W dniu Wszystkich Świętych na cmentarzach w całym kraju szeroko prowadzone były zbiórki pieniędzy na renowację zniszczonych, zabytkowych nagrobków. Również wczoraj, wzorem ubiegłych lat na Cmentarzu Komunalnym w Cieszynie kwestowali członkowie Społecznego Komitetu Ratowania Cieszyńskich Cmentarzy, którzy coroczną zbiórkę prowadzą nieprzerwanie od 1995 roku. Z zebranych środków finansują renowację zniszczonych pomników, zabytkowych nagrobków czy cmentarzy. Inicjatywa spotyka się z dużą aprobatą, zarówno wśród odwiedzających tego dnia nekropolię, jak i wielu działaczy i radnych, którzy osobiście angażują się w prowadzoną kwestę.

Od wczesnych godzin rannych, wspólnie do puszek zbierał inicjator cieszyńskiej akcji Marian Dembiniok, pełniący funkcję przewodniczącego Komitetu oraz dyrektora Muzeum Śląska Cieszyńskiego, a także Ludwik Kuboszek- Przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego, związany od samego początku z cieszyńską kwestą. "Co roku udaje nam się zebrać ok 8-9 tys. złotych. Ludzie są hojni" - przyznaje w rozmowie z naszym portalem Marian Dembiniok.



Dzięki corocznej zbiórce organizowanej nieprzerwanie przez ponad 20 lat udało się przeprowadzić wiele prac porządkowych i konserwatorskich, m. in. odnowiono krzyże wojskowe, przeprowadzono renowację krzyża erekcyjnego w alei głównej, wykonano prace remontowe w bramie cmentarnej czy ułożono kostkę granitową w Alei Zasłużonych i sarkofagu Jana Demla. Wiele zabytkowych grobów i grobowców zostało także odrestaurowanych jak chociażby grób Tadeusza Regera czy Hilarego Filasiewicza. Choć sporo udało się już zrealizować w kolejce czekają kolejne, wymagające renowacji nagrobki. Niestety, część z nich może nie doczeka odrestaurowania… "Czasami zabytkowy nagrobek znajduje się w rękach prywatnych i ludzie sobie nawet nie życzą, by ingerować w to… Chcemy uzbierać więcej, żeby zrealizować jakiś większy projekt. Mamy ponad 26 tys. złotych zebrane z poprzednich lat, do tego dołożymy środki z tegorocznej kwesty i będziemy się zastanawiać, na co je przeznaczyć. Być może dołożymy się do jakiś większych działań Miasta na terenie cmentarza. Kiedyś w bramie cmentarnej znajdował się dzwon, który podczas pogrzebu był uruchamiany, można by powrócić do tego pomysłu i odlać taki dzwon, ale ten temat wymaga jeszcze przemyślenia" - wyjaśnia przewodniczący Komitetu Marian Dembiniok.

Od blisko dziesięciu lat w prowadzoną zbiórkę angażuję się także obecny Burmistrz Cieszyna, Ryszard Macura, który co roku osobiście wraz z małżonką Jolantą kwestuje w okolicach górnej bramy cmentarnej. "To dobra inicjatywa ogólnopolska i cieszę się, że Cieszyn dość szybko przystąpił do inicjatywy kwestowania na cmentarzach. Wydaje się, że mieszkańcy do tej formy już się przyzwyczaili. Wiedzą, że te środki przeznaczane są na renowację zabytkowych pomników. To jest stary cmentarz wymagający nieustannych inwestycji, mamy tu wiele grobów zabytkowych i historycznych, które już dzisiaj nie mają właścicieli. Chodzi o to by je uratować" - wyjaśnia Ryszard Macura- Burmistrz Miasta Cieszyna.

foto i tekst Krzysztof Telma
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter