Choć żyły w różnych okresach i reprezentowały zróżnicowane środowiska, w swoich czasach uznawane były za kobiety nowatorskie, odważne i nie bojące się wyzwań.

Niektóre walczyły o prawa kobiet, inne z poświęceniem oddawały się działalności społecznej czy też przecierając pierwsze szlaki podejmowały odpowiedzialne decyzje polityczne. Mimo dzielącej je indywidualności na kartach historii zapisały się jako niezwykłe mieszkanki Ziemi Cieszyńskiej i godne upamiętnienia. 

„100 kobiet na 100-lecie Niepodległej” to tytuł otwartej w środę na płycie cieszyńskiego Rynku wystawy w ramach tegorocznej edycji programu „Niepodległa”, realizowanego przez Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy”. Z tej okazji wydano także okolicznościowy album, w którym przybliżono sylwetki 100 nietuzinkowych mieszkanek Śląska Cieszyńskiego. 

Projekt udało się urzeczywistnić dzięki zaangażowaniu współinicjatorki pomysłu - Władysławie Magierze, której za aktywność i odświeżanie historii o córkach cieszyńskiej ziemi, dziękowała obecna w czasie otwarcia wystawy Burmistrz Miasta Gabriela Staszkiewicz.

- Myślę, że nie powinniśmy zapominać o tych, być może czasem cichych bohaterkach. Kobiety na Śląsku Cieszyńskim zawsze były bardzo aktywne i myślę, że przed nami jeszcze wiele projektów, gdzie będziemy mieli okazję poznać historię od strony kobiet - jednocześnie podkreślała. Wystawa pozostanie na cieszyńskim Rynku do końca listopada. 

Foto i tekst Krzysztof Telma















Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter