W miniony wtorek tj. 30 kwietnia z bazyliki mniejszej w Hałcnowie wyruszyła, po raz siódmy, piesza pielgrzymka do krakowskich Łagiewnik. W tym roku z intencjami w sercu i modlitwą na ustach wędruje blisko 1800 osób.  Najmłodszy uczestnik – Grzegorz Garus- ma zaledwie 8 miesięcy, a najstarsza pątniczka- Pani Ludmiła Kołoczek- 85 lat.
Punktualnie, w samo południe, odprawiona została Msza Święta polowa, której przewodniczył bielsko- żywiecki hierarcha ks. bp. Roman Pindel w koncelebrze z kilkunastoma kapłanami naszej diecezji. Nawiązując do hasła pielgrzymki  „Ona da ci moc”, inspirowanej Dzienniczkiem św. Faustyny ordynariusz wskazał, że podczas wędrówki przez cały czas będzie niesiony Najświętszy Sakrament w specjalnie zaprojektowanej monstrancji.

 -Ta monstrancja niech uświadamia nam wartość naszego życia w oczach Bożych. To z tego przekonania, że ona daje moc, także w naszym życiu, zabieramy Jezusa Eucharystycznego na całą naszą drogę. Z szacunku do Tego, który umarł i zmartwychwstał, a z nami pozostał w kruchych i pokornych postaciach białego Chleba. Niesiemy Go z szacunkiem i troską – dodał ks. bp. Roman Pindel. Zaapelował również do wszystkich zgromadzonych, aby polecali Miłosiernemu Panu w swoich modlitwach: prześladowanych chrześcijan, a także sprawy całego Kościoła.

Jedną z nowości pielgrzymki jest adoracja eucharystyczna w drodze. Powstała w tym celu specjalna 13-kilogramowa monstrancja, inspirowana obrazem Jezusa Miłosiernego z wizji św. siostry Faustyny. Postać Jezusa – stojąca na podstawie imitującej kulę ziemską – otacza krąg promieni. W okolicy serca figury wkomponowano miejsce na Hostię. Pomysłodawczynią jest Pani Irena Papla, jedna z inicjatorek łagiewnickiej pielgrzymki. Dzieło zaprojektowała Pani Urszula Górnicka- Herma- nauczycielka z Cieszyna, a odlew wykonał Pan Marek Żebrowski.

Ks. Tomasz Sroka, główny przewodnik łagiewnickiej pielgrzymki, zauważył że tegoroczne hasło ma nam uzmysłowić, iż Msza św. jest głównym źródłem siły dla wierzącego człowieka. – Chcemy także adorować Pana Jezusa w drodze. W ten sposób wracamy do źródła, którym jest Eucharystia. Niesiemy krzyż, by podkreślić ofiarniczy charakter Eucharystii oraz Biblię, czytaną podczas Mszy św. – wyjaśnił i zapowiedział, że każdy z obecnych kapłanów, podczas pielgrzymki, będzie niósł monstrancję z Hostią przez około 5 km.

Pielgrzymka jest podzielona na 7 grup. Ich nazwy pochodzą od opiekunów duchowych: św. Jana Pawła II, św. abp. Józefa Bilczewskiego, św. Faustyny, św. Brata Alberta, św. Matki Teresy z Kalkuty, św. Maksymiliana Kolbego oraz bł. Michała Sopoćki. Zaś trasa wędrówki prowadzi przez następujące miejscowości: Kęty, Malec, Witkowice, Nidek, Wieprz, Tomice, Wysoką, Radziszów, Świątniki Górne i Mogilany aż do Krakowa. Pątnicy dotrą do łagiewnickiego sanktuarium w piątek, 3 maja 2019 r. Tam, o godz. 15. 20 odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta kończąca tegoroczne rekolekcje w drodze.



Tekst: K. Kiełpikowska za: www.diecezja.bielsko.pl
Foto: www.diecezja.bielsko.pl
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter