Kontuar organowy trafił już do Polski, a dokładnie do Legnicy, skąd zostanie przewieziony do pracowni Firmy Organmistrzowskiej Mieczysława Klonowskiego w Katowicach. Organomistrz dokona koniecznych przeróbek, tak aby instrument z powodzeniem mógł służyć podczas różnych uroczystości odbywających się w kościele św. Marii Magdaleny.

Nowy kontuar będzie posiadał trakturę pneumatyczną, znaną przede wszystkim w instrumentach, które doskonale sprawdzają się na różnych salach koncertowych, czy w filharmoniach. Po dokonaniu przeróbek kontuar zostanie przewieziony do cieszyńskiej parafii.

- Cały czas będą trwać zakupy części potrzebnych do remontu organów. Koszt przywiezionego kontuaru z kosztami transportu, to 13,5 tys zł. Bardzo dziękujemy za wszelkie ofiary składane na ten cel. Można je składać, wpłacając na specjalne  konto, którego numer jest podany w gablocie parafialnej i na stronie internetowej parafii, jak również w kancelarii parafialnej, w której znajduje się specjalna księga Ofiarodawców - informuje ks. Jacek Gracz, proboszcz parafii.

W lutym br. Parafia p.w. św. Marii Magdalenie w Cieszynie poinformowała, o koniecznym remoncie zabytkowych organów kościelnych. Po uzyskaniu zgody od Konserwatora Wojewódzkiego na remont, parafia zorganizowała zbiórkę, z której dzięki zebranym środkom będzie możliwy zakup potrzebnych części, które umożliwią przeprowadzenie prac remontowych.

Po remoncie, organy staną się profesjonalnym instrumentem koncertowym, dodatkowo wyposażonym w kilka nowych głosów. Nowy instrument będzie w pełni zmechanizowany, dlatego jego konserwacja również będzie w przyszłości łatwiejsza.

O remoncie zabytkowych organów pisaliśmy TUTAJ