Pod takim tytułem zorganizowana została wystawa prac Anny Witkowicz w Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej.        

W ocenie autorki wystawy - Disegno to wewnętrzny proces twórczy, podczas, którego umysł wyszukuje, wypatruje, odkrywa tematy. To głos umysłu i duszy naniesiony na materię papieru za pomocą linii, rysów, zarysów, konturów grafitu ołówka czy czerni farby. Rysunek dla mnie – jak mówi artystka – to sposób myślenia, notowania własnych spostrzeżeń a każdy punkt, każda linia, stanowi graficzny język przetworzonych myśli, język artystycznej wypowiedzi. Autorka wystawy definiuje również ilustrację - jako słowa zapisane za pomocą obrazu, aby zawartą w nich myśl odkryć, odczytywać i zinterpretować. Rysunkiem - jak zaznaczyła - zajmuje się już od kilkunastu lat.

Wernisaż wystawy „Disegno – to więcej niż rysunek” miał miejsce 9 listopada br.  Otwarcia wystawy dokonał jej kurator Zbigniew Micherdziński – kierownik Galerii Sztuki ROK, na którą przybyli przedstawiciele instytucji miejskich m.in. Piotr Ryszka – przewodniczący Komisji Edukacji i Kultury UM Bielska-Białej, Teresa Dudek-Bujarek – historyk sztuki Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, zainteresowani grafiką i miłośnicy sztuki. Wystawa prac Anny Witkowicz w Galerii Sztuki ROK składa się z dwóch części. W pierwszej zaprezentowała grafiki przedstawiające sylwetki człowieka. Ukazują, na granicy abstrakcji, jego kondycję oraz duchowy i fizyczny stan zmagania się z rzeczywistością.

W drugiej części wystawy znalazły się ilustracje wykonane do takich publikacji m.in. jak: „Zjednoczone kultury Cieszyna - „Spojené kultury těšínské” – będące jednym z elementów wspólnego projektu dwóch instytucji – Cieszyńskiego Ośrodka Kultury Dom Narodowy w Cieszynie oraz Kulturní a společenské středisko „Střelnice” z Czeskiego Cieszyna, „Opowieści z Doliny Soły” czy do polsko-słowackiej realizacji zatytułowanej - „Kronika Pogranicza” (Terchová, Belá, Jaworze).

Zaprezentowane  prace zaciekawiają, zmuszają zwiedzających do myślenia, zachęcają do zastanowienia się  o sens istnienia, poznawania siebie i współczesnego człowieka. Anna Witkowicz jest absolwentką Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego UŚ w Cieszynie, który ukończyła z celującym wynikiem w 2011 r a obecnie jest na tej uczelni doktorantką. Brała udział w wielu wystawach i konkursach. Prowadzi własne studio grafiki i reklamy, tworzy w dziedzinie projektowania graficznego i ilustracji.

Ta interesująca wystawa będzie czynna do 8 grudnia br w Galerii Sztuki ROK przy ul. 1 Maja 8 w Bielsku-Białej. Wstęp wolny.

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter