Uratowała 2,5 tys. dzieci, ryzykując swoim życiem co najmniej 2,5 tys. razy, takie postawy i takie postacie warto przypominać – tak Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak argumentował potrzebę, aby rok 2018 był Rokiem Ireny Sendlerowej. W 10. rocznicę jej śmierci Sejm przyjął tę propozycję Biblioteka Miejska w Cieszynie postanowiła uczcić pamięć Ireny Sendler, nazywanej często Matką Dzieci Holokaustu, przygotowując spektakl pt. „Listy w butelce – opowieść o Irenie Sendlerowej”, który odbędzie się w dniu 16 maja br. o godz. 13.00 w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie. Będzie to widowisko baletowo-muzyczne w wykonaniu dzieci z Teatru Tańca Marioli Ptak z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu „Lor”. Libretto spektaklu opracowane zostało wg książki Anny Czerwińskiej-Rydel pod tym samym tytułem.

Celem widowiska jest rozbudzenie empatii na krzywdę w świecie, dzielenie się dobrem, walka ze swoim strachem i zachwyt nad cudem życia. Spektakl ma także zachęcić dzieci i młodzież do „Uratowała 2,5 tys. dzieci, ryzykując swoim życiem co najmniej 2,5 tys. razy, takie postawy i takie postacie warto przypominać” – tak Rzecznik Praw
Dziecka Marek Michalak argumentował potrzebę, aby rok 2018 był Rokiem Ireny Sendlerowej. W 10. rocznicę jej śmierci Sejm przyjął tę propozycję naśladowania postawy Ireny Sendlerowej. Działanie ma być stworzone przez dzieci dla dzieci, jako opowieść o nadziei poprzez taniec i muzykę, której celem jest zwrócenie uwagi widzów na to, że czasami wystarczy iskierka, by rozproszyć ogrom mroku. Zaraz po spektaklu na scenie Teatru odbędzie się spotkanie z Janiną Zgrzembską, córką Ireny Sendlerowej, Elżbietą Ficowską, która została jako dziecko ocalona z warszawskiego getta oraz Anną Czerwińską-Rydel, autorką książki „Listy w butelce”. Moderatorką spotkania będzie dr Joanna Jurgała-Jureczka. Projekt odbywa się pod patronatem honorowym Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka i ubiega się o dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzenie kulturalne skierowane jest do uczniów klas piątych, szóstych i siódmych szkół podstawowych.

Nauczycieli chętnych do wzięcia udziału w przedsięwzięciu prosimy o zgłaszanie klas (liczby uczniów) od dnia 15 kwietnia br. w Oddziale dla dzieci Biblioteki Miejskiej, bądź pod numerem telefonu 33 8520710 w. 15 lub 16. Udział w spektaklu jest bezpłatny. Przesłaniem wydarzenia jest to, abyśmy szukali w naszym życiu samotnych „listów w butelce”. Wiele dzieci wciąż wędruje i szuka domu, zostawiając po drodze swoje listy – słowa, obrazki, łzy, uśmiech, zabawy, gesty, cierpienie, samotność, a czasem głód. A przecież, jak powiedziała bohaterka naszego widowiska: Każdemu kto tonie, należy podać rękę.


Biblioteka Miejska w Cieszynie
fot. mat/pras
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter