Po raz kolejny Macierz Ziemi Cieszyńskiej wręczyła stypendia najzdolniejszym uczniom Ziemi Cieszyńskiej. Ta wspaniała tradycja kontynuowana jest od 2002 roku, kiedy powstał fundusz stypendialny Macierzy Ziemi Cieszyńskiej. Przez kilkanaście lat działalności z tej formy wsparcia, skorzystało już ponad 200 młodych i zdolnych ludzi. Uroczystość wręczenia odbyła się w sobotę w sali konferencyjnej Zamku w Cieszynie, w której wzięli udział fundatorzy stypendiów, stypendyści z rodzinami, a także przedstawiciele władz miasta i powiatu.

- Myślę, że jest to duże wydarzenie dla Was. Ja sama jestem stypendystką Zakładu produkcyjnego „Polifarb”. Otrzymałam stypendium, a to pozwoliło mi, mimo trudności finansować studia. To jest ogrom pracy nad sobą samym, aby zasłużyć na to stypendium. Bo stypendium oznacza również to, że ktoś państwu zaufał, że ktoś nagrodził to, co już osiągnęliście, ale też jest wielkim zobowiązaniem dla stypendysty, aby rzeczywiście to stypendium wykorzystać jak najlepiej i osiągać cele, które sobie zamierzycie - podkreślała Gabriela Staszkiewicz Burmistrz Miasta.  

To godne naśladowania działanie, jest nawiązaniem do starej tradycji zapoczątkowanej przez ks. Leopolda Szersznika, który jako wizytator szkół w Księstwie Cieszyńskim, wspierał najzdolniejszych uczni zbierając fundusze dla ubogiej młodzieży.

- Chciałam przypomnieć, że dla Macierzy Ziemi Cieszyńskiej edukacja była kiedyś najważniejsza i to w czasach kiedy edukacja była elementem walki o polskość.  Świętujemy 100-lecie powstania Polski oraz odzyskania niepodległości i myślę, że czasami zapominamy o tym. Teraz edukacja jest bramą do lepszego naszego życia. Pomyślałam sobie, że w osobie pani burmistrz widać, że stypendium, dobre studia i dobra praca mogą na końcu również przynieść jakieś dobro wspólne - zauważyła Ewa Gołębiowska, dyrektor Zamku Cieszyn 

Zbierane środki na fundusz stypendialny pochodzą z organizowanych przez Macierz corocznych koncertów noworocznych i kwest, ale nie tylko. Część pieniędzy udaje się zebrać dzięki stałym darczyńcom, w gronie, których od lat znajduje się Starostwo Powiatowe czy były włodarz miasta Jan Olbrycht.

Foto i tekst Krzysztof Telma













Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter