Nowa publikacja prof. Daniela Kadłubca przyciągnęła w czwartek do Centrum Folkloru Śląska Cieszyńskiego wielu sympatyków tego popularnego i cenionego etnografa oraz folklorysty, którzy nie tylko chcieli wysłuchać jego barwnych opowieści, ale także nabyć pierwsze egzemplarze książki. Promocję książki zorganizowano w ramach transgranicznego projektu "Kaj indzi inakszy - u nas po naszymu".

Blisko 30 lat prowadzonych badań na północnych terenach Śląska Cieszyńskiego zaowocowało powstaniem książki. To ponad pół tysiąca autentycznych gwarowych opowiadań zapisanych na blisko 650 stronach. Dodatkiem jest płyta CD zawierająca autentyczne rozmowy folklorysty z rdzennymi mieszkańcami znad Olzy, co uwiarygadnia prowadzone badania i stanowi dodatkowy walor publikacji.

Tak obszerne opracowanie mogło powstać jedynie dzięki szczegółowo prowadzonym badaniom. Profesor osobiście odwiedził 32 miejscowości położone na lewym brzegu Olzy, między Cieszynem a Boguminem, by wysłuchać opowieści 137, dziś już nieżyjących narratorów. Tylko tak mógł poznać naturalne środowisko lokalnych gawędziarzy i liczyć na swobodę i naturalność ich wypowiedzi.

- Wszyscy ci wielcy gawędziarze byli równocześnie wielkimi artystami. Folklor to jest sztuka słowa. Dzisiaj tego nie ma dlatego, że dzisiaj ludzie nie rozmawiają. Nikt nikogo nie słucha - podkreślił prof. Daniel Kadłubiec.

Pierwsze zapisy audio utrwalone zostały na szpulowych taśmach magnetofonowych już na początku lat sześćdziesiątych. Kontynuowaną prace, aż do początku lat dziewięćdziesiątych zapełniły archiwum profesora licznymi notatkami i obszerną ilością taśm. Nowa książka odkrywa przed nami te najbardziej wyjątkowe i cenne dla kolejnych pokoleń opowieści, pokazując jednocześnie całe spektrum folkloru słownego. Prócz opowieści z życia, pojawia się w niej wiele podań historycznych, wierzeniowych czy legend.

- Śląsk Cieszyński był ewenementem jeśli chodzi o twórczość werbalną, słowną, niezapisaną. To również świadczy o potencjale intelektualnym i twórczym naszej ziemi, ponieważ tylko tam gdzie jest oświata, gdzie są kontakty między ludźmi, gdzie ludzie czytają, słuchają i spotykają się, tam właśnie możliwa jest tak bogata twórczość jak u nas na Śląsku Cieszyńskim - dodał Kadłubiec.

Dla zainteresowanych, książka jest dostępna w cieszyńskiej Księgarni Piastowskiej oraz w Cieszyńskim Centrum Informacji.

Foto i tekst Krzysztof Telma















Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter