W uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej wychodząc w procesji z kościoła na ulicę naszego miasta pragniemy dać świadectwo przywiązania do naszej wiary w Jezusa Chrystusa, potwierdzić, że On jest prawdziwy, żywy i obecny pośród nas.

W dniu święta Bożego Ciała 15 czerwca br. uroczystość w parafii Salwatorianów pw NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej  rozpoczęła się Mszą Św pod przewodnictwem proboszcza ks. Michała Pastuszki w koncelebrze z ks. Józefem Fuglem. Witając wiernych ks. Michał zaprosił wszystkich do wspólnej modlitwy stwierdzając: „Jezus swoich uczniów i nas zapewnił, że pozostanie z nami aż do skończenia świata. Wypełnił tę obietnicę podczas ostatniej Wieczerzy zostawiając nam Najświętsze Ciało i Krew obecne pod postaciami chleba i wina. Dzisiaj dziękujemy naszemu Zbawicielowi za te dary zapewniające nam prawdziwą Jego obecność. Wychodzimy na ulice z radosnym hymnem uwielbienia i z prośbą o Jego błogosławieństwo. Ciałem i Krwią Pana posilamy się na drogach naszego życia zmierzając ku wieczności. Z wdzięcznością i z otwartym sercem stajemy przed ołtarzem Pańskim, aby uczestniczyć w przemianie chleba w Ciało Chrystusa i wina w Jego Najświętszą Krew”.

Po Eucharystii procesja ruszyła z kościoła ulicami Bielska-Białej, do czterech ołtarzy ustawionych w kierunku czterech stron świata, gdzie panuje Jezus Chrystus. W procesji szli ministranci niosąc krzyż, za nimi  dzieci pierwszokomunijne z dzwoneczkami oraz z koszyczkami kwiatów, które sypały przed niesionym Najświętszym Sakramentem i licznie zgromadzeni parafianie, śpiewając pieśni.
Wśród gości byli przedstawiciele Domu Generalnego Salwatorianów w Rzymie. Przy każdym pięknie przygotowanym  ołtarzu wysłuchano Ewangelii kolejno czterech ewangelistów św. Mateusza, Marka, Łukasza i Jana i uczczono Przenajświętszy Sakrament dając świadectwo szacunku i miłości  do Pana Jezusa. Po procesji ks. proboszcz dziękował wiernym za uczestnictwo w liturgii i przygotowanie ołtarzy przez parafian  a dzieci obdarowane zostały słodyczami.

To jedno z najważniejszych świąt w kościele katolickim ma wielowiekową tradycję. Ogłoszone zostało w XIII w. przez papieża Urbana IV świętem ku czci Ciała i Krwi Chrystusa jako zadośćuczynienie za znieważanie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, za brak wiary w Boga, oraz na pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu – podstawy naszego życia duchowego.

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy
WIĘCEJ ZDJĘĆ MOŻNA OGLĄDNĄĆ TUTAJ

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter