy św.

Katechezy dla narzeczonych cieszą się dużym zainteresowaniem. Tylko w tym roku na kurs, który odbył się w marcu przyszło 16 par.

- Najwięcej par przychodzi na kurs w terminie luty/marzec. Na tym ostatnim, mieliśmy 16 par, natomiast jeśli chodzi o pozostałe spotkania to w spotkaniu majowym uczestniczyło 6 par. Są pary, które robią taki kurs już z rocznym wyprzedzeniem, zaś inne szukają później na szybko, bo na przykład zbliża się termin ślubu.  Cieszymy się, że w naszym dekanacie te spotkania przyjęły się z bardzo fajnym odzewem - mówi w rozmowie z "Gwiazdką Cieszyńską" Włodzimierz Cieślar, koordynator kursów,  Doradca Życia Rodzinnego w parafii św. Elżbiety w Cieszynie.

Chociaż spotkania są organizowane w dekanacie cieszyńskim, to na kurs przedmałżeński mogą zapisać się pary z całego terenu diecezji bielsko-żywieckej.  Pan Włodzimierz Cieśla przyznaje  - były już takie wyjątkowe sytuacje, że na kurs przedmałżeński przyjeżdżały do Cieszyna pary, które pracowały za granicą m.in. w Wielkiej Brytanii. Pary wolałyi przyjechać do Polski i zrobić kurs w Cieszynie, niż na miejscu w Anglii. W innych krajach spotkania trwają o wiele dłużej.

- W jednym takim spotkaniu uczestniczyła para Polaków z Islandii, która przyjechała do Polski odbyć kurs. Bardzo sobie chwalili naszą katechezę. Mieszkając w Islandii nie mieliby takiej możliwości - dodaje Włodzimierz Cieślar.

Nauki przedmałżeńskie organizowane są w większości parafii, zaś istotną sprawę stanowi fakt, że przyszli małżonkowie nie mają obowiązku odbywania kursu w parafii, w której będą brali ślub. Na nauki można uczęszczać do każdej parafii, nawet w innym, oddalonym o kilkadziesiąt kilometrów mieście. O zapisaniu na kurs warto pomyśleć już nawet na dwa lata przed planowaną datą ślubu. Nauki przedmałżeńskie organizowane są zazwyczaj cyklicznie, dlatego przyszli małżonkowie muszą sami dotrzeć do informacji, kiedy dokładnie taki kurs się rozpocznie. Często bywa tak, że w poszczególnych parafiach zwyczajnie brakuje miejsc, a lista uczestników wypełniona jest po same brzegi. Nauki zazwyczaj mają charakter średnio 2 - godzinnych spotkań w ciągu tygodnia, które trwają do 3 miesięcy, ale nie ma reguły, ponieważ zdarza się, że takie kursy trwają krócej. Przyszli małżonkowie mają także do wyboru nauki weekendowe, gdzie zazwyczaj w sobotę i niedzielę kurs trwa po kilka godzin. Taką właśnie formę katechezy dla narzeczonych z powodzeniem przeprowadza się każdego roku w parafii św. Elżbiety. To, jaką formę kursu wybiorą narzeczeni zależy od nich samych, jednak najpierw należy się upewnić jakie obłożenie panuje przed kursem na danej parafii i czy w związku z tym będą jeszcze wolne miejsca.

- Kiedy zaplanowaliśmy datę ślubu, okazało się, że nigdzie nie organizują nauk. Postanowiliśmy poczekać na najbliższy kurs i zapisać się od razu, jak tylko by się taki pojawił. Miesiąc później zapisaliśmy się na katechezy, to było w maju, a katechezy odbyły się dopiero w październiku. Jak widać po naszym przypadku - nie warto czekać - mówi "Gwiazdce Cieszyńskiej" Tadeusz Milata.

Wiele par często zadaje sobie pytanie jak wyglądają takie nauki. Czy sobie poradzą Czy nie ucierpi ich prywatność? Czy będą im zadawać niedyskretne pytania? - to tylko kilka przykładów zadawanych pytań przez pary.

Nauki przedmałżeńskie to przede wszystkim wykłady, podczas których kapłan zachęca młode pary do włączenia się w dyskusję. Główne tematy, które poruszane są w trakcie rozmów dotyczą wielu istotnych spraw, których celem jest przygotowanie młodej pary do wspólnego życia.  W trakcie wykładów często poruszane są kwestie dotyczące przeszkód, z jakimi może się spotkać młode małżeństwo. Duży nacisk kładzie się na kwestie dotyczące przyczyn rozpadu związków, czy też obowiązków małżonków wobec siebie i społeczeństwa. Warto dodać, że na takich kursach można także spotkać specjalistów z różnych dziedzin życiowych m.in. psychologów, którzy przeprowadzają zajęcia z rozwiązywania problemów, czy radzenia sobie ze stresem. Nauki przedmałżeńskie to wielka skarbnica wiedzy, a także czas na osobistą refleksję, która w tym wypadku dotyczy sfer związku przyszłego małżeństwa.

Katechezy dla narzeczonych wynoszą zwykle od 30 do 100 złotych, a nawet 200 złotych w przypadku skróconych kursów weekendowych. Pieniądze pokrywają koszt materiałów, a także pomoc psychologiczną podczas kursów oraz formalności z wydaniem zaświadczenia, o ukończeniu nauk.

Po pozytywnym zakończeniu nauk przedmałżeńskich, młoda para otrzymuje specjalne zaświadczenie. Zaświadczenie to należy dostarczyć do parafii, w której planowany będzie ślub. Tutaj należy dodać, że zaświadczenie nie ma terminu ważności. Oznacza to, że przyszli małżonkowie mogą wziąć ślub nawet po kilku latach od otrzymania zaświadczenia. Najbliższy kurs przedmałżeński odbędzie się w Domu Parafialnym przy parafii św. Elżbiety, w dniach 23 i 30 września. Aktualnie trwają zapisy. Koszt obu katechez dla pary narzeczonych wyniesie 70 zł.

P.Staroń
fot. Pixabay.com
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter