Dekanat Cieszyński organizuje w dniach 19 i 26 maja Kurs Przedmałżeński. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zapisów na kurs, który rozpocznie się w sobotę, 19 maja o godz. 9:30 w Domu Parafialnym Parafii św. Elżbiety w Cieszynie.

Katechezy dla narzeczonych w dekanacie cieszyńskim cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Niemalże od samego początku, kiedy to w 2013 roku ksiądz Jacek Gracz wyszedł z inicjatywą rozpoczęcia kursów, frekwencja wśród par za każdym razem jest wysoka. Spotkania odbywają się w Domu Parafialnym, przy Parafii św. Elżbiety w Cieszynie, zazwyczaj w ostatnie dwie soboty wyznaczonego miesiąca i trwają od godziny 9:30 do godziny 14:00.

Podczas katechez dla narzeczonych pary mają okazję wysłuchać czterech wykładów, prowadzonych przez czterech wykładowców z odpowiednim przygotowaniem duchowym i pedagogicznym. Warto dodać, że w dekanacie cieszyńskim skład wykładowców jest niezmienny od lat. Katechezę dla narzeczonych poprowadzą: ks. Bartosz Łacek, ks. Marcin Wróbel, lek. Maria Magdalena-Manowska, oraz mgr Jolanta Dawidowicz-Macura.

Wcześniej w dekanacie cieszyńskim - jako jednym z nielicznych w diecezji, nie odbywały się nauki dla narzeczonych. Ksiądz Jacek Gracz od samego początku bardzo mocno zaangażował się w pracę na rzecz przyszłych małżeństw, dzięki temu co roku narzeczeni mają okazję odbyć takie nauki już w trzech terminach - na wiosnę, przed rozpoczęciem lata i na jesień. I taka formuła obowiązuje do dzisiaj. Warto dodać, że obecnie nad narzeczonymi opiekę duchową sprawia ksiądz Zdzisław Grochal, obecny proboszcz Parafii św. Elżbiety w Cieszynie.

Za każdym razem tematy wykładów są takie same. Narzeczeni zostaną wprowadzeni w takie tematy jak: małżeństwo jako sakrament, etyka małżeńska, odpowiedzialne rodzicielstwo, metody rozpoznawania płodności, psychologia życia rodzinnego, apostolstwo rodziny w Kościele, sakrament pojednania, uczestnictwo we Mszy św.

Chociaż spotkania są organizowane w dekanacie cieszyńskim, to na kurs przedmałżeński mogą zapisać się pary z całego terenu diecezji bielsko-żywieckej.  Pan Włodzimierz Cieślar, koordynator oraz doradca rodzinny przy Parafii św. Elżbiety, przyznaje, że były już takie wyjątkowe sytuacje, że na kurs przedmałżeński przyjeżdżały do Cieszyna pary, które pracowały za granicą m.in. w Wielkiej Brytanii. Pary wolały przyjechać do Polski i zrobić kurs w Cieszynie, niż na miejscu w Anglii. W innych krajach spotkania trwają o wiele dłużej.

Nauki przedmałżeńskie to przede wszystkim wykłady, podczas których kapłan zachęca młode pary do włączenia się w dyskusję. Główne tematy, które poruszane są w trakcie rozmów dotyczą wielu istotnych spraw, których celem jest przygotowanie młodej pary do wspólnego życia.  W trakcie wykładów często poruszane są kwestie dotyczące przeszkód, z jakimi może się spotkać młode małżeństwo. Duży nacisk kładzie się na kwestie dotyczące przyczyn rozpadu związków, czy też obowiązków małżonków wobec siebie i społeczeństwa. Warto dodać, że na takich kursach można także spotkać specjalistów z różnych dziedzin życiowych m.in. psychologów, którzy przeprowadzają zajęcia z rozwiązywania problemów, czy radzenia sobie ze stresem. Nauki przedmałżeńskie to wielka skarbnica wiedzy, a także czas na osobistą refleksję, która w tym wypadku dotyczy sfer związku przyszłego małżeństwa.

Po pozytywnym zakończeniu nauk przedmałżeńskich, młoda para otrzymuje specjalne zaświadczenie. Zaświadczenie to należy dostarczyć do parafii, w której planowany będzie ślub. Tutaj należy dodać, że zaświadczenie nie ma terminu ważności. Oznacza to, że przyszli małżonkowie mogą wziąć ślub nawet po kilku latach od otrzymania zaświadczenia.

Gorąco zachęcamy do udziału gdyż ilość miejsc dla par jest ograniczona!

Informacja i zapisy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 602 382 190

Tekst i foto:. P. Staroń
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter