Już po raz drugi w bielskiej katedrze 28 stycznia br. odbyło się spotkanie bożonarodzeniowe - koncert kolęd i pastorałek. Oprawę artystyczną bożonarodzeniowego spotkania zapewnili: muzyk i wykonawca wielu przebojów Jacek Stachursky, który prowadził cały koncert. Dziecięca Kapela "Beskidek" oraz Chór Katedralny pod dyrekcją Tadeusza Czerniawskiego. Jacek Łaszczok, znany przede wszystkim jako Stachursky, jest jednym z najpopularniejszych wykonawców muzyki z pogranicza pop/dance w Polsce.

Jacek Stachursky przyszedł na świat dwudziestego szóstego stycznia 1966 roku w Czechowicach-Dziedzicach. Jego ojciec był perkusistą w jazzowym zespole, i to pewnie właśnie jemu zawdzięcza smykałkę do muzyki. W młodości harcerz.W latach 80. był wokalistą rockowego zespołu Eve Boys. Był DJ-em w lokalnym radiu w Pszczynie, gdzie zaistniał pod pseudonimem Stachursky, obranym od nazwiska jego wieloletniej znajomej.W 1994 roku nagrał piosenkę Taki jestem, która jednocześnie była pierwszym singlem wokalisty z płyty wydanej pod takim samym tytułem. W ciągu swojej kilkunastoletniej kariery spróbował także sił w aktorstwie. W 2009 roku pojawił się w serialu telewizji Polsat "Samo Życie" (notabene jest on także wykonawcą piosenki przewodniej tej serii). Warto wspomnieć, że Stachursky, wziął także udział w bardzo popularnym obecnie telewizyjnym show "Taniec z Gwiazdami" (dokładnie w IV edycji), jednak raptem po jednym odcinku wycofał się z niego (mimo, że dzięki oddanym przez publiczność głosom awansował do następnego). Jego partnerką była Dominika Kublik-Marzec. Prywatnie od dłuższego czasu jest żonaty (ma syna, Jacka Łaszczoka Jr.). Artysta słynie z tego, że nie lubi dzielić się swoim prywatnymi sprawami z mediami, dlatego unika wywiadów i pokazywania się w telewizji. Muzyka nie jest jego jedyną pasja. Lubi także wędkarstwo oraz amatorsko zajmuje się astrologią - przyjaźni się z jasnowidzem, Elżbietą Bronikowską. Jest też dosyć mocno związany ze swoją rodzinną miejscowością, w dalszej przyszłości muzyk rozważa nawet zostaniem w niej burmistrzem. Po zakończeniu kariery jako wokalista, Stachursky chciałby na poważne zając się otworzeniem sieci kawiarni.

W kapeli"Beskidek" gra i śpiewa młodzież od 6 do 21 roku życia. Zespół istnieje od dwunastu lat, koncertuje zarówno w Polsce jak i za granicą i ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień.  "Beskidek" uczestniczy w wielu koncertach charytatywnych, festiwalach, imprezach okolicznościowych. W okresie świątecznym kapela często gości w parafiach, kolędując i dodając uroczystego charakteru przeżywania świąt Bożego Narodzenia. Kapela "Beskidek" przede wszystkim podtrzymuje tradycje góralskie, ale dodaje też swoistego klimatu współczesnym utworom. Kapelę prowadzi pani Ilona Stolarek. Wielkie brawa dla Pani oraz całej kapeli "Beskidek". Pragnę dodać, że kapela "Beskidek" występowała już w bielskiej katedrze czternastego stycznia br.

Chór parafii św. Mikołaja powstał w 1946 r. z inicjatywy ówczesnego organisty Władysława Linderta. Następcą Władysława Linderta na stanowisku dyrygenta chóru został Stefan Prochownik, a od 1983 r. dyrygentem chóru jest Tadeusz Czerniawski. W tym czasie nawiązana została współpraca z bielskim Klubem Inteligencji Katolickiej i chór wielokrotnie występował podczas corocznych Tygodni Kultury Chrześcijańskiej, wykonując m.in. „Akatyst", bizantyjski hymn ku czci Bogarodzicy. Kiedy kościół św. Mikołaja został podniesiony do rangi katedry, chór uczestniczy w najważniejszych wydarzeniach nowej diecezji bielsko-żywieckiej.

W maju 1992 r. chór śpiewał podczas ingresu pierwszego biskupa bielsko-żywieckiego: ks.biskupa Tadeusza Rakoczego. Chór występuje również w innych świątyniach, jak i poza zagranicami naszego kraju, w Czechach i Austrii. W 1996 r. w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach chór śpiewał w czasie Mszy Świętej transmitowanej przez Telewizję Polską. Koncertował też m.in. w bazylice na Jasnej Górze oraz na Międzynarodowym Przeglądzie Chórów w Jastrzębiu-Zdroju w 2004 r. Koncertował też m.in. w bazylice na Jasnej Górze oraz na Międzynarodowym Przeglądzie Chórów w Jastrzębiu-Zdroju w 2004 r.

Na zakończenie koncertu w bielskiej katedrze Jacek Stachursky wykonał swój najsłynniejszy utwór "Żyłem jak chciałem", a ze zgromadzonymi słuchaczami zaśpiewał wspólnie kolędę: "Cicha noc". Piękny koncert kolęd i pastorałek zwłaszcza w wykonaniu kapeli "Beskidek oraz chóru katedralnego, nagrodzony rzęsistymi brawami przez licznie zgromadzonych słuchaczy. Do zobaczenia za rok na trzecim koncercie, tak powiedział na zakończenie ks. proboszcz katedry Antoni Młoczek.

Tekst i foto: Marian Szpak

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter