Specjalne buty dla dorosłych i dzieci, torby z rogożyny, przepis na domowy wypiek chleba, a także projekt urządzeń wspomagających osoby niewidome - to tylko kilka ciekawych prac, które można zobaczyć na niedawno otwartej wystawie na Zamku w Cieszynie. "Graduation Projects 2017" - to międzynarodowy przegląd najlepszych prac dyplomowych z grafiki użytkowej i wzornictwa z Krajów Wyszehradzkich. Na wystawie zaprezentowano dyplomy absolwentów kierunków projektowych z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Spośród prawie 360 prac jury składające się z polskich i zagranicznych członków - w sumie wybrało 40 prac.

W roku 2006 do projektu dołączył Zamek Cieszyn, który uzupełnił wydarzenie o wystawy organizowane najpierw w Cieszynie, później w innych miastach, również za granicą m.in. w Pradze, Budapeszcie, Bratysławie, Berlinie, Tallinnie i Kownie.

- Przeglądy zaczęły się od 2005 roku i na początku zajmowało się tym pismo projektowe 2+3D. Wyróżnieniem dla studentów była publikacja ich w tym piśmie. Jako Zamek Cieszyn dołączyliśmy do tego projektu w 2006 roku, efektem tego powstała fizyczna wystawa na której te wszystkie wyróżnione dyplomy pokazujemy. Są to dyplomy, które kończą pewien etap nauki u studentów. Prace prezentowane na wystawie są tylko pewnymi pomysłami, prototypami, zaś niektóre na pewno są już na tyle zaawansowane, że po dopracowaniu mogły by w przyszłości zostać wyprodukowane i z powodzeniem funkcjonować - mówi w rozmowie z "Gwiazdką Cieszyńską" Beata Mońka z działu promocji Zamku Cieszyn.

Na Zamku w Cieszynie otworzono także wystawę "Przystanek Cieszyn", na której można dowiedzieć się wiele ciekawostek na temat doświadczeń miasta związanych z transportem publicznym. Zamek Cieszyn od lat uczestniczy w projekcie "Human Cities. Challenging the City Scale Cieszyn",  podczas którego uczestnicy projektu przyglądają się przestrzeni publicznej swojego miasta. Projekt pozwala na pewnego rodzaju eksperymenty,  stąd uczestnicy projektu w Cieszynie postanowili zająć się transportem - ponieważ tymczasowy przystanek autobusowy został ulokowany pod Zamkiem.

- Zaczęliśmy od informacji, kampanii mówiącej gdzie jest przystanek i jak będzie się w przyszłości wszystko zmieniało. Zrobiliśmy rozkłady jazdy, tablice informacyjne, a także informacje od przewoźników dotyczące odjazdów i przyjazdów. Wykonaliśmy meble, ławki, żeby samo miejsce było przyjemne. To jest tylko część projektu, który minie jak zostanie wybudowany nowy dworzec autobusowy. Dzięki projektowi mogliśmy zaprosić do współpracy wielu świetnych projektantów do stworzenia systemu informacji. Mamy nadzieję, że będzie to również początek projektowania i rozszerzania w przyszłości systemu informacji miejskiej, wszystkich tabliczek z nazwami ulic, kierunkowskazów... - mówi Beata Mońka.

Wyróżnione prace w ramach projektu Graduation Projects 2017, a także plansze prezentacyjne "Przystanku Cieszyn" można oglądać w budynku A "Oranżeria" w godzinach otwarcia Zamku.

Tekst i foto: P. StarońPodziel się artykułem:
FaceBook  Twitter