Nadchodząca niedziela (11 lutego) będzie ostatnią niedzielą przed tegorocznym okresem wielkiego Postu. W parafiach rozpoczynamy nabożeństwa czterdziestogodzinne, zaś 14 lutego będziemy celebrować Popielec - święto kościelne, które polega na przypomnieniu nam o konieczności pokuty i duchowego przygotowania się na świętowanie zmartwychwstałego Chrystusa.

Środa Popielcowa jest świętem ruchomym i przypada w zależności od daty Świąt Wielkanocnych. Wypada ona dokładnie na 46 dni przed Wielką Niedzielą, która rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Środa Popielcowa 2018 zapoczątkuje Wielki Post, który potrwa aż do Świąt Wielkanocnych. Środa Popielcowa, czyli tzw. Popielec, przypada zawsze w pierwszą środę po tłustym czwartku, który w tym roku będziemy obchodzić 8 lutego. W Środę Popielcową w naszych świątyniach tradycyjnie odbywa się posypanie głów popiołem, które jednocześnie stanowi zaproszenie do przeżywania Wielkiego Postu jako świadomego i intensywnego udziału w tajemnicy Paschalnej Jezusa, w Jego Krzyżu i Zmartwychwstaniu, poprzez udział w Eucharystii i praktykowanie uczynków miłosierdzia.

W świątyniach kapłani odprawiając Mszę św., odziani są w fioletowe szaty liturgiczne, które są symbolem pokuty. Głównym rytuałem podczas nabożeństwa jest posypywanie głów wiernych popiołem. Kapłan posypując głowę popiołem wypowiada słowa z Księgi Rodzaju: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz”. W trakcie obrzędu odbywa się śpiewanie specjalnych pokutnych pieśni m.in. „Wisi na krzyżu”, „Jezu Chryste, Panie miły”.

W Wielkim Poście każdy może się nawrócić...

Nawrócenie jest sprawą jednej chwili. Uświęcenie jest zadaniem na całe życie. Ziarno miłości, które Bóg zasiał w naszych duszach, pragnie wzrastać, przejawiać się w czynach. Jak mówią OO. Bonifratrzy - Życie z Bogiem oznacza niewątpliwie narażenie się na ryzyko, ponieważ Pan nie zadowala się częścią – chce wszystkiego. A zbliżenie się nieco bardziej do Niego oznacza gotowość do kolejnego nawrócenia.

Tradycja posypywania głów popiołem w Kościele katolickim sięga VIII wieku.

P. Staroń
fot. Marian Szpak
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter