Podpisana przez prezydenta ustawa z 6 grudnia 2018 roku, zakłada szybszy przepływ informacji między komornikami sądowymi a instytucjami państwowymi o osobach uchylających się od obowiązku alimentacji.

Ustawa ma na celu zwiększyć skuteczność w egzekwowaniu zaległych świadczeń alimentacyjnych, a także ułatwić ustalenie czy dłużnik pracuje. Ponadto, podniesiono wysokość sankcji nakładanych na pracodawców zatrudniających pracowników„na czarno”, czyli nielegalnie.

W związku z tą ustawą, zachodzą zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego, które polegają na:

- podwyższeniu maksymalnej wysokości grzywny wymierzanej przez sąd przy egzekucji świadczeń niepieniężnych z 10 000 do 15 000 złotych,

- podwyższeniu wysokości grzywny wymierzanej przez komornika pracodawcy, który nie wykonuje obowiązków związanych z egzekucją świadczeń alimentacyjnych od zatrudnionego przez niego pracownika – z 2 000 do 5 000 złotych, przy czym grzywna taka będzie obligatoryjnie ponawiana w razie dalszego uchylania się przez pracodawcę od wykonywania powyższych obowiązków,

- wprowadzeniu zasady, iż wolne od egzekucji jest tylko 50% kwot diet przysługujących z tytułu podróży służbowych, tzn. egzekucja ma na celu zaspokojenie roszczeń z tytułu alimentów, w tym należności budżetu państwa z tytułu świadczeń wypłacanych w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów.

Link do tekstu ustawy: http://orka.sejm.gov.pl/proc8.nsf/ustawy/2987_u.htm

K. Kiełpikowska
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter