Muzeum Drukarstwa i Galeria „Przystanek Grafika” zaprosili zainteresowanych na swoją ostatnią w tym roku wystawę. Aktualnie prezentowana wystawa pokazała różnorodny świat ekslibrisów - grafików i twórców amatorów mieszkających lub urodzonych w granicach historycznego Śląska Cieszyńskiego.

Podczas wystawy wieńczącej rok 2017 nie mogło zabraknąć gościa szczególnego – gospodarza miasta, Ryszarda Macury. - Pozwoliłem sobie wygospodarować czas wśród swoich licznych obowiązków ze względu na szacunek, którym Państwa darzę, wyjątkową wyobraźnię, ale też cierpliwość. Nieustannie te cechy podkreślam, bo są one wyjątkowymi umiejętnościami i darami – podkreślał Burmistrz Cieszyna, składając na ręce Pana Karola Franka, Prezesa Muzeum Drukarstwa i długoletniego pracownika Cieszyńskiej Drukarni Wydawniczej, który nadał temu miejscu status drukarni zabytkowej, podziękowania za podtrzymywanie tak piękne tradycji w naszym mieście i ogromne zaangażowanie. Podziękowania zostały skierowane również w stronę autorów prac - grafików i twórców amatorów mieszkających lub urodzonych w granicach historycznego Śląska Cieszyńskiego.

Warto nadmienić, że dzisiejsza chwila była jedną z ostatnich chwil w tej formule funkcjonowania Muzeum Drukarstwa. Aktualnie trwają prace nad projektem doprowadzenia budynku, w którym znajduje się Muzeum do remontu. Dlaczego taki wybór?

- Wiadomo, „koszula bliższa ciału”. Na przykładzie twórczości osób z naszego regionu autorzy wystawy w kolejnym spotkaniu miłośników księgoznaku pragną przybliżyć zwiedzającym różne techniki i style wykorzystywane przy tworzeniu ekslibrisów. Na wystawie można obejrzeć i porównać wszystkie podstawowe techniki graficzne wykorzystywane przy powielaniu ekslibrisów. Przygotowana została w taki sposób, by na kolejnych planszach pokazać poszczególne techniki graficzne. Ciekawostką jest ekslibris Pawła Stellera, którego drzeworytowy oryginał zestawiono z odbitką wykonaną w technice cynkotypii i druku offsetowego. Te powielone służyły do oznaczenia księgozbioru właściciela znaku. Prezentowane na wystawie ekslibrisy pochodzą z prywatnych kolekcji Władysława Owczarzego i Leszka Samińskiego. Wystawa będzie czynna od 10 listopada do 22 grudnia 2017 r. w godzinach otwarcia Muzeum Drukarstwa – wyjaśniają organizatorzy wystawy.

Przed nami kolejny rok i kolejne ciekawe ekspozycje nie tylko grafiki, ale również prac technicznie jej bliskich.
/BSK/
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter