Przyszedł czas na pierwszy dzwonek i pierwsze podsumowania.  


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=fk3b103npuA

Przyszedł czas na pierwszy dzwonek i pierwsze podsumowania.  3 września 2018 r. naukę w szkołach podstawowych na terenie Cieszyna, których organem prowadzącym jest miasto rozpoczęło 2294 uczniów w 111 oddziałach szkół podstawowych i 263 uczniów w 12 oddziałach gimnazjalnych. W tym roku po raz pierwszy w szkolnych murach zawitało 283 pierwszoklasistów, którzy uczęszczać będą łącznie do 13 oddziałów.

Przez ostatnie dwa miesiące cieszyńskie przedszkola i szkoły nie próżnowały i przeprowadziły mnóstwo remontów. Po zakończeniu zajęć dydaktycznych w roku szkolnym 2018 rozpoczęły się w placówkach oświatowych prace i działania mające na celu przygotowanie uczniom i przedszkolakom bezpiecznych i higienicznych warunków nauki i zabawy w nowym roku szkolnym. Rozpoczęto prace o charakterze remontowym, modernizacje i inwestycje.  Nie wszystkie inwestycje zamknęły się jednak w lipcu i sierpniu, część została rozpoczęta dużo wcześniej, niektóre zakończą się, kiedy uczniowie będą już siedzieli w ławkach.
Co zmieniło się więc w cieszyńskich placówkach?

W przedszkolach przeprowadzane były prace remontowe i konserwacyjne, takie jak: malowanie pomieszczeń, cyklinowanie parkietu, położenie paneli, wymiana instalacji odgromowej, czy też wymiana okien, odnowienie piaskownic, ławek w ogrodzie i częściowy remont chodników ogrodowych. A wszystko po to, by maluchom w przedszkolach było przyjemnie, miło i co najważniejsze by dzieci czuły się bezpiecznie.

W Szkole Podstawowej nr 1 adaptacji zostało poddane pomieszczenie świetlicy, które docelowo zostało zamienione na nowy pokój nauczycielski. Nie obyło się również bez wymiany wewnętrznej stolarki drzwiowej, między innymi również w świetlicy i w gabinecie pielęgniarki. Przewidywany koszty prac remontowych i przeglądów okresowych wynosi ponad 59 tys. zł.


Równie intensywnie podczas wakacji odbywały się prace remontowe w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi. W placówce przeprowadzony został remont w salach lekcyjnych, wymianie uległy lampy w pomieszczeniach, nastąpiła również modernizacja radiowęzła, monitoringu wizyjnego oraz infrastruktury telekomunikacyjnej. Wraz z renowacją parkietu sali gimnastycznej i świetlicy przeznaczono na ten cel blisko 52 300 zł.

Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka mierzyła się w czasie wakacji z remontem kanalizacji, podczas którego wykonano wymianę przyłączy zewnętrznych i wewnętrznej instalacji. By lepiej służyć uczniowskiej społeczności wykonano remont pomieszczeń magazynu żywności oraz posadzki w kuchni. Położono płytki ceramiczne na ścianach i podłodze magazynu żywności,  wymieniono również  zawory  grzejnikowe w salach lekcyjnych. Przewidywane koszty prac remontowych i przeglądów okresowych szacują się na poziomie  ok. 37.000 zł.

Roboty wykonane w Szkole Podstawowej nr 4 kosztowały nie mniej. Wykonano tu renowację parkietu w sześciu salach lekcyjnych, a także wykonano studzienki kanalizacyjnej wraz z łączem w szatni (łącznie ok. 43.600 zł.).

Pięknymi salami pochwalić może się natomiast Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi. W placówce wykonano między innymi roboty elektryczne, malarskie i renowację parkietów. Ponadto prace konserwacyjne i naprawcze na zespole boisk sportowych „Moje Boisko – ORLIK 2012”. Przewidywany koszt prac konserwacyjnych i remontowych to blisko 65 933 zł.

W Szkole Podstawowej nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi wakacje także upływały pod znakiem zmian i remontów. Trwało tu bowiem malowanie sal i holu. Wymieniono  część sieci elektrycznej z montażem nowych bezpieczników, wykonano remont schodów do pomieszczenia piwnicznego, w którym przeprowadzana jest obróbka warzyw. Na ten cel wydano (ok. 28 690 zł.). Równie pracowicie wyglądały wakacje w Szkole Podstawowej nr 7, gdzie przebiegał remont pomieszczenia przeznaczonego na serwerownię, oraz trwała wymiana dwojga drzwi prowadzących na drogę ewakuacyjną. Nie zabrakło również malowania oraz odświeżania pomieszczeń (ok. 23 000 zł.).

Niezależnie od prac modernizacyjno-remontowych w placówkach oświatowych prowadzone były i trwają nadal działania inwestycyjne. Przy szkołach pojawiły się również nowe, atrakcyjne przestrzenie, służące zabawie i rekreacji. Niebawem zmienią się kolejne.

Przy Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi stanął kolorowy, nowoczesny plac zabaw w ramach budżetu obywatelskiego. Jego koszt to 99 995 zł. W Szkole Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Cieszynie – zrealizowano inwestycję pn. „Budowa sieci komputerowej w Szkole Podstawowej nr 3”. Koszt inwestycji wyniósł 32 996,33 zł. W SP1 natomiast odbywało się przygotowanie dokumentacji przystosowania budynku szkolnego po Gimnazjum nr 1 w Cieszynie do obecnie obowiązujących przepisów przeciwpożarowych.

W okresie wakacji prowadzone były także w zależności od potrzeb, okresowe przeglądy instalacji elektrycznej, w szczelności instalacji gazowej, przewodów wentylacyjnych, dźwigów towarowych i osobowych, systemów monitoringu i wyposażenia, a także pomiary natężenia światła. To oczywiście tylko kilka z wielu realizowanych i zaplanowanych na nadchodzący rok szkolny inwestycji i prac, których głównych adresatem jest uczeń.

Z całym zdecydowaniem mogę więc za dyrektorami cieszyńskich placówek powiedzieć, że nasze szkoły i przedszkola są dobrze przygotowane do rozpoczęcia nowego roku szkolnego.

 

 

 

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter