Ponad 80 tysięcy młodych pielgrzymów wzięło udział w tegorocznej pielgrzymce na Pola Lednickie, podczas XXI Spotkania Młodych Lednica 2000. W tym roku spotkaniu towarzyszyło hasło "Idź i kochaj", które jednocześnie nawiązywało do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, które odbyły się w Polsce w roku 2016.

Hasło "Idź i kochaj" w rzeczywistości nawiązuje do do papieskiego przesłania, kiedy św. Franciszek prosił i zachęcał młodych ludzi z całego świata, by tak po prostu zwyczajnie wyszli ze swoich domów, wstali z kanapy i porzucili wygodne życie. Już po raz kolejny cieszyńska młodzież gościła na Polach Lednickich. Na XXI Spotkania Młodych Lednica 2017 przyjechało ok. 80 tys. osób - w tym 54 osoby z Cieszyna pod przewodnictwem ks. Grzegorza Pasternaka, koordynatora wyjazdu cieszyńskiego dekanatu. Cieszyniacy wraz z innymi pielgrzymami z całej Polski dziękowali za Światowe Dni Młodzieży.

- Bardzo piękne doświadczenie młodego, żywego Kościoła. Mnóstwo pięknych spowiedzi, piękna homilia biskupa Grzegorza Rysia i rozpalone serca młodych - tak w skrócie opowiada o swoich wrażeniach z pobytu na Polach Lednickich ks. Grzegorz Pasternak, opiekun cieszyńskiej grupy, która z wielkim entuzjazmem i rozpalonymi sercami udała się w miejsce, które kilkanaście lat temu o. Jan Góra zainicjował jako coroczne spotkania młodych.

Każdy, kto w tym roku przybył na Pola Lednickie otrzymał puzzle lednickie z hasłem "Idź i kochaj", nawiązujące do wczesnochrześcijańskiej symboliki oraz greckiego słowa "symbolon", oznaczającego przedmiot przełamany na pół. Młodzi otrzymali także świece oraz różańce, nawiązujące do trzech maryjnych rocznic: 300. rocznicy koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz 140. rocznicy objawień Matki Bożej Gietrzwałdzkiej i 100. rocznicy objawień Matki Bożej Fatimskiej. Na tegorocznym Spotkaniu Młodych na Polach Lednickich papież Franciszek przekazał prezent dla pielgrzymów - perłowy różaniec ze srebrnym krzyżem. Ojciec św. Franciszek postanowił ofiarować go uczestnikom lednickiego spotkania, gdy dowiedział się, że tegoroczny temat nawiązuje do postaci Maryi. Różaniec od Ojca Świętego przekazał zebranym płk Krzysztof Szopiński, który w trakcie spotkania skoczył ze spadochronem, niosąc ze sobą prezent od papieża.

- Największym wzruszeniem i wydarzeniem było przejście z dwoma obrazami Matki Boskiej Częstochowskiej i Matki Bożej Gietrzwałskiej. Prymas Polski Wojciech Polak przejechał na wozie z pustą ramką. Matka Boska Częstochowska była wieziona. Poproszona nas byśmy ze swoich rąk zrobili ramkę i zbliżyli się do tej ramki do Maryi Matki i Królowej Polski. Nie dajmy się uwięzić dzisiejszemu światu, ale powierzmy się Matce i idźmy kochając naszych najbliższych, ale również i tych, którzy zeszli na złą drogę. Tak jak mieliśmy możliwość otrzymania znaku krzyża na czole - "Idź i Kochaj" przez siostry, tak bądźmy uczniami Chrystusa każdego dnia - mówi Renata Zięba, która już po raz trzeci uczestniczyła w spotkaniu młodych na Polach Lednickich.

Cieszyńska grupa miała możliwość przystąpienia do sakramentów pokuty i pojednania z Bogiem, przeżywać za pośrednictwem - dramy spotkanie Zacheusza i Jezusa! Zacheusz mały człowiek by móc spotkać się z Jezusem wszedł na drzewo było to jego wielkie marzenie i choć nie wiedząc czy mu się uda spotkać tego, który za nas oddał życie nie tracił nadziei. Jest to spotkanie ich pragnień i marzeń (Zacheusz pragnie poznać Jezusa, a Jezus pragnie zbawić Zacheusza).

Na zakończenie dnia cieszyńska grupa pielgrzymów wspólnie z pozostałymi uczestnikami wzięła udział we Mszy św. - Cały świat może wam mówić, że jesteście bez sensu, że znaleźliście się na nim przypadkowo. Tylko nie Bóg. Każde uderzenie tętna w żyłach przypomina mi, że on mnie kocha – mówił podczas sobotniej Eucharystii w Lednicy biskup pomocniczy krakowski Grzegorz Ryś.

Do zobaczenia za rok!

Tekst: P.Staroń, R. Zięba
Foto: R. Zięba
KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZDJĘĆ


 
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter